1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir


Ayak kokusuna ne iyi gelir ile ilgili merak edilen tüm sorulara içeriğimizde yanıt vermeye çalışacağız. Ayak kokusu bu problemi çekenlerin korkulu bir rüyasıdır diyebiliriz. Bu içeriğimizde merak edilen; ayak kokusuna ne iyi gelir, ayak kokusu nasıl gider ve bazı doğal yönemlerden bahsedeceğiz.

Ayak kokusu nasıl geçer yazımızı okuyorsanız, muhtemelen bu durumdan oldukça şikayetçisiniz. Bu durumdan bazı örnekler vererek konumuza başlayarak neden çözüm bulmalıyız bunu anlayalım. Örneğin, arkadaşlarınız ile bir akşam toplandınız ve film izleyeceksiniz, tabii ayak kokusu problemi çekiyorsanız yandınız! :) Bu durumda ayak kokusu problemi sizi oldukça rahatsız edecek ve çekimser davranıp belki de gitmeyeceksiniz. Fakat bu durum çözümsüz değil, işte bu çözümleri size toparladık ve derledik. Şimdi birlikte ayak kokusu nasıl geçer inceleyelim.

Ayak Kokusu Nedir Neden Olur
Ayak Kokusu Nedir Neden Olur

Ayak Kokusu Nedir? Neden Olur?

Hiç duydunuz mu bilmiyorum ama ayak kokusunun tıbbi adı Bromhidrosis’tir. Ayaklarımızın tek bir tanesinde toplamda 250 bin ter bezi bulunuyor. İnsan vücudunda en çok ter bezinin bulunduğu yer ayaktır. Normalde herhangi bir yerimizdeki terin kokusu yoktur. Fakat dışarıdan bize bulaşan baktariler ayaklarımızda veya vücudumuzun herhangi bir yerinde kokuya sebep oluyor.

Ayak Kokusu – Temel Nedenler

Ayak kokusuna ne iyi gelir konusundan önce aslında olması ve yapılması gereken temel şeylerden bahsedelim.

Ayaklarımızın temizliği kokuyu engelleyebileceğimiz en önemli etkenlerden biridir. Her gün düzenli olarak yıkamalı ve kurutmalıyız. Eğer ki günlerce ayaklarımızı yıkamadan bırakırsak, normal olarak baktariler artacak ve koku fazlalaşacaktır.

Ayak Kokusu Temel Nedenler
Ayak Kokusu Temel Nedenler

Ayak kokusu ile ilgili bilinmeyen nedenlerden biri doğru çorap kullanımıdır. Yün veya pamuklu çorap kullanmak ayak kokusunu engelleme konusunda çok daha iyidir. Bu özellikteki çoraplar ayaklarımızın hava almasını sağlar. Günümüzde en çok kullanılan naylon çoraplar ise ayak kokusu konusunda en baş düşmanımızdır. :) Nedeni, herhangi bir şekilde hava almazlar ve nemi ayağımızda bırakır.

Ayak kokusuna ne iyi gelir ile ilgili yazımıza temel etkenler ile devam etmek istiyorum. Bunlardan bir diğeri çorap değişim sürecimizdir. Bazı kişiler aynı çorapları günlerce kullanıyor. Çorabınızı birinci günde değiştirmeniz gerekiyor. Bir gün giydiğiniz çorap kokmuyor olsa bile kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor. Bunun nedeni, kirli çorap giymek ayaklarımızda ki teri ısıtarak kötü kokuya neden olacaktır.

Tabii ki bir diğer önemli konu ayakkabılar! Ayak kokusu konusunda doğru ayakkabı kullanımı da en önemli etkenler arasında yer alıyor. Nedemek istiyorum? Aynı çoraplarımız gibi ayakkabılarımızda hava almazsa kötü kokuya neden olacaktır.

Ayaklarımın kokmaması için nasıl ayakkabı tercih etmeliyim?

Ayakkabı kokusunu engellemek için önerebileceğimiz ayakkabı özellikleri deri veya kanvas ayakkabılardır. Aynı zamanda aynı özelliklere sahip iki ayakkabınız olursa, bunları 24 saat bekleterek değişerek kullanmanızı öneririz. Biliyorum, çok masraf diyeceksiniz! Fakat ayak kokusunu engellemenin temel yolları bunlar. :)

Ayakkabılarınızın içerisine geceden sabaha kadar gazete parçaları veya büzüştürerek içini doldurursanız, sabaha kadar terin kurumasına sebep olacak ve işinize oldukça yarayacaktır.

