1. Ana Sayfa
  2. Genel

Avrupa Kısa Tüylü Kedi


Avrupa kısa tüylü kedi herkes tarafından merak edilen ve araştırılan kedi cinsleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Avrupa kısa tüylü kedi özellikleri gibi diğer konular hakkında da elimizden geldiğince bilgi vermeye çalışacağız.

Avrupa Kısa Tüylü Kedi Cinsi Nedir?

Avrupa kısa tüylü kedi olarak aratılan ve en çok merak edilen kedilerin cinsi “European Shorthair” cinsi ile tanınmaktadır. Bu kedi cinsi insanlar tarafından genelde “British” ile karıştırılıyor diyebiliriz. Fakat her iki kedi cinsi de farklıdır.

British cinsine göre boyu uzun ve vücut hatları onun gibi yuvarlak oranlı değildir. Fakat karakter olarak her iki kedi neredeyse aynı diyebiliriz.

Avrupa kısa tüylü kedi, genel olarak ülkemizde az tanınan kediler arasında yer alıyor. Tüylerinin kısa ve gür olması sebebiyle her mevsime ayak uydurma özelliğinede sahiptir. Avrupa kısa tüylü kedi görüntülerine google üzerinden ulaşmak için tıklayın..

Avrupa Kısa Tüylü Kedi Özellikleri
Avrupa Kısa Tüylü Kedi Özellikleri

Avrupa Kısa Tüylü Kedi Özellikleri

Avrupa kısa tüylü kedi ile ilgili merak edilen özellik, karakter, ne kadar yaşadığı gibi tüm kısımları özellikleri bölümünde yer vereceğiz. Ayrıca bu kedi türü ile ilgili sizinde bildikleriniz ve deneyimleriniz varsa yorumlar kısmında bize ulaştırabilirsiniz. :)

  • Avrupa kısa tüylü kedi nerenin kedisidir?

Bu kedi türünün antik çağlardan geldiği söylenmektedir. Mısır kökenli Felis Silbestris Libyca tarafından geldiği iddia edilmektedir.

  • Avrupa kısa tüylü kedi ortalama ne kadar yaşar?

Birçok cins kedinin bilindiği üzere genetik sağlık sorunları biliniyor ve bu sorunlardan dolayı yaşama süresi normal kedilere göre düşüyor. Fakat Avrupa kısa tüylü kedinin genel olarak genetik sağlık sorunu bulunmamaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir kedi ortalama 16 yıl ile 18 yıl arası yaşayabilir.

Avrupa Kısa Tüylü Kedi
Avrupa Kısa Tüylü Kedi

Avrupa Kısa Tüylü Kedi Karakteri

Özellikle tırmanma ve oyun konusunda oldukça iyidirler. Fakat bu cins kedilerin ortak karakter özellikleri bulunmuyor. Hepsi ayrı havadan çalabiliyor. :) Tamamen kendi ruh haline göre davranışlar sergiliyor. Hareketli ve oyun sever olmasından dolayı ev içerisinde her yeri keşfetmeye de bayılıyor.

Yalnız kalabilir mi?

Evcil dostlarımızın kesinlikle uzun süre yalnız kalmasını önermeyiz. Fakat zorunlu durumlar dahilinde kısa tüylü kedi olduğundan dolayı sürekli olarak tüy bakımına ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden yalnız kalma konusunda herhangi bir problem yaşamazlar.

Diğer hayvanlarla anlaşabilir mi?

Avrupa kısa tüylü kedi genel olarak hareketli ve oyun sever olduğundan dolayı kuş, balık ve hamster gibi hayvanl türlerinin olduğu ortamda birlikte yaşama konusunda sıkıntı çekebilir. Fakat köpek ve farklı bir kedi ile doğru ve profesyonel bir şekilde tanıştırılırsa herhangi bir problem yaşamadan yaşayacaktır.

Çocuklar ile ilişkisi

Avrupa kısa tüylü kediler sosyal ve aktif olmasından dolayı çocuklar ile arasında bağ kurabilir. Tabi ki ilk zamanlarda çocuğun ona zarar vermemesi, ürkütmemesi ve biraz daha huyuna suyuna gitmesi gerekiyor. :) Her kedi de olduğu gibi bu tür kedi de sıkıştırılmaktan çok hoşlanmaz.

Yüzlerce içerik hakkında detaylı bilgi almak için anasayfamızı ziyaret edip son güncel içeriklere göz atabilirsiniz.

Yorum Yap