1. Ana Sayfa
  2. Video

Apple MacBook Air (M1) İncelemesi: Bu Sefer Olmuş!


Apple’ın M1 işlemcisi çok şey vaat ediyor ve bu vaatleri yerine getiriyor. Yeni işlemciye sahip MacBook Air, önceki nesil MacBook Air ile ilgili harika olan her şeyi alıyor ve onu tamamen yeni bir performans ve güç verimliliği düzeyine getiriyor.

Apple’ın yeni yerli ‘Apple Silikon‘ M1 çipine sahip ilk MacBook Air’i, dışarıdan önceki Intel tabanlı modelle aynı görünüyor, ancak içinde tamamen yeni bir çip var. Apple, M1 için eşdeğer Intel tabanlı Mac’lerin birkaç katına kadar hız artışı olduğunu iddia ediyor ve ilk deneyimim, gerçekten çok hızlı olduğu yönünde. MacBook Air M1’i kullandıktan sonra, Intel destekli bir Mac’e geri dönmek istemeyeceksiniz.

Geçmişte, dizüstü bilgisayarınıza neyin güç verdiğine gerçekten fazla ilgi göstermediyseniz, bu önemsiz bir yenilik gibi gelebilir. Ancak bu yeni yonga, Apple’ın 2006’da PowerPC’den x86 tabanlı Intel yongalarına geçişinden bu yana yaptığı en büyük ürün değişikliklerinden biridir.

Intel’in yongalarını kullanmak (ve Intel’in yenilerini geliştirmesini beklemek zorunda kalmak) yerine Apple, ARM mimarisini kullanarak kendi tasarladığı birimleri kullanıyor. Bu yonga seti, Apple’ın kendi A14’ü ve Qualcomm’un Snapdragon’u da dahil olmak üzere akıllı telefon yonga setlerinin temelini oluşturan aynı yonga mimarisidir.

Performans

MacBook Air M1’in performansı inanılmaz, aslında birinci nesil bir ürün olarak hayal edebileceğimin çok ötesinde. Birkaç gün kullandıktan sonra, Apple’ın en ucuz dizüstü bilgisayarından elde ettiğiniz performansı anlamak zor geldi.

Web’de gezinme, çalışma ve hatta fotoğraf ve video düzenleme gibi günlük görevleri yerine getirirken yavaşlama diye bir şey olduğunu unutmak isteyenler burayı okumayı bırakıp satın almalıdır. Bana inanın, hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Karşılaştırma testleri, makinenin yeteneklerine genel bir bakış sağlamak için önemli olsa da, satın almayı düşünenler için cihazın gerçek performansı tartışmasız daha önemli olacaktır. Sonuçta bu, Apple’ın en popüler dizüstü bilgisayar serisidir ve geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. M1’in faydalarını kullanıma başladıktan sonra anında fark edeceksiniz.

MacBook Pro’dan farklı olarak Air, fansız bir makinedir; bu durum, cihazda 4k video düzenlemek gibi ağır işlemler yaparken işlerinizin ortasında sizi aşırı rahatsız edecek fan sesi duymayacağınız anlamına gelmektedir. MacBook Pro’da, 20’den fazla Chrome sekmesi açıkken fanların uğultusunun saçma seviyelere ulaştığını duyacaksınız. MacBook Air M1‘de bu olmaz.

M1 için optimize edilmiş Geekbench 5 uygulamasında, tek çekirdekte 1731 puan ve çok çekirdekte 7308 puan gördüm. Uygulamanın M1 için oluşturulmamış sürümünde bile çok çekirdekli puan gördüm. Neredeyse 5654 gibi bir puandan bahsediyorum. Bu puan, yılın en iyi Windows dizüstü bilgisayarları ile neredeyse eşdeğer.

Uygulamalar – MacBook Air M1 tüm uygulamalarla çalışır mı?

Yeni çipler ilk duyurulduğunda, Apple’ın M1 makinelerinin Intel’in x86 platformu için oluşturulmuş uygulamalarla nasıl çalışacağını açıklamakta yetersiz kaldığını hissettim. Özellikle M1 platformu için tasarlananların mükemmel olacağını her zaman biliyorduk, ancak önemli uygulamalara yerel yükseltmeler muhtemelen çoğu insan için daha hayati.

