1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Audi e-Tron S (2021) İncelemesi


Quattro dört tekerlekten çekişin piyasaya sürülmesinden kırk yıl sonra Audi, yeni bir yüksek performanslı elektrifikasyon çağı için onu yeniden icat etti. Bu Audi e-Tron S, arka aksta yeni bir ikiz e-motor sistemi ve öndeki tek bir motorla bunun ilk meyvesidir.

Hem normal şekilli e-Tron hem de Sportback coupe versiyonu bu yeni sıcak güç aktarma organlarıyla mevcuttur ve onu Birleşik Krallık’ta ve Audi Sport’un Neuberg’deki test merkezinde test ettik.

Elektrikli dört tekerlekten çekişli Audi e-Tron S

Audi e-Tron S

E-Tron geçen yıl Audi’nin ilk tamamen elektrikli aracı olarak piyasaya çıktı ve dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip, ancak dingil başına yalnızca bir motoru var. Audi, daha güçlü e-Tron S’nin arka aksta çift elektrik motorlu ilk toplu pazar aracı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, e-Tron S, 95kWh’lik bir bataryaya sahiptir. Aslında bu model, Audi e-Tron 55 ile aynı kapasiteye sahiptir, ancak bu ekstra motorlar, toplamda 496bhp ve 717lb ft’lik bir overboost ve sadece 4,5 saniyede yapılan 0-100km’lik bir sprint anlamına gelir. .

Sadece bu da değil, aynı zamanda sürüklenme şovu, ekstra dinamik doğruluk ve diyelim ki bir tekerlek kendini çamurda ve diğer kuru asfaltta bulduğunda torku tek bir arka tekerlekten anında uzaklaştırma becerisini içeren daha arka taraflı bir sürüş deneyimi de mevcut.

Audi e-Tron S nasıl çalışır?

Audi e-Tron S

Serinin bir sonraki aşaması olan e-Tron 55’te bulacağınız aynı asenkron elektrik motorları ile başlar ve tüm e-Tronlar gibi arka aksta önden daha fazla güce sahiptir. Ancak asıl değişiklik şu: S 55’in arka e-motorunu alıyor ve öne koyuyor (201 bhp’ye kadar), sonra 55’in ön e-motorlarından ikisini alıyor ve arka aksına yerleştiriyor (354bhp’ye kadar arka lastikler). Bu iki motora sığacak alan var çünkü bunların hepsi beş yıl önce başından beri plan içindeydi.

Normal sürüşte, ön e-motor kapanır ve yalnızca sürücü daha fazla hızlanma istediğinde veya aktarma organları kayma algıladığında devreye girer.

Yani düz bir çizgide çok hızlı mı?

Audi e-Tron S

Heyecan verici hızlı başlangıçlar sadece bir gaz kelebeği kadar uzağınızda ve tüm bu güç, bu güç aktarma sistemi düzenlemesi sayesinde kusursuz bir şekilde ele alınır.

Buna elektrikli tork vektörleme denir ve iki motoru birbirine bağlayan yazılımdan başka bir şey olmaması dışında mekanik sınırlı kaymalı diferansiyel gibi çalışır. Aynı zamanda milisaniyeler içinde yanıt veriyor (geleneksel bir sistemden yüzde 25 daha hızlı diyor Audi) ve bir köşedeki dış arka tekerleğe iç tekerleğe olduğundan daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde 162 lb ft daha fazla tork uygulayabilir. Ve elektrikli olduğu için, tam duruşta uygulanan daha fazla tork da var.

Bu arada, ön aksta, tekerlek seçici tork kontrolü, iç ön tekerleği nazikçe frenlemek için diskleri ve balataları kullanır. Bunların hepsi, tıpkı benzer sistemlerin içten yanmalı motorlar, destek şaftları, diferansiyeller ve tahrik şaftlarında yaptığı gibi, arabayı köşeye döndürmeye yardımcı olur.

Tüm motorlar ve yazılım, her bir e-motorun kendi güç elektroniği tarafından üç fazlı güç akımı sağlamasıyla Audi tarafından şirket içinde tasarlandı. Her şeyi koordine eden Elektronik Şasi Platformu, uyumlu bir sürüş için üçlü motorlu dekupaj testeresinin her parçasının kavrama seviyelerine ve sürücü girişlerine göre doğru şeyi yapmasını sağlar.

Direksiyonun arkasındaki Audi e-Tron S nasıl?

Audi e-Tron S

Dinamik modu seçip denge kontrol sistemini gevşetirseniz, az miktarda güven uyandıran önden savrulmadan gösterişli arkadan savrulmaya kadar kesinlikle geniş bir beceri setine sahiptir.

Audi’nin Neuberg test tesisinde geçirdiğimiz süre boyunca, devasa elektrik performansı doğal olarak ürkütücü bir sessizlikten başka hiçbir şeyin eşlik etmediği anlık ve mide bulantısına neden olan hızlanma anlamına gelir. Audi e-Tron S Sportback’te net bir arka önyargı var, ancak hızlı bir sağ elini kullanarak bastırıldığında, ön akstan gelen katkı açıktır – arka lastikler sınırlarına doğru giderken e-Tron’u tepeden çeker ve bu güç sizi dışarıya çekerken biraz önden kayma olabilir. Ön uca yaslanmanız ve daha fazla zorlamanız için size güven verir.

Dinamik’e geçin ve denge kontrolünü gevşetin ve Audi e-Tron S başka hiçbir Quattro’nun yapmadığı şeyi yapmaz – korkunç açılarda sürüklenmek, köşeden kucak dolusu zıt kilitle gıcırdamak ve hatta arka lastiklerden duman çıkarmaktan mutluluk duyar, ancak bu oldukça tipik bir içten yanmalı motor ve destek mili, diferansiyeller ve dürtü millerine kıyasla farklı bir his.

2.6 tonluk bir SUV olduğu gerçeğini saklamak mümkün değil, ancak hacminin yönetimi takdir edilecek bir şey. Otoyol yolculukları kusursuz bir şekilde sessizdir. Bir EV’de motor gürültüsü olmayan ancak genellikle lastik kükremesi ve rüzgar çarpması gibi diğer izinsiz girişlerin güçlendirildiği anlamına gelen nadir bir durum olabilir.

Normal e-Tron’dan aktarılan zarif numaralar arasında uyarlanabilir fren rejenerasyonu bulunur.

Audi e-Tron S Menzili Ne Kadar?

Audi WLTP rakamlarına göre 358 km kadar bir yol alabiliyor. Bunun bir Audi Sport modeli olduğu göz önüne alındığında, bu araç testimiz, mevcut tüm performanstan yararlanmak için birçok fırsatla birlikte otoyol ve şehir içi sürüşü içeriyordu bu yüzden araca göre menzil tahminlerimiz 305km sınırına daha yakındı.

Audi e-Tron S

Audi e-Tron S Alınır mı?

Quattro’nun piyasaya çıkışından kırk yıl sonra, Audi e-Tron S, ön aksta ve arkada iki elektrik motorunun olmasının faydasını gösteriyor. Bu basit devasa performans ve yapışkan çekiş değil, otomobili virajlarda, hatta arkadan savrulma noktasına kadar yönlendirmek için kullanılabilecek çok ince bir kontrol seviyesidir.

Hala bir aile için rahat, zarif bir EV kruvazörü olabilir. Ve menzil kusursuz olmasa da, elektrikli bir arabanın direksiyonunun arkasında biraz eğlenme yeteneği de göz ardı edilmemelidir.

Yorum Yap