1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Beyin Nasıl Daha İyi Çalışır ?


Beyin; insanı insan yapan en değerli organımız. En karışık ve en muhteşem. Çalışma şekli bir bilgisayara benzeyen beyin 1300-1800 gr arasındadır. Gittikçe daha da gelişen bir uzuvdur. Kalp atışlarımızı denetler. Nefes alışlarımızı, sindirim sistemimizi yönetir. Düşünmemizi sağlayan karmaşık zihinsel eylemlerimizi beynimizle yaparız.

İnsan beyni 2 bölümden oluşur: Sağ lob ve Sol lob. İkisi de birbirinden farklı çalışıyor. Beynimizin sağında hayal, müzik, yaratıcılık, icatçılık ve duygular var. Solunda ise mantık, matematik, sayılar, akılcılık var. Bunun yanında görüntüyle çalışan yani görsel zekâ, sesler işitsel zekâ, duyusal dokunsal zekâ da vardır.

BEYİN NASIL DAHA İYİ ÇALIŞIR?

Beyin hücrelerinizi canlandırmak için beyin egzersizleri yapabiliriz. Daha önce fazla çalışmayan kaslarımızı çalıştıracağız. Mesela yeni tatlar ve kokular deneyebilir veya kullanmadığımız elimizi kullanarak beynimizin gelişmesini sağlayabiliriz. Örneğin solaksınızdır sağ elinizle diş fırçalamayı denemelisiniz. Bu sayede rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin diğer lobunu da güçlendiririz. Kısacası her zaman kullanmadığımız zihinsel faaliyetlerinizi aktifleştirmelisiniz.

Bulmaca, sudoku, kart oyunları beyin egzersizlerinde çok etkili. Karantina günlerimizde çokça boş zamanlarımız oluyor. Bu zamanımızı bu tarz oyunlar oynayarak geçirebiliriz.

Hatırlamak. Geçmişinizi beyninize hatırlatmaya çalışın. Eski arkadaşlıklarınızı yaşamınızı hatırlayın. Bu sayede insanlarla ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

Tabi ki okumak. Kitap, dergi, blog, gazete. Okumak problem çözme yeteneklerimizi artırır. Analitik düşünmemizi sağlar. Bu da doğrudan beynimizin gelişmesinde, daha iyi çalışmasında etkilidir.

Yorum Yap