Apple Watch SE Ürün İncelemesi: Serinin En İyisi!

watchseincelemesi

Apple Watch SE, Apple’ın ürettiği ilk ‘lite versiyon’ ve firmanın şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en ucuz ve en yeni akıllı saat modelidir. Seri 6 ile aynı zaman diliminde piyasaya sürülmüştür. Seri 6’nın gelişmiş sağlık özelliklerinden yoksundur, ancak Apple Watch SE daha ucuzdur ve tüm bunlara rağmen yine de harika bir akıllı saattir.

İlk bakışta, Seri 6 için neden daha fazla ödeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Özellikle Apple Watch SE’nin aynı ekrana ve çözünürlüğe, aynı boyuta ve şekle sahip olduğu ve aynı şeylerin çoğunu yaptığı düşünülürse, Seri 6’ya daha fazla ödemeye gerek yok diye düşünebilirsiniz.

Apple Watch SE incelemesi: Bilmeniz gerekenler

Yukarıda anlattıklarım yüzünden doğrudan Watch SE’nin özelliklerine genel bir bakışla başlamak yerine, önce iki saat arasındaki farklara odaklanacağım.

Daha spesifik olarak, Apple Watch SE 6 ile karşılaştırıldığında Apple Watch SE’nin nelere sahip olmadığını vurgulayacağım.

Görünüşe göre, liste çok uzun değil:

  • Her zaman açık ekran yok: Watch SE’nin ekranı siz ona bakmadığınızda kapanır ve yalnızca bileğinizi kaldırdığınızda veya ekrana dokunduğunuzda açılır. Seri 6’nın ekranı ise kalıcı bir şekilde aktif olarak ayarlanabilir
  • Daha az renk: SE sadece gümüş, gri ve altın renklerinde mevcuttur
  • SpO2 yok: Kan-oksijen ölçümü yalnızca Seri 6’da mevcuttur
  • EKG yok: Seri 6’da olduğu gibi Watch SE’den tıbbi düzeyde bir EKG raporu alamazsınız.
  • Her zaman açık altimetre yok: Rakım komplikasyonu, Seri 6’da olduğu gibi saatinizin kadranlarında gerçek zamanlı olarak güncellenmiyor

Aksi takdirde Watch SE, Series 6’nın yapabileceği her şeyi yapabilir. Watch OS 7’yi çalıştırır ve GPS, hareket sensörleri, altimetre ve kalp atış hızı izleyicisine sahiptir. Aynı zamanda 50 metreye kadar suya dayanıklıdır, bu nedenle yüzmek için kullanabilirsiniz.

Apple Watch SE incelemesi: Fiyat ve rekabet

İki saat arasındaki en büyük fark fiyattır: Kısacası, Apple Watch SE, 40 mm için 2.699₺ ve 44 mm model için 2.949₺’den başlayarak serinin diğer modellerine göre ucuzdur. Seri 6’yı bu rakamların birkaç yüz fazlası ödeme yaparak edinebilirsiniz.

Apple Watch SE incelemesi: Tasarım ve akıllı özellikler

Özetlemek gerekirse, tıpkı aynı seri saatler gibi, iki boyutta (40 mm kasa veya 44 mm) ve üç renkte (uzay grisi, gümüş ve pembe altın) mevcuttur ve tümü alüminyum gövdelidir. Daha küçük olan saatin ekranı 1,57 inç boyutunda ve 394 x 324 çözünürlüğe sahipken, daha büyük olan 1,78 inç ve 448 x 368 çözünürlüğe sahip.

Arkadaki optik kalp atış hızı okuyucusu, Seri 6’dan farklı görünüyor; bu, kandaki oksijen veya EKG okumalarını yapamadığı için pek şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, bunun SE’nin gelişmiş sağlık uyarılarından tamamen yoksun olduğu anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var. Saat, optik sensörü aracılığıyla kalp atış hızınızın düzensiz olduğunu algıladığında Watch OS 7 aracılığıyla sizi yine de bilgilendirebilir ve ayrıca yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimlerini de kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Diğer tüm açılardan, Watch SE ve Series 6 arasında hiçbir fark yoktur. Bildirimleri güzel bir şekilde yöneterek saatteki mesajları yanıtlamanıza olanak tanır. Hatırlatıcılar ve alarmlar ayarlamak, hava durumu hakkında soru sormak veya sesli dikte yoluyla metin mesajlarına yanıt vermek için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Apple Watch SE incelemesi: Pil ömrü

Her zaman olduğu gibi Apple , kendi web sitesinde Watch SE’nin pil özelliklerinin ayrıntılı bir dökümünü yayınlıyor , ancak başlıktaki iddialar Apple Watch Series 6’ya benziyor: yaklaşık 18 saat karma kullanım veya 4G etkinken 14 saat sürecek; 6 saat sürekli GPS kullanımı; veya 4G etkinken 5 saat sürekli GPS kullanımı sunuyor.

Bu rakamlar Apple Watch Series 6’dan biraz daha düşük olsa da, Watch SE’nin pil konusunda biraz daha uzun ömürlü olduğunu ve bir saatliğine gittiğim bir uzun koşunun ardından yaklaşık %20 daha fazla pil kapasitesi kaldığını gördüm. Bu durum muhtemelen ekranın sürekli açık olmamasından kaynaklanıyor.

Pil ömrü karşılaştırılabilir olsa da, şarj süresi çok farklıdır. Watch SE’de, Series 6’dan önemli ölçüde daha yavaştır; Apple, %80’e (yarım saat daha yavaş) şarj etmek için yaklaşık 1 saat 30 dakika ve %100’e ulaşmak için ise 2 saat 30 dakika şarj olma süresinden bahsetmektedir.

Apple Watch SE incelemesi: Egzersiz, GPS ve kalp atış hızı

Egzersiz söz konusu olduğunda, farklı iç organlara sahip olmalarına rağmen SE ve daha pahalı kardeşi arasında neredeyse hiç fark yoktur. Ana şey, egzersiz yaparken ekranı görmek için bileğinizi kaldırmanız gerektiğidir.

Her iki seride de aynı egzersiz modlarına sahip olursunuz. Bu iki seri yürüyüş, koşu, bisiklete binmekten havuza ve açık suda yüzmeye kadar her spor aktivitesini bünyelerinde barındırmaktadırlar.

Apple Watch SE incelemesi: Karar

Apple Watch SE, Apple’ın bugüne dek sürdüğü serilerden en yüksek kaliteli ve en uygun fiyatlı akıllı saatidir. Artık oldukça eski olan Series 3 ile şarkı söyleyen ve dans eden Series 6 arasındaki boşluğu dolduruyor.

Benim için mükemmel dengeyi sağlıyor. Gelişmiş sağlık özellikleri, her zaman açık ekran ve hızlı şarj hariç, Seri 6’dan sonra en iyi akıllı saat, ancak çok daha düşük bir fiyata.

Bir iPhone’unuz varsa ve tam kapsamlı Apple Watch deneyimi için 3000₺ üstü bir rakam harcamaktan hoşlanmıyorsanız, Watch SE mükemmel bir seçim ve çok cazip bir alternatif.

Eğer yazımız hoşunuza gittiyse ve kişisel Youtube kanalımızdan ürünün sessiz ve altyazılı inceleme videosunu izlemek isterseniz aşağıya bırakıyorum. Kanalımıza abone olarak gelecek videolardan da haberdar olabilirsiniz, farklı incelemelerde görüşmek üzere.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın :)

Eğer videoyu düzgün görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version