1. Ana Sayfa
  2. Genel

Black Friday (Kara Cuma) Nedir? 2021 Black Friday Ne Zaman?

Black Friday (Kara Cuma), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük perakende satış günüdür. Genellikle tatil alışveriş sezonunun resmi olmayan başlangıcı olarak kabul edilir.


Black Friday (Kara Cuma), Kasım ayının son perşembe günü Şükran Günü tatilini takip eden gün olarak da bilinen bu gün, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük perakende satış günüdür. Genellikle tatil alışveriş sezonunun resmi olmayan başlangıcı olarak kabul edilir.

Black Friday (Kara Cuma)2021 Ne Zaman?

Bu yıl Kara Cuma, 26 Kasım 2021 Cuma gününe denk gelmektedir. Ancak, son yıllarda birçok perakendeci ayın başından itibaren anlaşmalar sunmaya başladı ve bu da bazılarının adını ‘Kara Kasım’ olarak değiştirmesine yol açtı. Bu içeriğimizde, Kara Cuma’nın nasıl çalıştığını anlatacağız. 

Neden Kara Cuma Deniyor?

“Kara Cuma” terimi (perakende anlamında) 1960’larda Noel alışveriş sezonunun başlangıcını işaretlemek için icat edildi. “Siyah”, muhasebe kayıtlarının elle tutulduğu ve kırmızı mürekkebin bir zararı ve siyahın bir kârı gösterdiği zamanlarda “kırmızı” dan “siyah” a geçen mağazaları ifade eder. 1924’te modern Macy’s Şükran Günü Geçit Töreninin başlamasından bu yana, Şükran Günü’nden sonraki Cuma, hareketli bir tatil alışveriş sezonunun gayri resmi başlangıcı olarak biliniyor.

Kara Cuma Kavramı ABD’nin Hangi Şehrinde Ortaya Çıktı?

Black Friday

“Kara Cuma” terimi Philadelphia’da ortaya çıktı. 1960’ların başında, Philadelphia polisi sıkışık sokaklardan rahatsız oldu, Ordu-Donanma futbol maçına giden sürücüler ve yayalarla tıkandı ve Şükran Günü sonrası “Kara Cuma” diyerek anlaşmalar aradı. Philly’nin en büyük mağazaları olumsuz isimden uzaklaşmaya ve buna “Büyük Cuma” demeye çalıştı, ancak yeniden markalaşma tutmadı.

Kara Cuma Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Perakendeciler fiyatlarda indirim yaparak büyük kalabalıkları çekebileceklerini fark etmeye başladıkça, Kara Cuma son dakika Noel indirimlerinden bile daha iyi alışveriş yapma günü oldu. Bazı perakendeciler ürünlerini Şükran Günü sabahı satışa çıkarır veya gerçek etkinlikten günler veya haftalar önce tüketicilere çevrimiçi özel e-posta gönderir. En çok satın alınan ürünler elektronik ve popüler oyuncaklardır. Çünkü bunlar en ciddi şekilde indirimli olanlar olabilir. Bununla birlikte, büyük satışlar, ev mobilyalarından konfeksiyona kadar her şeyde fiyatların düşürülmesini içeriyor.

Kara Cuma uzun bir gündür. Geleneksel olarak, birçok perakendeci Şükran Günü öğleden sonrasını pencerelerin dışında endişeyle bekleyen insan kalabalığına açardı. Bununla birlikte, pandemi sonrası Şükran Günü’nde kapalı kalma ve Cuma günü erken açılma eğilimi büyümeye devam ediyor.

Black Friday

Mağazaların dışında sıraya girmek istemeyenler için, çevrimiçi Kara Cuma satışları genellikle mağaza satışlarından biraz daha erken hatta aynı anda başlar. Çevrimiçi ve mağazada alışveriş yapanlar, alışveriş yapanları cezbetmek için çok sayıda kapı hırsızı bulmayı bekleyebilirler. Çoğu büyük perakendeci, tüketicilere satışları öğrenmeleri ve satın almalarını planlamaları için zaman vermek için Kara Cuma reklam taramalarını, kuponlarını ve tekliflerini önceden çevrimiçi olarak yayınlar. Diğer şirketler, Kara Cuma reklamlarını yayınlamak için mümkün olan son ana kadar bekleyerek, bir vızıltı yaratmayı ve müşterilerin bir duyuru için hevesle tekrar kontrol etmelerini umarak farklı bir yaklaşım benimsiyorlar.

Kara Cuma, e-Ticaret Perakendecileri İçin Neden Önemlidir?

Geleneksel olarak, perakendeciler Noel alışveriş sezonunu başlatmak için elektronikten oyuncaklara kadar her şey için çeşitli mağaza içi fırsatlar sunarak mağazaları sabah 5 gibi erken açarlardı. Ancak son yıllarda, alışveriş çılgınlığı çevrimiçi ortama taşındı ve 2018, e-ticaret perakendecileri için bir önceki yıla göre %23,6 artışla 6,2 milyar dolarlık çevrimiçi satış getiren rekor kıran bir yıl oldu. Gittikçe daha fazla insanın tatil öncesi pazarlık avını gerçekleştirmeyi seçmesiyle, çevrimiçi e-ticaret perakendecileri, yeni alıcılar çekmek ve satış hacimlerini artırmak için benzeri görülmemiş bir fırsatın tadını çıkarıyor.

2020 Yılı Birçok Şeyi Değiştirdi

Gittikçe daha fazla sayıda tüketici, diğer tatil alışverişçileriyle sabahın erken saatlerinde dışarıda beklemek veya en çok aranan son ürün için savaşmak yerine çevrimiçi alışveriş yapmayı seçiyor. Bu, önceki yıllarda da oluyordu, ancak koronavirüs pandemisi, alışveriş yapanları 2020’de her zamankinden daha fazla internete itti.

Online kargo tercihi 2020’de güçlendi ve o sezon baskın alışveriş şekli haline geldi. COVID-19 Şükran Günü’nde mağaza içi alışverişe son verdi. Bazıları mağaza içi Kara Cuma indirimleri teklif etse de, bunlar geçmiş yılların koridorlarında çılgınca yarışa kıyasla çok daha yumuşaktı. Bazı perakendeciler, bir ay boyunca aynı anda mağaza içi ve çevrimiçi fırsatlar sundu. Kasım ayı boyunca birkaç Kara Cuma etkinliği sunarak büyük günde sıraya girme ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Ürün incelemeleri, tanıtım ve teknoloji ağırlıklı Youtube kanalımıza buradan erişebilirsiniz.

Daha fazlası için takipte kalın, Yazıplus da kalın.

Yorum Yap