1. Ana Sayfa
  2. Gündem

2021’in En Popüler Çevrimiçi Oyunları

Oyun endüstrisinde online (çevrimiçi) oyunların potansiyeli çok artış göstermektedir. Bu yazımızda 2021'deki en popüler 10 çevrimiçi oyundan bahsedeceğiz.


Çevrimiçi oyun dünyasına olan ilgi son yıllarda artış gösterdi. Çevrimiçi oyunları oynamak için birden fazla seçenek bulunuyor. Bu oyunları oynamanın en popüler yolu; PlayStation’lar, Xbox’lar, PC gibi oyun konsollarıdır.

Bu yazıda 2021’deki en popüler 10 çevrimiçi oyuna bir göz atacağız. Okumaya devam edin.

#10. Tom Clancy’s The Division 2

Oyun

Division 2, çevrimiçi çok oyunculu bir aksiyon oyunudur. Washington DC’de geçen ve Massive Entertainment tarafından geliştirilip Ubisoft tarafından yayınlanmıştır. Oyunun konusu çok çeşitlidir ve oyuncu, hayatta kalanlar ve kötü yağmacılar arasında bir iç savaş yaşar.

Oyunun ana görev düzeni inanılmaz, sizi Outcasts, True Sons, Hyenas oyununun üç düşman grubuna ve ayrıca şehri yeniden inşa etme stratejisine gönderiyor. 2019 yılında Massive Entertainment Inc. tarafından piyasaya sürülmüştür.

#9. Final Fantasy 14

Final Fantasy XIV, çok oyunculu bir oyundur. Square Enix tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Oyun, Microsoft Windows ve PlayStation 3’te başlangıcından bu yana dünya çapında piyasaya sürüldü. FF14, Final Fantasy serisinin ikinci bölümüdür. Final Fantasy XI’den (FF11) sonra piyasaya sürüldü. Bu oyun, evinizi organize etme ve arkadaşlarınızla sohbet etme gibi oyunları içermektedir.

#8. DOTA2

DOTA 2 oyunu, Blizzard Entertainment’ın bir modelini geliştiren Defense of Ancients’ın bir sonraki oyunudur. DOTA 2, çevrimiçi olarak beş oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. On oyuncunun her biri, “Kahraman” adlı farklı, çekici karakterlerini kontrol eder. DOTA 2’de her kahramanın farklı oyun kurallarına sahiptir.

DOTA 2, farklı yarışmalardaki küresel takımlar ve dünya çapında DOTA2 e-spor turnuvalarında yarışan kulüpler ile bazı spor geçmişine sahiptir. Oyun Valve Corporation tarafından geliştirildi ve 2015 yılında piyasaya sürülen bu oyunun 5 milyon aktif oyuncu bulunmaktadır.

#7. HearthStone 

Çevrimiçi bir dijital koleksiyon kart oyunu, Blizzard Entertainment’ın deney amaçlı küçük bir projesiydi, ancak şimdi bugün iyi bilinen bir oynanan oyun haline geldi. Hearthstone, benzersiz bir güce sahip seçilmiş bir kahramanla birlikte 30 kartlık ayarlanmış desteleri kullanan iki oyuncu arasındaki sıra tabanlı bir kart oyunudur.

Oyun, popüler Blizzard Entertainment tarafından geliştirildi ve 2014 yılında dünya çapında piyasaya sürüldü. Dünya çapında 29 milyon aktif oyuncuya sahiptir.

#6. Minecraft

Mojang tarafından geliştirilen ve yayınlanan tüm zamanların en çok satan video oyunudur. Ulaşılması gereken belirli bir hedefi olmayan 3 boyutlu bir sanal oyun olan Minecraft, kullanıcıların özgürlüğü tamamlamasına olanak tanır ve böylece kullanıcılar ne isterlerse yapabilirler. Hem birinci şahıs bakış açısına hem de üçüncü şahıs bakış açısına sahiptir.

Ayrıca kullanıcının daha karmaşık sistemler oluşturmak için elektrik devreleri ve mantık kapıları yapmasına izin verir. Oyun beş oyun modundan oluşur: Survival, Creative, Hardcore, Adventure ve Spectator. Oyun, 2011 yılında Mojang Developer Company tarafından geliştirildi. Minecraft oyunu dünya çapında 91 milyon aktif çevrimiçi oyuncuya sahiptir.

