1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

2021 YKS Başvuruları Başladı


Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları bugün itibariyle başladı. Üniversite sınavına hazırlanmak için ter döken öğrencilerin için bekledikleri başvuru zamanı bugün itibariyle başlıyor. Ayrıca öğrenciler bu sene ilk kez başvurularını e-Devlet üzerinden de yapabilecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre Yükseöğretim Kurumları Sınavı’nın (2021-YKS) ilk oturumu 26 Haziran’da, İkinci oturum AYT ve YDT 27 Haziran’da gerçekleştireceğini bildirdi.

Sınava girecek olan adaylar başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezlerini kullanarak veya Bireysel olarak kendileri ÖSYM sitesinden başvuru yapabilecek.

Başvurular E- Devlet Üzerinden Yapılabilinecek

Bu yıl sınava girecek adaylar ilk kez başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Ayrıca ÖSYM AİS kaydı olmayan adaylar yine e-Devlet üzerinden kayıt açabilecekler.

HES Kodu İsteniyor mu ?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınavılarına girecek adayların HES kodunu zorunlu olarak sisteme girmeleri istenmektedir.

HES Kodunuzu öğrenmek için https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz

Sınav Ücretleri Ne kadar ?

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Geçen sınav için 70 TL olarak belirlediği sınav ücretini bu sene 90 TL olarak belirledi.

  • Sadece TYT’ye başvuru yapacaklar 90 TL ödeyecek.
  • TYT ve AYT’ye bavuru yapacaklar 180 TL ödeyecek.
  • TYT,AYT ve YDT’ye başvuru yapacaklar 270 TL ödeyecek.

Yorum Yap