1. Ana Sayfa
  2. Gündem

3 Üniversiteden Açıklama Geldi !


Öğrenciler kendi üniversitelerinin pandemi sürecinde ne yapacağını ne zaman açılacağını, yeni eğitim öğretim yılının nasıl olacağını merak ediyordu ve 3 üniversiteden açıklama geldi.

1 Ekim tarihinden itibaren üniversitelerin açılacağı belirtilmişti. YÖK tarafından yayımlanan yazının ardından üniversiteler eğitim için kararlarını vermeye başladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelere gönderdiği yazıda şu ifadeleri söyledi:

YÖK olarak, bugün itibarıyla üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik.

Bunun yanı sıra kampüslerdeki öğrencilerin seyreltilmesi, hareketliliğin azaltılması da önemli olup bunun için üniversitelerimize karar alma süreçlerinde geniş imkan tanıdık. Böylece üniversitelerimizin fakülte ve program bazında farklı uygulamalar yapabilmeleri mümkün hale geldi. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimizin ilgili kurulları karar verecek. Yeni YÖK olarak Türk yükseköğretim sistemine bu vesileyle getirdiğimiz karma modelin (hibrit) hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi ve ardından 3 üniversite kararlarını açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi rektörü Mehmed Özkan öğrencilerin mail adresine şu mesajı yolladı:

“Salgının yayılma dinamikleri, üniversitemizin öğrenci yurtlarında ve sınıflarda bulaş riskinin güçlü olabileceğini gösteriyor. Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen önlemlere göre, derslerin yüz yüze yapılacak olması durumunda gerek yaklaşık 3600 öğrencilik yurt kapasitemizi, gerekse sınıf yoğunluklarımızı ciddi oranda düşürmemiz gerekiyor. Bu nedenle, ülke çapında aksi yönde bir karar alınmadıkça, 2020-2021 güz döneminde yüz yüze eğitimi sadece zorunlu hallerde yapacağız.

Alınan önlemler çerçevesinde üniversite senatomuz oybirliği ile güz 2020 eğitim-öğretim döneminde hazırlık sınıfı eğitiminin tümüyle çevrimiçi yöntemlerle yapılmasına karar verdi. Bizi mutlu etmeyen ama mecbur kaldığımız bu kararın şimdilik sadece güz dönemiyle sınırlı olduğunun altını çizmek istiyorum.”

Çankırı Karatekin Üniversitesi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Retörü Prof.Dr.Hasan Ayrancı,”Uygulayacağımız Yüzyüze-Online Öğretim Modeli ile sınıfa gelen öğrencilerimizle birlikte evlerinde bulunan öğrencilerimiz, aynı sınıf ortamında derslere katılabilecek” ifadelerini kullandı.

Süleyman Demirel Üniversitesi

“Karma eğitimin uygulanması ile ilgili bölüm/program/sınıf bazında farklılıklar olabilecektir. Covid-19 pandemisinin seyrine ve ilgili devlet kurumlarımızın kararlarına göre eğitim yöntemi ve tarihlerinde değişiklik olabilir. Üniversite olarak her zaman olduğu gibi önceliğimiz öğrencilerimizin ve personelimizin sağlıklı olarak çalışmalarına devam edebilmeleridir” Açıklaması yapıldı.

Yorum Yap