Teknoloji

5G Güvenli Midir ?

Süper yüksek frekanslı radyo yayınlarını kullanan 5G’nin piyasaya sürülmesi, koronavirüs komplo teorilerinin en son kırışıklık olmasıyla birlikte, cep telefonu radyasyon risklerine ilişkin eski korkuları ateşledi.

5G kablosuz ağları ve koronavirüsün kökenleri arasındaki bağlantılar hakkındaki yanlış komplo teorileri kurmak zorunda bırakıyor internette yaygın bir şekilde bu söylenti dolaşıyor. Asılsız iddia kovid-19’a karşı daha duyarlı bir hale gelip bağışıklık sistemini zayıflatıyor yani iletim 5G için kullanılan bir türlü radyo dalgaları olduğunu söylemektedir.

 İngiltere’deki geniş bant mühendislerine yönelik tehditleri ve hücresel altyapıya yönelik olası kundaklama saldırılarını durduramadı . Orada hükümet yetkilileri bu fikri “çılgın bir komplo” olarak adlandırdı . ABD’de, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı söylentiye yanıt veren bir açıklama yaptı : “5G teknolojisi koronavirüse neden olmaz” açıklamasında bulundu.

Oregon Eyalet Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Subham Dasgupta,  5G radyasyonunun zebra balığı üzerindeki etkilerine ilişkin bir araştırmanın bulgularını Temmuz ayı başlarında yayınlayan , “Çalışmamıza dayanarak, 5G radyasyonunun o kadar zararlı olduğunu düşünmüyoruz” dedi . “Çoğunlukla zararsızdır.” açıklamasında bulunduktan sonra içler bi nebze de olsa rahatladı.

Yazar hakkında

Makaleleri

Şu anda özel bir üniversitede Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programı okuyorum. Uzun bir zamandır Yazı+ için içerik üretiyorum.
Benzer Yazılar
SağlıkTeknoloji

Neuralink Projesi ve Faydaları Nelerdir?

Günümüzde teknoloji gün geçtikçe gelişiyor ve fantastik filmlerde izlediğimiz sahneler…
Devamını oku
Teknoloji

Beats Studio Buds Resmen Tanıtıldı

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık modeliyle uzun kullanım süresi ve aktif gürültü engelleme…
Devamını oku
GündemTeknoloji

WWDC 2021: Apple'ın Büyük Açıklamaları Arasında iOS 15, Android'de FaceTime, MacOS Monterey ve Daha Fazlası

Apple’ın WWDC 21 etkinliği 7 haziran günü (dün) Tim Cook’un bir açılış…
Devamını oku
BLOG ABONELİĞİ
Gündemden Haberiniz Olsun
Yazı+ aboneliğinizi hemen şu anda ücretsiz olarak başlatabilir ve yeni yayınlanan tüm yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir