1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Balık Yağı Omega 3’ün Kanıtlanmış Birçok Faydası

Ringa balığı, somon gibi soğuk su balıkları ve Omega-3 yağ asitleri ile paketlenmiş sardalya tüketimi düşük yoğunluklu lipoprotein - "(LDL)" (kötü kolesterol) 'den kurtulmaya yardımcı olur ve ayrıca balıktan elde edilen Omega-3 yağ asitleri, yağlar arasında en güçlü olanlardır. Pazar yeri çok sayıda omega-3 takviyesi ile doludur. Ancak doğal kaynaklardan elde etmek her zaman en iyisidir.


Abur cubur tüketimi, derin yağda kızartılmış atıştırmalıklar, atardamarlarda kolesterol seviyelerinin yükselmesine yol açarak kalp krizi ve ayrıca felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kalorisi zengin olan bu gıda ürünleri, dünyanın artan kilo oranı problemlerine de önemli bir katkı sağlıyor. Bir doktora danışmak veya fitness merkezinde ter atmak dışında, sağlıklı bir diyet uygulamanız ve düzenli bir yaşam tarzı sürdürmeniz aynı derecede önemlidir.

Ringa balığı, somon gibi soğuk su balıkları ve Omega-3 yağ asitleri ile paketlenmiş sardalya tüketimi düşük yoğunluklu lipoprotein – “(LDL)” (kötü kolesterol) ‘den kurtulmaya yardımcı olur ve ayrıca balıktan elde edilen Omega-3 yağ asitleri, yağlar arasında en güçlü olanlardır. Pazar yeri çok sayıda omega-3 takviyesi ile doludur. Ancak doğal kaynaklardan elde etmek her zaman en iyisidir.

Balık yağı, klinik olarak onaylanmış çok sayıda sağlık durumuna birçok fayda sağlar. Balık karaciğerinden elde edilen yağın alımı, depresyon, artrit, gerginlik, kilo kaybı ve çok daha fazlasını hafifletmeye yardımcı olur. Balık yağının kanıtlanmış bazı sağlık avantajlarını tartışalım.

Bilmeniz Gereken Balık Yağının Kanıtlanmış Faydaları

Kanserle savaşır: Balık yağı, uzun zincirli omega3 yağ asitlerinin bol bir kaynağı olduğundan, kanser hücrelerinde Cox-2 türevi prostanoidlerin gelişimini azaltma yeteneğine sahiptir. Yağ asitleri EPA’nın (eikosapentaenoik asit) ve DHA’nın (dokosaheksaenoik asit) 2 yönü kanser tedavisinde hayati bir rol oynar.

Alzheimer’ı Tedavi Eder: Farklı araştırmalardan, Omega-3’teki yağ asidinin doğru beyin çalışması için çok önemli olduğu ve yetişkinler tarafından uzun süreli alımının beyin küçülmesine karşı koruyabileceği gösterilmiştir.

Anksiyete: Balık yağı, bir kişinin büyüme dönemi boyunca daha sağlıklı beyin gelişimi için önemli bir gıda olarak kabul edilir çünkü bu zamanda çocukların balık ile beslenmesini sağlamak, onları kaygı ve stresten uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Depresyon: Depresyon ve ruh hali sorunlarını ortadan kaldırmak için balıktan çıkarılan yağ harikadır. Bu yağ, depresyonla mücadele etmenin yanı sıra psikolojik refahı verimli bir şekilde iyileştirebilir.

Doğurganlık ve hamilelik: Yapılan bir bilimsel çalışma, hamileyken yemek programlarına balıkların karaciğer yağını dahil eden kadınların mükemmel problem çözme becerilerine sahip ve aynı zamanda iyi cilt ve saça sahip çocukları doğurduğunu kanıtlıyor.

Diyabetle Mücadele: Yeni bir bilimsel çalışma, balıktan elde edilen yağın, diyabetin büyümesinde hayati bir rol oynayan oksidatif stresi azaltarak diyabet şansını azaltabileceğini öne sürüyor. Bu nedenle bu balık yağı artık diyabetik beslenme planında önerilmektedir.

Gözler için harika: Kuru gözler toplumumuzda en yaygın sorunlarından bir tanesidir ve balık yağındaki omega-3, gözün üzerinde yüzen ve gözyaşlarıyla birlikte gözün nemlenmesini sağlayan meibom bezinde (göz kapaklarında) yağ üretmek için iyi çalışır ve buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

İyi cilt ve saç: Balık yağındaki yağ asidi cildi besler ve ardından elastik bir doku ile cildin pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Yağ asitleri, egzama, kepek ve sedef hastalığı gibi durumların önlenmesine yardımcı olan ve ayrıca cildi ve saçı nemlendirmek için oldukça önemli bir bileşen olan EPA ve DHA’ya sahiptir.

Kilo Kaybı: Balık yağı sihirli bir şekilde obezitenin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Omega3, yağ moleküllerini yağ asitlerine ve ayrıca trigliseridlere dönüştürerek yağ oksidasyonuna yardımcı olur, böylece yağı harekete geçirir ve kas yapımına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Balık yağındaki Omega-3, bağışıklık hücrelerinin işleyişini iyileştirmek için faydalıdır. Somon balığı yağı ve ayrıca astaksantin, en iyi bağışıklık artırıcı sağlıklı gıda olarak işlev görür.

Balık yağının avantajları, birçok sağlık sorunuyla mücadelede hayati bileşenler olarak klinik olarak doğrulanmıştır. Bununla birlikte, hastalar için böyle bir diyet tedavisine başlamadan önce uygun tıbbi tanıya gitmek çok önemlidir.

Yorum Yap