1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Astrolojinin Şu Anda Bu Kadar Popüler Olmasının Nedeni


Kanada Toronto’da bir astrolog olan Charm Torres, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana hizmetlerine olan ilginin arttığını gördü. Yüz yüze görüşmeleri askıya almak zorunda kalsa da, çoğu Kuzey Amerika’dan ve Filipinler’den katılım sağlayan, yüzlerce müşteriyle sanal oturumlar düzenledi.

Bu insanlardan bazıları sevdiklerini virüse kaptırdı, bazıları restoran veya işletmelerini kaybettikten sonra yeni bir kariyer peşine düştü. Diğer kısım evde çok fazla zaman geçirerek kendini geliştirmeye çalışıyor. Aslında hepsinin paylaştıkları şey, destek, bağlantı ve kendini tanıma arzusudur. Torres, geçen yıl salgın hayatın birçok bölümünü çığlık atarak durma noktasına getirdiğinde, “insanlar gerçekten kendileriyle oturmaya ve hayatlarının ne hakkında olduğu üzerine düşünmeye zorlandı” diyor.

Google Trends’e göre, “doğum haritası” ve “astroloji” aramalarının her ikisi de 2020’de beş yıllık zirvelere ulaştı ve birçok profesyonel astrolog, astrolojinin yükselişte olduğunu bildirdi.

Belki de daha önce astrolojiye ilgi duymayan bu kadar çok insanın rehber alabilmek için yıldızlara dönmesi şaşırtıcı değildir. Dünyanın büyük bir çoğunluğu için, geçtiğimiz yıl epey zorlayıcıydı. Sarılmalar azaldı, işler kaybedildi ve her gün daha fazla insanın acı çektiğine ve öldüğüne dair haberler geldi. Torres, “herkesten ve her şeyden gerçekten kopuk hissettiğimiz” bir zamanda, “astrolojinin bizi hayata daha bağlı kılmanın bir yolu olduğuna” inanıyor.

Londra merkezli danışman psikolog ve My Online Therapy’nin kurucu ortağı Elena Touroni ise “Bir durum rahatlık sağlıyor ve birisinin neler olduğunu anlamasına yardımcı oluyorsa, o zaman mutlaka kötü bir şey değildir” diyor. Rehberlik için herhangi bir bilgi kaynağına bağlı olarak uyarıda bulunurken, neden bu kadar çok insanın astrolojiye ve geleneksel danışmanlığın yanı sıra diğer alternatif yardım türlerine yöneldiğini anlıyor.

“Belirsizlik insan deneyiminin bir parçasıdır” diyor. “Hayatta kontrolümüzün olmadığı pek çok şey olduğu gerçeğini kabul etmek zor olabilir ve Covid ile kilitlenme arasında insanlar her zamankinden daha fazla belirsizlikle mücadele etmek zorunda kalıyor.” diye ekliyor Touroni.

Londra merkezli astrolog Honey Astro, bir psikoloji ve danışmanlık öğrencisi olarak çalışmalarının müşterileriyle olan çalışmalarını desteklemeye yardımcı olduğunu söylüyor. Astro, akıl sağlığı ve izolasyon gibi temalarla ilgili bilinçdışının 12. evinde (astrolojide, 12 ev yaşamın farklı alanlarını ifade eder) uzmanlaşmıştır ve çalışmalarını, müşterilerinin “tünelin sonunda bir ışık olduğunu ” göstermeye ikna etmektedir.

“İnsanlar benimle konuştuğunda, bunun bir terapi seansı gibi hissettirdiğini söylüyorlar çünkü birçok özel konuda samimi itiraflarda bulunabiliyorlar.” diyor. Ben gülleri, gökkuşakları ve tatlı şeyleri seven bir astrolog değilim. İyi, kötü ve çirkin hakkında konuşuyorum çünkü müşterinin çizelgeleri hakkında her şeyi bilmesi önemlidir. Ve onlara biraz çirkin olabilecek şeylerle çalışmaları için rehberlik ediyorum.” diye sözlerini noktalıyor Honey Astro.

Yorum Yap