1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Apple iOS 15: Haberler, Özellikler, Söylentiler ve Daha Fazlası


Apple, her yıl telefonun işletim sistemi olan iOS güncellemesiyle iPhone’a yeni bir soluk getiriyor. Geçen yıl iOS 14, ana ekran widget’ları ve Uygulama Kitaplığı gibi özelliklerle nispeten büyük bir güncelleme getirdi. Ancak bu yılın başlarında Apple, iOS 15’i duyurdu. iOS 15 için heyecanlı mısınız? Öyleyse, yeni nesil iPhone işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey burada mevcut.

iOS 15’teki En İyi ve Yeni özellikler

iOS 15, bir dizi önemli iyileştirme alacak şekilde ayarlandı ve bunları burada listeledik. Bununla birlikte, güncellemelerin çoğunun teknik olarak iOS için değil, Haritalar, FaceTime ve benzeri hizmetler için daha fazla güncelleme olduğunu belirtmek çok önemli. Bu, yeni özelliklerin iOS 15 yüklü iPhone’larda mevcut olacağı, ancak macOS Monterey çalıştıran Mac bilgisayarlarda ve iPadOS 15 çalıştıran iPad’lerde de mevcut olacağı anlamına gelmektedir.

Odak

Odaklar adı verilen bu profiller, etkinliğinize göre hangi bildirimlerin gönderileceğini seçmenize olanak tanır. Örneğin, yalnızca yakın aile üyelerinden gelen bir çağrıya izin veren bir Uyku Odağınız olabilir. Alternatif olarak, yalnızca iş e-postalarına ve iş arkadaşlarınızdan gelen mesajlara izin veren bir İş Odağınız olabilir. Ve bunun gibi. Kullanıcılar ayrıca özel Odaklar oluşturabilir. iPhone’ unuz akıllı bir şekilde yeni Odaklar önerecek ve Odaklar tüm Apple cihazlarınız arasında eş zamanlanacak.

Yenilenmiş Bildirimler

iOS 15 için bildirimler, daha yuvarlatılmış köşeler ve size mesaj gönderen kişiler için kişi fotoğrafları gibi şeyler ile bir tasarım yenilemesi aldı. Bildirimler sonsuz olabilir, ancak Apple bunu iOS 15’te düzeltmeye çalışıyor. Güncellemede, kişiselleştirilmiş bir bildirim özeti alacaksınız ve bu, günün belirli bir saatinde daha az önemli bildirimlerin bir özetini içerebilir. Sadece bu da değil, kullanıcılar artık bir uygulamadan veya mesajlaşma dizisinden gelen bildirimleri seçilen bir süre boyunca kolayca kapatabilecek gibi duruyor.

Daha Akıllı Arama Çubuğu

iOS 15’te arama da daha iyi hale geliyor. iOS 15’te arama çubuğu, fotoğrafların içindeki metinler de dahil olmak üzere fotoğraflarınızdaki bilgilerden yararlanabilir. Kullanıcılar ayrıca web’den fotoğraf arayabilir ve TV şovları, aktörler vb. şeyler hakkında bilgi için zengin arama sonuçları alabilir. Hatta paylaşmışlarsa konum bilgilerini ve son konuşmaları içeren kişiler hakkında zengin bilgiler bile alırsınız.

FaceTime

FaceTime oldukça ciddi iyileştirmeler alıyor. Hatta, Zoom gibi diğer görüntülü sohbet servislerine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Bunun nedeni, Apple’ın arkadaşlarınıza ve ailenize FaceTime sohbetlerine bağlantılar göndermenize olanak tanıyan FaceTime Bağlantıları’nı sunmasıdır, böylece konuşmaları planlayabilirsiniz. FaceTime Bağlantıları Apple dışındaki kullanıcılara gönderilebilir ve bu kullanıcılar web üzerinden FaceTime konuşmalarına katılabilir. Evet, bu, kullanıcıların bir Android cihazda bir FaceTime sohbetine katılabilecekleri anlamına gelmektedir.

FaceTime’a Portre Modu da geliyor. Bu, Portre Modu görüntülü aramalarında elde ettiğiniz aynı arka plan bulanıklaştırma efektini FaceTime aramalarınızda elde edebileceğiniz anlamına gelir.

SharePlay

SharePlay, FaceTime aramalarını biraz daha sosyal hale getirir. SharePlay aracılığıyla, video görüşmelerinizdeki diğer katılımcılarla video ve sesi senkronize edebilirsiniz; örneğin, arkadaşlarınız ve ailenizle sanal olarak film izlemenin daha kolay olduğu anlamına gelir. Oynatma kontrolleri tüm katılımcılara verilir ve kullanıcılar isterlerse içeriği TV’lerinde AirPlay ile oynatabilirler. Disney+ gibi uygulamalar da dahil olmak üzere birçok üçüncü taraf uygulaması da bu teknolojiyi benimsemiştir.

Apple Haritalar

Apple Haritalar son birkaç yılda çok daha iyi hale geldi ve iOS 15 ve macOS Monterey güncellemeleriyle Apple bunu daha da iyi hale getiriyor. Hizmet, sürüş, yürüyüş ve bisiklet yol tarifleriyle devam eden gelişmiş bir 3D görünüme kavuşuyor. Araba sürerken şeritler, yaya geçitleri ve bisiklet şeritleri gibi ayrıntılar bulunacak. Toplu taşıma kullanıcıları da yakındaki istasyonlar hakkında daha iyi bilgi alacak ve işletmeler ve diğer yerler için yeniden tasarlanmış görünümler bulunmaktadır.

Safari

Apple, yeni mobil Safari’yi duyurduğunda, çoğu kişi web sayfalarındaki ara yüz öğelerini kapsayan kayan kontroller Apple tarafında yetersizdi. O zamandan beri, Apple bu değişikliklerden bazılarını geri aldı. Bazı düğmeler ekledi ve daha fazlasını yaptı. Safari, URL çubuğunu ve düğmeleri en alta yerleştiriyor, bu da kullanıcıların ellerini çok fazla hareket ettirmek zorunda kalmadan öğelere erişmelerini sağlıyor. En son beta, kullanıcıların isterlerse adres çubuğunu sayfanın en üstüne koymalarına da olanak tanır.

iOS 15, Safari’nin yeni gizlilik korumalarını da destekleyecek. Bu, kullanıcıların, izleyicilerin sizi izlemek için IP adresinizi kullanmasını engelleyen Intelligent Tracking Prevention’a erişeceği anlamına gelir. Uyumlu bir iCloud planına sahip kullanıcılar, esasen bir VPN olan Özel Aktarma’ya erişebilecekler. Özel Geçiş şu anda bir “Beta” özelliğidir ve iOS 15’te varsayılan olarak etkinleştirilmeyecektir. Ancak yine de etkinleştirilebilir.

Apple Sağlık

Apple Health, yaşlıları ve/veya çocukları olan ailelerde onu daha kullanışlı hale getiren birkaç yeni özellik getiriyor. Güncellemeden sonra, hayatınızdaki bu insanlar, laboratuvar testi sonuçları gibi şeyler de dahil olmak üzere sağlık verilerini sizinle paylaşabilecekler.

Siri

Siri de bazı iyileştirmeler alıyor. Apple, internet bağlantınız olmadığında Siri’yi daha hızlı ve daha yararlı hale getirmeye yardımcı olacak cihaz üzerinde işleme özelliğini getiriyor. Ayrıca Siri, Hatırlatıcılar da dahil olmak üzere mesajlar dışındaki bildirimleri de duyurabilecek.

iOS 15’i Yüklemeli Miyim?

Şu anda, iOS 15 beta sürümündedir. Bu, temel olarak işletim sisteminin hala test edilmekte ve geliştirilmekte olduğu anlamına geliyor, böylece bu ay içinde geniş bir genel sürüm için hazır olacak.

“Genel beta” terimi, işletim sisteminin herkesin indirebileceği anlamına gelir, ancak hatalar olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, kimsenin yapmaması gerekir. Yalnızca teknoloji konusunda bilgili kullanıcılar, genel betayı indirmeli ve gerçekten yalnızca ikincil bir cihaza indirmelidir. Hatalar onu temel görevler için kullanılamaz hale getirebileceğinden, iOS 15’i ana iPhone’unuza indirmenizi önermiyoruz.

Hangi iPhone’lar iOS 15’i Destekliyor?

Apple uzun süredir eski telefonlarda yazılım güncellemeleri sunuyor ve bu yıl da farklı değil. İşte iOS 15‘i destekleyen cihazların tam listesi.

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1.nesil)
 • iPhone SE (2.nesil)
 • iPod touch (7.nesil)

iOS 15 Ne Zaman Çıkacak?

iOS 15, 14 Eylül Salı 2021 tarihinde çıkması planlanıyor. Genel kullanıma sunulma tarihine yaklaştıkça, iOS 15, daha az hataya sahip olacağı gerçeğinden dolayı giderek daha fazla tüketiciye hazır bir işletim sistemi haline geliyor.

iOS 15 Nasıl Yüklenir?

iOS 15 beta’nın hatalarla geleceğini veya iOS 15 beta’yı kontrol etmek için kullanabileceğiniz ikinci bir iPhone var ise, belki beta sürümü yüklemek sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Beta sürümünün nasıl kurulacağına geçmeden önce, yalnızca ikincil bir iPhone’u olan teknoloji konusunda bilgili kullanıcıların genel beta sürümünü yüklemesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Aslında, bunu yapmak telefonunuzu işe yaramaz hale getirecek hatalara neden olabilir. Kurulum şu şekilde:

 1. Telefonunuzu iCloud üzerinden veya bilgisayarınıza takarak yedekleyin.
 2. Ardından, Apple Beta Yazılım Programı web sitesine gidin.
 3. Beta programları listesinin altındaki “Giriş Yap” düğmesine dokunun.
 4. Bundan sonra, Apple Kimliğinize giriş yapın.
 5. Başlayın” bölümünün altında, “cihazınızı kaydettirin” e dokunun.
 6. Verilerinizi ve dosyalarınızı arşivlemek için talimatları izleyin.
 7. Aşağı kaydırın, ardından “Profili indir” düğmesine dokunun. İstendiğinde “İzin Ver” e dokunun.
 8. Ayarlar uygulamasına gidin, ardından “Profil İndirildi” seçeneğine dokunun.
 9. Ekranın sağ üst köşesindeki “Yükle” düğmesine dokunun. PIN kodunuzu girin. Bir kez daha, sağ üstteki “Yükle” düğmesine ve istendiğinde tekrar basın.
 10. Yeniden Başlat” a basın. Profil, telefonunuz yeniden başlatıldığında yüklenecektir.
 11. Ayarlar uygulamasını açın, ardından  Genel > Yazılım Güncelleme‘ye gidin. Ardından, telefonunuz iOS 15 için bir güncelleme bulacaktır.
 12. Ardından cihazınız güncellemeyi indirecektir. İndirildikten sonra, “Şimdi Kur” a dokunun.

Yukarıdaki inceleme videomuzu düzgün görüntüleyemiyorsanız, iOS 15 ilk bakış ve incelemesi hakkındaki videomuza YouTube üzerinden buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Yorum Yap