Eğitim

Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nu Tanıyın

11. yüzyılda Selçuklu Türkleri, liderleri Tuğrul yönetiminde İran, Irak ve Suriye’de hüküm süren büyük Selçuklu hanedanını kurdular.

Selçuklu Türkleri Anadolu’ya ilk yerleşen Türklerdir. Selçuklu Türkleri, Orta Anadolu’da büyük bir kültürle aydınlanmış, hoşgörülü bir hükümet olmuşlardır.

1071’de Tuğrul Bey’in yeğeni Alp Arslan, Van Gölü yakınlarındaki Malazgirt’te Bizanslıları mağlup etti. Böylelikle Anadolu’nun kapıları Türklere açılmış ve Anadolu etnik, siyasi, dini, dilsel ve kültürel alanlarda köklü bir dönüşüm geçirmiştir. Anadolu’da Selçuklu Sultanlığı 14. yüzyılın başına kadar devam etti.

Selçuklu medeniyetinin zirvesi, siyasi, ekonomik, dini, sanatsal ve edebi merkezi Konya ile 13. yüzyılın ilk yarısında geldi.

Selçuklular, padişah, bakanları ve valileri etrafında teşkilatlanmış merkezi bir idare kurdu. Bilim ve edebiyat, tıpkı mistik şiir gibi gelişti. Anadolu, doğu ile batıyı birbirine bağlayan büyük yollarla gelişmiştir ve bu güzergahlar boyunca inşa edilen kervansarayların çoğu bugün hala ayakta. Tarım, sanayi ve el sanatları geniş bir alana yayıldı ve ülke birdenbire camiler, medreseler (eğitim kurumları) ve kervansaraylar açısından zengin bir hale geldi.

Yazar hakkında

Makaleleri

Özel bir üniversitenin İlk ve Acil Yardım programından mezunum. Yazı+ kurucusu ve geliştiricisiyim.
Benzer Yazılar
Eğitim

Emek Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Merhaba, daha önce Emek Piyasası ve Emek Piyasasının Unsurları‘ndan bahsetmiştim. Bu…
Devamını oku
EğitimGenel

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

26 ve 27 Haziranda yapılan Ölçme, Seçme Yerleştirme Merkezi’nin gerçekleştirdiği YKS…
Devamını oku
EğitimGenel

Türk Kahvesi ve Tarihi Nedir? Kökeni Nereden Gelmektedir?

Türk kahvesi daha çok Türk kültüründe önemli yere sahip Osmanlı İmparatorluğu’ndan…
Devamını oku
BLOG ABONELİĞİ
Gündemden Haberiniz Olsun
Yazı+ aboneliğinizi hemen şu anda ücretsiz olarak başlatabilir ve yeni yayınlanan tüm yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir