1. Ana Sayfa
  2. Video

Apple iPhone 12 İncelemesi: Hemen Hemen Her Yönden Mükemmel

iPhone 12, çoğu insan için hala en iyi iPhone'lardan biri


iPhone 12, yalnızca çok sevilen iPhone 4’ü anımsatan yepyeni bir tasarımla birlikte değil, aynı zamanda geliştirilmiş dayanıklılık, Apple’ın yeni ultra ayrıntılı Super Retina XDR ekranı, 5G bağlantısı ve geliştirilmiş bir kamera sunan iPhone serisi için büyük bir atılımdır. Pro modellerine yükseltmenin ekstra maliyetini haklı çıkarmayı her zamankinden daha zor hale getirdiğini de söylemeliyim.

iPhone 12, yalnızca teknik özellikler açısından değil, tasarım açısından da iPhone 11’den bir adım uzakta. Sadece iPad Pro ve iPad Air’e değil, iPhone 4 ve iPhone 5’in sevilen tasarımına benzer şekilde yanlarında 90 derecelik keskin bir açıya sahip olan iPhone 12 ile önceki iPhone serisinin kavisli kenarları geride kaldı.

Ben köşeli tasarımı oldukça dikkat çekici buluyorum ve bundan dolayı iPhone 4’ün endüstriyel tasarımının bir hayranı olarak iPhone serisine geri döndüğünü görmek harika hissettiriyor. Deneyimlerime göre iPhone 12’nin elimdeki hissiyatı kavisli bir modele göre çok daha güvenli hissettiriyor ve onu kullanırken elimden kayma ihtimalinin daha düşük olduğunu düşünüyorum.

Yine de iPhone 4 tasarımına kıyasla birkaç iyileştirme var. En dikkat çekici olanı, alüminyum çerçevenin etrafına boşluk veya çarpma olmaksızın kusursuz bir şekilde oturan ön ve arka ekranı. Aynı zamanda, ekranın boyutunu etkilemeden biraz daha ince çerçeveler bulunuyor ve daha küçük bir ayak izi ile önceki iPhone 11 modeline göre %11 daha ince.

iPhone 12’de bulunan 6.1 inçlik ekran, Apple’ın Seramik Kalkan (Ceramic Shield) dediği şeyle kaplanmıştır. Şirket, ultra dayanıklı Gorilla Glass’ın arkasındaki şirket olan Corning ile çalışarak, daha sert ve daha az kırılmaya eğilimli hale getirmek için nano-seramik kristallerle tasarlanmış bir cam ekran sundu. Bu durum, iPhone 12 serisine özgü tamamen yeni bir üretim sürecini kapsıyor. Eğer iPhone 12’yi kılıfsız kullanacak kadar cesur biriyseniz, bu size en azından biraz olsun huzur vermeli.

IP68 derecesi, teknik olarak iPhone 11’inkinden farklı olmasa da iPhone 12 ile beraber geliştirildi. Apple, en yeni modeli olan iPhone 12’nin su sızmasına başlamadan önce 6 metreye kadar suda 30 dakika boyunca hayatta kalabileceğini iddia ediyor.

Kutusunda Neden Şarj Cihazı Yok?

iPhone 12 ambalajının öncekinden önemli ölçüde daha ince olduğunu fark edebilirsiniz ve bunun nedeni Apple’ın bu sefer şarj ünitesini ve EarPod’ları kutudan çıkarma kararı almasıdır. Apple, iPhone 12 duyurusu sırasında bunu ele aldı ve çevrecilik adı altında böyle bir yeniliğe gittiğini; bu sayede toplam ayak izini azaltacağını belirtti.

iPhone 12’nin Ekranı

Önceki yıllarda, iPhone modelleri standart bir LCD ekranla gelirken, Pro muadilleri üstün bir OLED ekrana sahipti ve tarihsel olarak Pro modelleri için fazladan ödeme yapmak için büyük bir nedendi.

Fakat artık, Apple, yepyeni Super Retina XDR ekranı tüm iPhone 12 serisine sunma kararı aldı ve bu kesinlikle bir güzel bir yenilik.

Super Retina XDR ekranın mimarisinde, siyahlar için etkileyici 2.000.000:1 oran ve HDR içeriği izlerken maksimum 1200 nit parlaklık sunan özel bir OLED paneli bulunur. OLED panelinin ana özelliği, gösterdiği siyahlardır; derin ve karanlıktırlar, LCD’lerde neredeyse gri görünen siyahlarla tam bir kontrast oluştururlar ve bu, iOS 14 ve sonrasının Karanlık Modu’nu kullanırken daha da belirgindir.

