1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanır ve Güvende Kalmak İçin Neler Yapılmalıdır?


Bir acil durum çantası genellikle kapıdan çıkarken bir an önce tutabileceğiniz küçük, hafif bir sırt çantası şeklinde olmalıdır. Kişisel eşyalar, tuvalet malzemeleri, yiyecek ve su içermelidir. COVID-19 salgını nedeniyle ek öğelerde eklememiz gerekiyor. Bunlar; ekstra yüz maskeleri, %60 alkol içeren el dezenfektanı, dezenfektan malzemeleri, mendiller ve kişisel hijyen malzemeleridir.

Ne Tür Bir Çanta Kullanılmalı?

Küçük, taşınabilir ve hafif bir çanta seçmeniz çok daha avantajlı olacaktır. Tekerlekli hafif bir çanta da işe yarayabilir ancak unutmayın, bu çantayı koşarken rahatlıkla taşıyor olabilmeniz büyük önem taşımaktadır.

Temel COVID-19 Ögeleri

Elektronik Cihazlar

Elektronik cihazlarınızı yalnızca gerektiğinde kullanın. Hayati tehlike arz eden bir acil durum bildirmeniz gerekirse diye telefonunuzu elinizin altında tutun. Acil durum müdahale ekiplerinin sizlere ulaşmasına adına hatları kullanılabilir durumda tutmak için gereksiz telefon kullanımından kaçının.

Kişisel Eşyalar

Sıcaklığa bağlı olarak kolayca eklenebilen veya çıkarılabilen katmanlı giysiler. Her türlü hava durumuna hazırlıklı olmak en iyisidir. Tuvalet malzemeleri, yedek gözlükler, böcek ilacı, kibritler, çakı veya çok amaçlı alet ve reçeteli ilaçları içeren bir ilk yardım çantası acil durum çantanızda olmalıdır. Kredi kartlarının çalışmayacağı yaygın bir elektrik kesintisi durumunda acil nakit ve bozuk para bulundurun. Evinizin ve araçlarınızın anahtarlarını da unutmayın.

Su ve Yiyecek

Şişelenmiş su bir zorunluluktur. Herkese yetecek kadar en az bir günlük yiyecek ve suya sahip olmalısınız. Granola veya enerji çubukları gibi bozulmayan yiyecekler, küçük ve kompakt oldukları için kolaylık sağlayacaktır.

Önemli Evrakların Kopyaları

Adres kanıtı, ehliyet, sigorta, evlat edinme belgeleri veya vatandaşlık belgeleri gibi önemli ev evraklarının fotokopilerini saklayın. Sosyal Güvenlik kartlarınızın, tıbbi kayıtlarınızın ve kredi kartı bilgilerinizin kopyalarını ekleyin. Bu evraklar, su geçirmez bir çantada saklanmalıdır.

Yerinde Barınma Malzemeleri

Barınma yerindeyse, acil durum çantanız iki haftaya kadar dayanacak malzemeleri içermelidir. Kurutulmuş ve konserve yiyecekler, su, reçeteli ilaçlar, ilk yardım çantası, ev temizlik ve dezenfektan malzemeleri ve kişisel hijyen malzemeleri hazır bulundurulmalıdır. Sarf malzemeleri büyük bir plastik kapta saklanabilir ve kolay erişim için belirlenmiş bir yerde saklanabilir.


Sığınmak için birkaç pencere ve kapısı olan güvenli bir yer seçin. Yetkililer tehlikenin geçtiğini söyleyene kadar sığınağınızın bulunduğu yerde kalın. Elektrik kesintileri için taşınabilir bir jeneratörünüz varsa, onu asla evinizin içinde veya bağlı garajınızda çalıştırmayın. Daima dışarıda tutun.

Halka Açık Bir Sığınakta Güvende Kalmak

Herhangi bir afet durumunda evinizi boşaltmanızı gerektiriyorsa, başka bir kasabadaki bir arkadaşınızın evi, bir otel veya bir barınak gibi acil durumda gidebileceğiniz yerleri belirleyin. Toplanma alanlarınızı yakınlarınız ile ortak belirleyebilirsiniz. Halka açık bir sığınağa karar verirseniz, açık ve boş yer olup olmadığını öğrenin.

Evcil Hayvanınız İçin Afet Planı Hazırlamak

Acil durumlarda evcil hayvanlarınız kaybolmaları, yaralanmaları veya daha kötüye gitmeleri muhtemeldir. Önceden bir evcil hayvan acil durum kiti oluşturmak yardımcı olacaktır.

Her evcil hayvan için, evcil hayvanınızın adı ve iletişim bilgilerinin taşıyıcı üzerinde yazılı olduğu bir evcil hayvan taşıyıcı bulundurun. En az iki haftalık yiyecek ve su, kediler için çöp ve köpekler için kaka torbaları bulundurun.

Evcil hayvanların kuduz ve diğer hastalıklar için aşı durumlarını içeren tıbbi kayıtlarının kopyalarını aldığınızdan emin olun. Herkesin ne yapacağını bilmesi için evcil hayvanlarınız dahil bir tahliye alıştırması yapmak ön hazırlık olacaktır.

Tahliye Sırasında Seyahat Ederken Alınacak Önlemler

Koşullar evinizi terk etmenizi gerektiriyorsa, sakin olmaya çalışın. Televizyonlar ve küçük aletler gibi büyük elektrikli ekipmanı fişten çekin. Sel riski olmadıkça buzdolabınızın veya dondurucunuzun fişini çekmeyin. Tüm kapıları ve pencereleri kilitleyerek evinizin güvenliğini sağlamayı unutmayın.

Her aile üyesi için önceden hazır çanta hazırlayın ve evcil hayvanlarınızı unutmayın. Dikkatli olun ve stresten olabildiğince uzak durun. Tüm trafik işaretlerini takip edin ve hızlanma dürtüsüne karşı dikkatli olun. Bir araba kazası yalnızca tahliyenizi geciktirir. 

Yorum Yap