Ayak Kokusunu Ne Giderir - Doğal Yöntemler
Ayak Kokusunu Ne Giderir – Doğal Yöntemler

Ayak Kokusunu Ne Giderir? – Doğal Yöntemler

Yukarıdaki başlığımızda sizlere ayak kokusu nasıl geçer ile ilgili temel çözümlerden bahsettik. Her şeyi denediniz ve ayak kokusu halen devam ediyor. Ekstra çözümlere ihtiyacım var diyorsanız, Ayak kokusuna ne iyi gelir yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 • Ayak kokusu için sirke kullanımı:

Günümüzde neredeyse her bitkisel çözümler arasında sirke yer alıyor. Mucizevi diyebiliriz! Ayak kokusunu ne giderir sorusunun listemizde birinci bitkisel çözüm sirkedir. Ayak kokusuna neden olan dışarıdan edindiğimiz tüm bakterileri kolayca öldürür ve yok eder. Ayak kokusu giderme konusunda ilk olarak denemenizi önerdiğimiz şey sirke kullanımıdır. Bakterileri öldürmekle beraber, onların tekrardan oluşmasını veya bulaşmasını da engellemektedir.

 • Ayak kokusu için pudra kullanımı:

Ayak kokusu nasıl giderilir ile ilgili doğal yönemler arasında pudra kullanımı da en yaygın çözümlerden biridir. Pudra, ayak terlemesini önler ve ayaklarınızda herhangi bir kızarlıklık gibi sorunların yaşanmamasına da çözüm olur. Ayaklarınızın kokusu yanı sıra, önemli derecede sağlık konusunda da faydalıdır. Ayağın nemlenmesini önleyerek, kokmasını da engellemektedir.

 • Ayak kokusu için çay kullanımı:

Birçok sağlık sorunlarında çay kullanımı mutlaka önünüze çıkıyordur. Çayın içerisinde bulunan mineral ve maddeler, ayaklarımızdaki bakterilerin yok olmasına neden olur. Aynı zamanda bu bakterilerden korur. Ayaklarımızdaki gözenekleri küçültür ve terlemeyi yavaşlatır. Bu yüzden çay kullanımı ayak kokusu giderme konusunda en güzel doğal yöntemler arasında yer alıyor.

 • Ayak kokusu için karbonat kullanımı:

Karbonat ayaklarımızdaki PH değerinin dengelemesine fayda sağlar. Doğal yöntemlerin arasında kullanılmasını kesinlikle tavsiye ettiğimiz çözümlerden biridir. Ayaklarınızın sığabileceği bir leğen içerisine yaklaşık olarak 3 kaşık karbonat koyarak ayaklarınızı içerisinde bekletebilirsiniz. Bu işlemi sürekli olarak yapmanız ayak kokusu konusunda sizin en etkin çözümlerinden biri olacaktır. Bununla beraber ayakkabınızın içerisinde serpiştirerek daha faydalı hale getirebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklayıcı çözümler yanı sıra; ayak kokusu giderici olarak doğal ve bitkisel yöntemler şunlardır:

 • Limonsuyu
 • Ceviz Yaprağı
 • Adaçayı
 • Nane
 • Lavanta Yağı

Ayak kokusuna neden olan hastalıklar var mı?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi ayak kokusu yaşıyorum, herhangi bir rahatsızlığım olabilir mi sorusudur. Bu sorunun cevabını en iyi şekilde uzman doktorlarınızdan alabilirsiniz fakat biz araştırmalarımıza göre bu konuda size birkaç cümle yazmak istedik.

Ayak kokusuna en çok neden olan rahatsızlıklar; şeker hastalığı ve yaşanan yoğun strestir. 

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir - Diğer Yöntemler
Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir – Diğer Yöntemler

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? – Diğer Yöntemler

Doğal yöntemlerden sonra satılan ürünler veya kulanabileceğiniz diğer ayak kokusu çözümlerinden bahsedeceğiz. Ayak kokusuna ne iyi gelir dediğimizde muhtemelen duyduğunuz birçok şey yanı sıra size az sunulan bilgileri vermeye çalışacağız. Gelelim, ayak kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevabına!

 • Ayak Kokusu Giderici Kremler

Ayak kokusuna ne iyi gelir: Ayak kokusu giderici kremler, doğal yöntemlerden sonra ayak kokusuna en iyi gelen çözümler arasında yer alıyor. En etkili çözümler olması yanı sıra kullanmaya başladığınız andan itibaren ayak kokusunu anında gidermeye başlayacaktır. Ayak kokusuna ne iyi gelir dendiğinde doğal çözümlerden sonra önerebileceğimiz en iyi yöntem ayak kokusu giderici kremlerdir. Ayakların nefes almasını ve kullanıldığı süre boyunca rahat ve konforlu bir şekilde gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Ayak kokusuna ne iyi gelir: Ayak koku giderici kremleri tercih ederken mutlaka doktorunuzdan tavsiye almanızı öneririz. Birçok krem bulunuyor. Bu kremlerin özellikleri ve içerikleri rahatsızlık seviyenize göre değişkenlik gösterebilir. Fakat bu kremlerin ortak özellikleri ayaklarda, ayakkabılarda veya çoraplarda herhangi bir iz ve pislik bırakmamasıdır.

İçerisindeki maddeler sebebiyle herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu tarz ayak kokusu giderici kremler içeriği özel olarak üretilmektedir. Çoğunlukla ayak kokusu giderici kremlerde aloe vera içeriği kullanılmaktadır. Ayaklarınızda ferahlık ve konfor yanı sıra, bazıları masaj etkisi yaparak daha fazla rahatlamanıza neden olur.

Ayak kokusu giderici kremler kullanırken size önerimiz çorap konusunda pamuklu olanları tercih etmenizdir. Pamuklu çorap ve krem bir kullanıldığında daha fazla fayda sağlayacaktır.

 • Ayak Kokusu Giderici Tuzlar

Ayak kokusuna ne iyi gelir dendiğinde kullanılabilecek en iyi ürünler arasında ayak kokusu giderici tuzlar yer alıyor. Özel olarak ayak kokusu için üretilen bu tuzlar, ayak üzerindeki ölü derilerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Ölü derinin atılması yanı sıra; ayakların rahatlamasına ve gün içerisinde oluşan ağrıların yok olmasına fayda sağlar.

Ayak derisini daha pürüzsüz hale getirerek yumuşatır. Terleme, egzama ve bunun gibi oluşabilecek birçok sebebi ortadan kaldırabilir. Ayak kokusu giderici tuzları sürekli olarak kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Kullanımı ve daha fazla faydası konusunda ürünlerin açıklamalarını ve içeriklerini incelemenizi öneririz. Aynı zamanda ayak kokusu giderici tuzlar kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın!

 • Ayak Kokusu Giderici Spreyler

Ayak kokusuna ne iyi gelir: Ayak kokusu giderici spreyler, kullanım koşulu ve rahatlığı sebebiyle en çok tercih edilen üründür. Yukarıda saydığımız diğer iki ürün gibi içeriği tamamen ayak kokusuna neden olan etkenlere karşı çözüm bulmak için hazırlanmıştır. Ayak kokusu giderici spreylerin iki farklı çeşidi bulunuyor. Bunlar; direk olarak ayağa sıkılan ve ayakkabıya sıkılan spreylerdir. Ürünleri incelerken kullanım şekillerine ve özelliklerine de dikkat etmenizi öneririz.

Ayak kokusuna ne iyi gelir ile ilgili en kapsamlı rehberi ve çözümleri hazırladığımıza inandığımız içeriğimiz hakkında lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin! Ayrıca kullandığınız ve sizde faydalı olan ayak kokusuna iyi gelen yöntemi bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Daha fazla bilgi almak için Acıbadem hastanesi tarafından paylaşılan ayak kokusunu önlemenin yolları adlı içeriği de inceleyebilirsiniz.

Sağlık kategorimizi inceleyerek daha fazla içerik okuyabilirsiniz. Sağlık kategorisine gitmek için tıklayınız.

Yorum Yap