Bu makineyi birkaç hafta kullandıktan sonra, görünen o ki Apple’ın bu uygulamaların nasıl çalışacağına değinmek için fazla zaman harcamamasının nedeni, sadece çalışıyor olmaları; söylenecek fazla bir şey yok.

Apple, Big Sur’la birlikte Rosetta 2 adlı bir çeviri katmanı oluşturdu. Orijinal Rosetta, Apple 2006’da PowerPC’den Intel’e geçtiğinde uygulamaların geçişine yardımcı oldu ve devamı burada benzer bir işlev sağlıyor. Eski Intel tabanlı uygulamaların sorunsuz olarak M1 üzerinde çalışmasını sağlıyor.

Bir x86 uygulamasını (örneğin Lightroom veya Steam) ilk başlatmaya çalıştığınızda, Rosetta 2’yi yüklemeniz istenecektir; ve sonra o uygulamayı çevirecek. Çevrilmiş bir uygulamanın ilk önyüklemesi biraz yavaştır, yaklaşık 50 saniyedir ve yeniden başlatmadan sonra da aynı şey olur. Bu gerçekten etkileyici ve bu makinenin önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırıyor.

Günlük kullandığım tüm uygulamaları indirdim ve kurdum. Bunlar, App Store’dan ve çevrimiçi başka yerlerden geliyor ve denediğim her şey bir çekicilik kazandı. Optimize edilmiş uygulamalar da hem bağımsız geliştiriciler hem de daha büyük isimler tarafından hızla büyüyor. Google, Chrome’un yerel bir M1 sürümünü çıkardı ve Pixelmator Pro, güncellenmiş mükemmel bir resim düzenleme aracıdır.

Kişisel olarak herhangi bir uyumsuzluk sorunu yaşamamış olsam da, iş için çok özel veya niş bir uygulama kullanıyorsanız, geçiş yapmadan önce bilinen herhangi bir sorun hakkında bilgi edinmeye çalışmanızı tavsiye ederim. 

Pil ömrü – Sadece cihazı alın ve dışarı çıkın, şarj cihazını evde bırakabilirsiniz

Pil ömründeki iyileştirmeler, M1 çipine geçişle gelen tek büyük yükseltme olsaydı, yine de buna değerdi. Yeni Apple Silikonu , günlük performans açısından endişeyi ortadan kaldırdığı gibi, pil ömrü korkularını da ortadan kaldırıyor. MacBook Air M1, önceki tüm MacBook modellerini geride bırakıyor ve yalnızca MacBook Pro M1‘den sonra ikinci sırada geliyor.

MacBook Air M1’i ana iş bilgisayarım olarak kullandığım birkaç gün boyunca, şarj gerektirmeden önce yaklaşık 9-11 saatlik bir kullanım elde ettim. Bunun, saatlerce süren aramalar, video akışı, aynı anda çalışan birden fazla uygulama ve bir dizi fotoğraf düzenlemeyi içerdiğini düşündüğünüzde, etkilenmemek elde değil.

Parlaklığı %50’ye ayarlanmış ve MacBook Air’in 12 saat dayandığı döngülü bir 1080p video oynattım. İndirilen bir iTunes filmi için de aynısını yapabilirsiniz ve bu rakam Apple tarafından iddia edilen 18 saatlik video oynatma süresine yaklaşır. Ayrıca bekleme süresi de mükemmel; pil bir gecede sadece birkaç yüzde düştü.

MacBook Air M1’i satın almalı mısınız?

Apple’ın en popüler dizüstü bilgisayar serisinde kendi M1 yongalarına geçiş, şirketin önemli bir hamlesini temsil ediyor. Benim birkaç gündür MacBook Air M1’i kullandığımı ve bu kadar kısa sürede bile beni çok etkilediğini söylemem gerekirse; kesinlikle almalısınız.

Macbook Air (M1), olağanüstü pil ömrü ve performans sunan gülünç derecede yetenekli bir dizüstü bilgisayardır.

Kişisel youtube kanalımda bu cihazın kutu açılışını, kurulumunu ve performans testlerini yaptım. Eğer inceleme yazım ilginizi çektiyse inceleme videoma da göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer videoyu beğenirseniz, Youtube’da beni takip etmeyi unutmayın :)

Kanalıma abone olmayı unutmayın 😊

Eğer videoyu düzgün görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap