1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Baş Ağrısı Neden Olur ve En Yaygın Nedenleri Nelerdir?


Akut sinüzit, diş problemleri, kulak enfeksiyonları, grip, glokom, serebrovasküler bozukluklar, iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri, hipertansiyon, kafa travması nedeniyle oluşur. Baş ağrılarının çoğu masumdur ve en yaygın olanları gerilim tipi baş ağrıları ve migren tipi baş ağrılarıdır. Çoğu baş ağrısının belirli bir nedeni vardır, ancak bazen neden belirlenemez. Baş ağrısının en yaygın nedenleri gerilim tipi baş ağrıları ve migren tipi baş ağrılarıdır. Her iki baş ağrısı türü de genellikle genel olarak yaşamda ve özellikle de işyerinde stresle ilişkilidir.

Baş Ağrısının En Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Gerilim tipi baş ağrıları ve migren tipi baş ağrılarıdır. Her iki baş ağrısı türü de genellikle genel olarak yaşamda ve özellikle de işyerinde stresle ilişkilidir. Baş ağrısı, başın bir tarafında veya her iki tarafında meydana gelen ağrıdır. Bir baş ağrısı dakikalardan saatlere, günlerden haftalara kadar sürebilir; onun nedenine bağlıdır. Doktorlar kronik (uzun süreli) baş ağrılarına tekrarlayan (geri gelir) derler. Akut (kısa süreli) bir baş ağrısı genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır ve birkaç gün içinde geçer. Kronik (uzun süreli) bir baş ağrısına bir enfeksiyon neden olabilir veya olmayabilir ve üç aydan fazla sürer. Erişkinlerde baş ağrılarının en sık nedenleri gerilim tipi baş ağrıları ve migren tipi baş ağrılarıdır. Doktorlar genellikle gerilim tipi baş ağrısını kas kasılma tipi baş ağrısı olarak adlandırır, çünkü kafa derisi ve yüz kaslarındaki kas kasılmalarının ağrıyı tetiklediğine inanılır.

Baş veya boyundaki kan damarları iltihaplandığında veya şiştiğinde, kan damarlarını kaplayan sinirler üzerinde baskıya neden olarak ağrıya neden olacak şekilde bir baş ağrısı oluşur. Baş ağrısı genellikle yüksek tansiyon, kandaki yüksek protein seviyeleri, yüksek kolesterol, sigara, şeker hastalığı ve bazı kalıtsal bozukluklar dahil olmak üzere kafadaki kan damarlarını etkileyen bir bozukluğun sonucudur.

Baş ağrıları yaygındır, genellikle tekrarlayıcıdır veya belirli bir nedeni yoktur, ancak bazen “sessiz” sorunlardır. Baş ağrısı, muhtemelen en yaygın olarak bilinen sağlık sorunlarından biridir. Uzmanlar, insanların yaklaşık %50 ila %80’inin her yıl baş ağrısı yaşadığını tahmin ediyor. Akut migren nadir görülen olaylar değildir. Yetişkinlerin sadece üçte birinden fazlası yılda en az bir kez migren baş ağrısı çekecektir. Yaklaşık %6 ila %15’i her gün veya daha sık migren baş ağrısı çekecektir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %10’undan fazlası ayda üç veya daha fazla olmak üzere sık sık baş ağrısı yaşar. Baş ağrısı, insanların doktorlara getirdiği en yaygın sorunlardan biridir. Aslında, toplum pratiğinde bir hekimi ziyaret etmenin en yaygın üçüncü nedeni oldukları tahmin edilmektedir. Doktorlar çoğu durumda baş ağrısına neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Ancak nedenini bildiklerinde, genellikle tedavi edilebilecek veya önlenebilecek bir sorunla ilgilidir. Basılı literatürde ve American Medical Association ve American Headache Society gibi tıbbi kuruluşlar tarafından yayınlanan baş ağrıları hakkındaki dergilerde doktorlar ve baş ağrısı uzmanları tarafından 250’den fazla baş ağrısı türü tanımlanmıştır.

Her yerleşik baş ağrısı teşhisi için, ortaya çıkmalarının sayısız olası nedeni vardır.

Tüm baş ağrılarının yaklaşık %30 ila %40’ı gerilim tipi baş ağrılarıdır; diğer %25 ila %30’u migren tipidir; ve geri kalanlar bilinmeyen türlerdir. Bazı baş ağrıları kendiliğinden geçer, bazıları ise uzun sürebilir. Bu, baş ağrısının nedenine ve başa çıkmanız gereken acıya bağlıdır. Migrenden mustarip kişilerde, çok şiddetli olabilen ve genellikle başın bir tarafını etkileyen belirli bir baş ağrısı tipi vardır. Sonuç olarak mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyete neden olabilir. Migren uyarılı veya uyarısız olarak ortaya çıkabilir. Migren, yüksek dereceli bir ateşle başlar ve bir ila 72 saat arasında sürebilir. Migren baş ağrılarına genellikle bulantı ve kusma, ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik eder. Gerilim tipi baş ağrılarının en yaygın belirtileri şunlardır:

Baş Ağrısı Hangi Rahatsızlıkların Belirtisidir?

Yaralanmadan kaynaklanabilirler veya stresten kaynaklanabilirler. Ancak hemen hemen herkes hayatının bir döneminde baş ağrısı yaşar. Baş ağrısı, vücudun stres zamanlarında (şok veya kaygı gibi) salınan stres hormonlarına verdiği tepkidir. Bu hormonlar beyindeki ve kafatasındaki kan damarlarının iltihaplanmasına neden olduğunda bir baş ağrısı oluşur ve bu da ağrıya neden olabilir. Stres yaşadıktan sonra baş ağrısı yaşamanız özellikle normaldir. Stres, gerginlik, kötü duruş veya çok fazla çalışmak baş ağrısının yaygın nedenleridir. Stres, baş ağrısı da dahil olmak üzere vücut üzerinde birçok olumsuz etki yaratabilir. Strese bağlı baş ağrılarınız olduğunu düşünüyorsanız, bir an önce stresinizi atmanın bir yolunu bulmalısınız.

Ağrı iki saatten 72 saate kadar sürer, ancak daha kısa sürede de geçebilir. Bulantı ve kusmaya, ışığa ve sese karşı hassasiyete ve hatta çift görmeye neden olabilir.

Migren Hangi Semptomlarla Ortaya Çıkar?

Migren genetik faktörlerden kaynaklanır. Bazı insanların neden diğerlerinden daha fazla migrene sahip olduğu bilinmiyor, ancak bunun birkaç farklı faktörle ilişkili olduğu görülüyor. Bunlardan biri de bazı kişilerde migreni tetikleyebilecek bazı besinlerdir. Migren hastaları, örneğin alkol, alkol içeren içecekler, çikolata, belirli balık türleri, balık yağı veya çok miktarda kafein gibi diyetlerden kaçınmalıdır. Ayrıca peynir, inek sütü ürünleri, çikolata, çikolata ürünleri (kakao gibi) ve fındık gibi baş ağrısını tetikleyebilecek gıdalardan da kaçının.

Alkol içmeyen kişilerde de baş ağrısı olabilir.

Yorum Yap