#5. League of Legend

League of Legends (LoL), çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası oyunudur. Neredeyse on iki yaşında ama yine de muhteşem mod sahnesi, harika grafikleri ve her seviyede ve her oyunda heyecanı nedeniyle oyuncuları arasında en çok oynanan ve en sevilen oyunlardan biridir.

Bu oyunda ekipler, düşman ekibinin taret veya kule adı verilen savunma yapıları tarafından korunan üssündeki çekirdek binayı (Nexus olarak adlandırılır) yok ederek bir zafer elde etmek için birlikte çalışır. 2009 yılında piyasaya sürülen ünlü Riot Games tarafından geliştirilmiştir ve dünya çapında hala yaklaşık 67 milyon aktif oyuncuya sahiptir.

#4. Counter Strike: Global Offensive

Çok oyunculu bir birinci şahıs nişancı video oyunudur ve Counter-strike serisinin dördüncü oyunudur. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak oynanabilir. Oyun birbirine karşı oynayan iki takımdan oluşuyor: Teröristler ve Terörle Mücadeleciler. Her iki taraf da ayrı görevleri tamamlamanın yanı sıra diğerini ortadan kaldırmayı da hedefliyor. Teröristlerin amacı, bomba yerleştirmek ve rehineleri tutmak için bir yer sağlamaktır.

Buna karşılık, Terörle Mücadeleciler ya silahların yerleştirilmesini engellemeli ya da onları etkisiz hale getirip rehineleri kurtarmalı. Oyunun geliştiricileri, 2014 yılında piyasaya sürdükleri Valve Corporation‘dır. Dünya çapında 32 milyon aktif oyuncu aktif oyuncu sayısına sahiptir.

#3. Fortnite Battle Royale

Fortnite Battle Royale 5 milyonun yaklaşık eşzamanlı oyuncular ile üst çevrimiçi oyuncular arasında çok oyunculu modu online video oyun ve potansiyel olarak en popüler olanıdır.

Bunu diğer battle royale oyunlarından farklı kılan ana özellik, oyuncuların toplanan kaynaklardan duvarlar, engeller veya başka yapılar inşa etmesine izin veren oyun içi yapı öğeleridir. Üç farklı mod versiyonunda gelir: Fortnite: Dünyayı Kurtar, Fortnite Battle Royale ve Fortnite Creative.

Respawn Entertainment bu oyunu 2017 yılında üretti ve sadece 4 yılda 125 milyon aktif kullanıcı tabanına sahip olması övgüye değer.

#2. Apex Legend

Apex Legends, Respawn Entertainment tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan, oynaması ücretsiz bir battle royale oyunudur. Çok oyunculu bir mod oyunudur ve dördüncü sezonundadır. Bu oyunda, 20’ye kadar üç kişilik grup bir adaya iner ve savaşta diğer tüm oyuncuları yenmeye çalışmak için silah ve malzeme arar.

Her oyuncu, oyun alanının dışında yakalanmamak için hareket etmeye devam etmelidir. Yaşayan son takım belirli raundu kazanır. Apex Legends, Respawn Entertainment’ın Titanfall ve Titanfall 2’si ile aynı bilim kurgu evreninde geçiyor. Oyunun geliştiricileri, 2019 yılında Respawn Entertainment‘tır ve piyasaya çıktığı ilk ayda 50 milyon oyuncuya ulaşmıştır. 

#1. PUBG

Oyunlar

PUBG en gerçekçi çevrimiçi çok oyunculu Battle Royale oyunudur ve dünyada çokça popüler olduğu kadar en çok oynanan çevrimiçi oyunlardandır. Bu oyun o kadar öngörülemez ki, hiçbir iki maç birbirine benzemiyor. Bu, oyuncuların maçın sonuna kadar hayatta kalmak için savaştığı bir tür büyük ölçekli son adam ayakta ölüm maçı olan bir battle royale’de yüze kadar oyuncunun savaştığı bir oyuncuya karşı oyuncu atış oyunudur.

Oyuncular bir maça solo, ikili veya en fazla dört kişilik küçük bir ekiple girmeye karar verebilirler. Hayatta kalan son oyuncu veya takım maçı kazanır. Hem bilgisayarda hem de mobilde oynanabilir.

Oyun PUBG Corporation tarafından geliştirildi ve 2016 yılında global olarak piyasaya sürüldü. Mobil versiyonu ise 2018 yılında piyasaya sürüldü. 400 milyondan fazla aktif oyuncuya sahiptir.

YouTube kanalımıza bir göz atmak isterseniz buradan erişebilirsiniz.

Yorum Yap