Ayrıca Dolby Vision desteği ile HDR10 oynatmayı da destekliyor ve Dolby Vision içeriği şu anda sınırlı olsa da, iPhone 12’nin Dolby Vision HDR video kaydedebilmesi, önümüzdeki aylarda mevcut içerik miktarını arttıracaktır.

Referans verecek olursak; iPhone 11 1792 x 828 çözünürlüğe sahipken, iPhone 12 2532 x 1170 çözünürlüğe sahip.

Ancak Super Retina XDR ekran birçok açıdan harika bir yenilik olsa da ekranın üst kısmında hala bir çentik bulunuyor. Fakat zamanla günlük kullanımda gözleriniz buna alışacak ve fark etmemeye başlayacaksınız.

Yenileme hızından bağımsız olarak, iPhone 12’nin Super XDR OLED ekranı olağanüstü ve iPhone 11 sahiplerini bile cihazını yükseltmeye teşvik etmek için yeterli bir sebep olabilir.

iPhone için MagSafe

MacBook serisinden sevilen MagSafe teknolojisini hatırlıyor musunuz? Apple, iPhone aksesuarlarını kullanmanın yeni bir yolunu sunmak için yerleşik mıknatısları kullanarak bu kez iPhone için bu teknolojiyi yeniden canlandırdı.

iPhone 12’nin arkasında, camın altına gömülü kablosuz şarj bobinini çevreleyen, NFC çipi ve yalnızca bir aksesuarın manyetik olarak bağlandığını değil, hangi aksesuarın hangi aksesuara bağlandığını algılayacak kadar akıllı başka teknolojilerle tamamlanmış dairesel bir mıknatıs bulunmaktadır.

MagSafe ek ücret ile Apple’dan satın alınabilir.

Performans ve Pil Ömrü

iPhone 12’de yalnızca gelişmiş performans sağlamakla kalmayıp aynı zamanda enerji verimliliğinde de artış sağlayan 5nm işlemine dayanan yeni A14 Bionic yonga seti bulunmaktadır.

Twitter gibi medya ağırlıklı uygulamalarda gezinirken takılma veya gecikme olmuyor, oyunlar iPhone 12’nin sunduğu artan çözünürlüğe rağmen kusursuz çalışıyor ve video render söz konusu olduğunda da oldukça hızlı. Performans ve pil ömrü konusunda oldukça iyi bir telefon olan iPhone 12, sahiplerini asla günlük kullanımda üzmüyor.

Kamera

iPhone 12’nin iPhone 11 ile aynı kamera özelliklerine sahip olduğunu varsaydığınız için haklı olabilirsiniz çünkü görünürde pek bir şey değişmedi. Hala 12Mp genişliğinde bir ana kamera ve bir 12Mp ultra geniş kamera var, ancak iPhone 12’de düşük ışıkta fotoğrafçılığı daha da geliştirmek için yükseltilmiş bir f/1,6 diyafram açıklığı ve yeni bir 7 elemanlı merceğe sahip.

Daha da önemlisi, geniş ve ultra geniş açıda ideal koşullarda çekilen görüntüler, ultra genişin ana merceğin sahnesinin 4 katını yakalayabilmesi dışında çok da farklı görünmüyor. 

iPhone 11’in en heyecan verici özelliklerinden biri Gece Modu’ydu ve Apple, iPhone 12’deki gece modu yeteneklerini artırdı. Geliştirilmiş ana lens sayesinde yalnızca genel kalitede ve yakalanan ışık miktarında iyileştirmeler görmekle kalmıyor, aynı zamanda artık ultra geniş ve öne bakan selfie kameralarını kullanma seçeneğine de sahip oluyorsunuz.

Fiyatlandırma

Ülkemizde döviz kurunun hareketliliğinden dolayı Apple belirli aralıklarla fiyat güncellemesi yapsa da şimdilik fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

iPhone 12 mini fiyat:

64 GB – 9.999 TL
128 GB – 10.499 TL
256 GB – 11.499 TL

iPhone 12 fiyat:

64 GB – 10.999 TL
128 GB – 11.499 TL
256 GB – 12.499 TL

iPhone 12 Pro fiyat:

128 GB – 14.999 TL
256 GB – 15.999 TL
512 GB – 17.999 TL

iPhone 12 Pro Max fiyat:

128 GB – 16.999 TL
256 GB – 17.999 TL
512 GB – 19.999 TL

Kişisel Youtube kanalımda bu cihazın kutu açılışını ve ilk bakışını yaptım. Eğer inceleme yazım ilginizi çektiyse inceleme videoma da göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer videoyu beğenirseniz, Youtube’da beni takip etmeyi unutmayın :)

Kanalıma abone olmayı unutmayın 😊

Eğer videoyu düzgün görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap