1. Ana Sayfa
  2. Genel

Alinazik Yemeği Nasıl Yapılır?


Alinazik yemeği, memleketimizin güzide şehirlerinden biri olan yeşil altın diyarı Gaziantep yöresine ait leziz ve meşhur tatlardan birisidir. Esas adı ”Ala Nazik” olan bu lezzetli yemeğin hem kıymalı hem kuşbaşı etli iki çeşidi bulunsa da orijinal olan versiyonu kıyma ile yapılmaktadır.

Türk mutfağının çok sevilen lezzetlerinden biri olan Alinazik yemeğini restoranlarda tercih edebileceğiniz gibi evde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Hemen herkesin damak zevkine hitap edebilecek güzellikte olan bu yemek için gerekli malzeme listesini ve tarifi sizlerle paylaşıyoruz.

Alinazik

Alinazik Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

* 4 adet patlıcan

* 500 gram dana kıyma

* 1 su bardağı süzme yoğurt

* 2 diş sarımsak

* 2 yemek kaşığı sıvıyağ

* 2 yemek kaşığı tereyağı

* Karabiber

* Tuz

* Bayat ekmek ya da pide

Alinazik Yemeği Nasıl Yapılır?

  1. İlk olarak tavanıza 2 yemek kaşığı sıvıyağ ekleyip ısıtınız. Kızgın hale gelen tavanıza 500 gr dana kıymayı ekleyip ezerek kavurmaya başlayınız. Ezerek ve karıştırarak kavurmanız kıymanızın küçük parçalara ayrılmasını sağlayacaktır. Böylelikle yemek içinde top halinde kıymalar olmayacaktır. Kavurma işlemi sırasında öncelikle yüksek ateşte kıymanın suyunu dışarı salmasını sağlayıp, ardından kısık ateşte suyunu tekrar içeri çekecek şekilde kavurunuz. Kıymanız hazır hale geldikten sonra ocağın altını kapatıp içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber ekleyerek harmanlayıp kenara alınız.

 

  1. Sonraki aşamada yemeğin en önemli malzemelerinden biri olan patlıcanları yıkayıp kabuklarını soymadan fırında, ocakta veya sac tavada közleyiniz. Alinazik yemek tarifi için hazır köz patlıcan da kullanabilirsiniz ancak yemeğe tat veren köz lezzetinin daha baskın olmasını istiyorsanız hazır ürün kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 

  1. Közleme işlemini tamamladıktan sonra patlıcanlarınızı soğuk suyun içine batırıp çıkarınız. Böylelikle patlıcan kabuklarını elinizi yakmadan çok daha kolay şekilde soyabilirsiniz. Kabuklarından tamamen arındırdığınız patlıcanları 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber de ekleyerek karıştırdıktan sonra ezmek için bıçaktan geçiriniz.

 

  1. Patlıcanlarınıza 2 diş sarımsağı da ilave ederek tekrar bıçaktan geçirip ince hale getirmeye devam ediniz.

 

  1. Tavada 1 yemek kaşığı tereyağını eritiniz. Tuz, karabiber ve sarımsak ile harmanladığınız patlıcanları tavaya ilave ederek tereyağında kavurmaya devam ediniz. Ardından patlıcanları kenara alıp soğumaya bırakınız.

 

  1. Kase içerisine bir su bardağı süzme yoğurdu ekleyerek çırpınız ve yoğurdu pürüzsüz hale getiriniz. Kenarda soğumuş olan patlıcanları yoğurdun içine katarak karıştırınız.

 

  1. Tavanızda tekrar 1 yemek kaşığı tereyağını eritiniz ve içerisine küp şeklinde doğradığınız ekmek ya da pidelerinizi ilave ederek kıtır hale gelene kadar tereyağında kavurunuz.

 

  1. Son aşamada tabağınıza öncelikli olarak ısıttığınız ekmek ya da pidelerinizi yerleştiriniz. Ardından hazırladığınız bu taban üzerine yoğurtlu patlıcan sosunuzu yayarak ilave ediniz. Kavrulmuş kıymanızı da üzerine ekleyip servis edebilirsiniz. Arzu ederseniz damak tadınıza göre kıymanın üzerine tekrar tereyağı eritip gezdirebilir, kekik ve maydanozla süsleyebilirsiniz.

Yorum Yap