1. Ana Sayfa
  2. Gezi

2021’de Hangi Adada Tatil Yapmalıyım?


Adalara baharın gelmesi, yaz mevsiminin yaklaşması ile tatilcileri tatlı bir telaş sardı. Tatil severlerin ortak buluşma noktası adaların, birçok özelliği var. Bu özelliklerin başında deniz, sakinlik, yeşillik gibi birçok faktör öne çıkıyor.

Bu rehber gibi yazımız ise, tatilcilerin kafa karışıklığını bir nebze olsun azaltmayı hedefliyor. İşte Türkiye’nin ve Dünya’nın en iyi adaları!

Türkiye’nin En İyi Adaları

Bozcaada

Listenin ilk başında şüphesiz en turistik adamız geliyor. Bozcaada, kolay ulaşım imkanları; butik otelleri ve yeme içme imkanları ile öne çıkıyor. Aya Yorgi plajı ve her Eylül ayında düzenlenen, Bağbozumu Festivali ise mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bozcaada

Kalem Adası

İzmir’in Dikili belediyesine bağlı olan ada, Ege’nin Maldiv’i olarak biliniyor. Adanın en bilinen özelliği ise içerisindeki devasa turistik tesis. Ayrıca dalış yapmayı sevenlerin de buluşma noktası: Kalem Adası!

Kalem adası

Gökçe Ada

Gökçe Ada, hem Türkiye’deki en büyük hem de Türkiye’ye en uzak adamız. Çanakkale üzerinden ulaşım tam 1,5 saat sürüyor. Ayrıca ada, içinde içme suyu bulunan nadir adalardan. Her ne kadar organik tarımın öncüsü, sakin bir yer olsa da turistik olarak maalesef yetersiz denilebilir.

Gökçe ada

Cunda

Diğer ismi Alibey Adası olan Cunda, Ayvalık’a bağlıdır. Adanın en çok bilinen özellikleri ise; taştan oteller, lüks liman ve lokantalar. Cunda, hala çok bilinmese de son dönemlerin parlayan yıldızı.

Cunda

Büyükada

Türkiye’nin en medeni bölgesi denilebilir. Büyükada, içerisinde yaz kış oturan yerleşik sakinleri; bisikletle ulaşımı ile biliniyor. Reşat Nuri Güntekin’in evi, Rum Yetimhanesi, Hristos ve Aya Yorgi Kiliseleri bu adanın görmeye değer yerlerinin sadece birkaçı…

Büyükada

Sedir Adası

Gökova’dan ulaşım sağlanan ada, Kleopatra plajından getirilmiş beyaz kumları ile ünlü.

Sedir adası

Akdamar

Tarih ve dinin ortak noktası olan Akdamar, Van gölünün üzerinde bulunuyor. Türkiye’nin en iyi fotoğraf çekme mekanlarından olan ada, mutlaka Eylül aylarında ziyaret edilmeli.

Akdamar

Dünya’nın En İyi Adaları

Türkiye’deki adaları gezip, yine de doyamayanlar için dünya çok büyük. Eğer bu adaları daha önce gördüyseniz, beğenmediyseniz veya çılgınlık yapmak istiyorsanız; dünyaya açılmanın tam zamanı.

Santorini – Yunanistan

Ege’nin mavi incisi olan Santorini, mavi kubbeli binaları ve siyah kumları ile ünlü. Oia Köyü’nün tepesinden gün batımı izlemek ise bu adanın en iyi yanı.

Santorini

Koh Samui Adası – Tayland

Samui Adası, dünyanın en kozmopolit adasıdır. Turkuaz rengi denizi, kolay ulaşımı, hem sakin hem de renkli tatil fırsatları ile Samui bu senede favorilerden.

Bali Adası – Enzonezya

Bali de tıpkı Samui gibi bir ekvator adası. Tropik ikliminin yanı sıra romantik bir balayı bölgesi olarak biliniyor. Tapınakları, dünyanın en iyi sörfçüleri ve yeni evlenmiş aşıkları bu adada sıklıkla görebilirsiniz.

Bali Adası

Palawan Adası – Filipinler

Palawan Adası, bu listenin bizce en iyi adasıdır. Gidilebilecek en sakin adalardan olan Palawan, vahşi yaşamı ve doğayla iç içe olmasıyla bilinir. Sonu gözükmeyen dağlar, bembeyaz kumlar bu adanın en çok turist çeken özellikleridir. Palawan Adası, 2007 yılında Güney Afrika’nın en çekici adası ilan edilmiştir.

Palawan adası

Yorum Yap