1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ciltteki Lekeler ve Cilt Lekeleri için Medikal Tedaviler


Ciltteki lekelerin altında yatan neden çok farklı olabilmektedir. Bu lekelerin tedavileri de genellikle lekeye neden olan durum bulunduktan sonra gerçekleşir.

Genellikle lekeler sivilcelerin neden olduğu lekelerdir. Bu tip lekeler için de diğer lekeler için de pek çok yöntem bulunmaktadır. Eğer lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız hem doğal yolları hem de lazer gibi tıbbi yolları kullanabilirsiniz. Öncelikle doğal yollardan söz edeceğiz.

Cilt lekeleri için satılan çok sayıda doğal içerikli krem vardır. Ancak bu kremlerden bahsetmeden önce evde yapabileceğiniz yöntemlerden söz edeceğiz. İlk olarak limonun iyileştirici etkisinin herkes tarafından bilindiğini söyleyebiliriz. Limonu lekelerinizin üzerine sürdükten sonra 20 dakika kadar bekleyip cildinizi temizlerseniz ve bu işlemi düzenli olarak uygularsanız, lekelerinizin kısa bir süre içerisinde geçtiğini görebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise baldır. Balın da iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Limon uygulamasındaki gibi balı da lekelerinizin üzerinde bir süre bekletip yıkarsanız kısa vadede büyük sonuçlar alabilirsiniz. Tabii bunlara ek olarak mutlaka cildinizi temiz tutmanız, düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmanız da oldukça önemlidir. Bakım yaparken bir yandan bol su içmeye ve sağlıklı beslenmeye de dikkat etmelisiniz.

Cillteki lekeleriniz için bu yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız da lazer yöntemini tercih edebilirsiniz. Son yıllarda cildindeki lekeler için lazer yaptıran insanların sayısı artmaktadır. Cilt lekeleri için üretilen lazer cihazları oldukça sağlıklıdır. Ancak lazer biraz riskli olduğu için mutlaka bu konuda başarılı olan bir yeri ve bir uzmanı tercih etmeli, mümkünse önceden araştırıp o şekilde tedaviye başlamalısınız.

Cildinizdeki lekelerin lazerle yok edilmesi genellikle birkaç seans içerisinde gerçekleşir. Ancak bu durumun lekenin büyüklüğüne göre değiştiğinin de unutulmaması gerekmektedir. Eğer cildiniz hassas ise lazer uygulaması sonrasında nemlendirici krem kullanmalı ve mutlaka güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi unutmamalısınız. Lazer biraz acılı da olsa lekeler üzerinde kesin sonuç vermektedir. Bu nedenle sivilce gibi lekelerden en kısa sürede kurtulmak için lazeri deneyebilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Medikal Yöntemler

Asit içerikli ürünler ile tedavi: Bu ürünler vasıtası ile cildin soyulması sağlanır. Fakat kimyasal ürünler kullanarak risk almak istemiyorsanız sirke ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise bazı özel içerikli ürünlerin kanserojen etkili olmasıdır. Leke açmak için meyve asitlerini kullanmak gayet mantıklıdır. Yüzünüzde ilk başta soyulma evresinde kızarıklık oluşabilir.

Kimyasal Peeling: Peeling etkili maddeler ile derinin önce üst tabakasını soyar. Böylece lekeleri giderici etki yapar. Yan etkileri ise hassasiyetin artması, kabuklanma, yanma, kızarma gibi etkilerdir. Dikkatli ve uzman yardımı ile yapılmalıdır. Sadece problemli bölgeye uygulama yapınız.

Lazer Uygulaması: Lekeler için en garanti çözümlerden bir tanesidir. Deriyi kimyasal peeling yöntemine benzer şekilde soyar. Oldukça kolay şekilde cildinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz. İlk başlarda kaşıntı, morarma, yanma, kabuklanma gibi etkiler gayet normaldir. Kış döneminde yapılması genelde tavsiye edilir. Yan etkiler geçene kadar dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz.

Mezoterapi: Derinin altına bir takım vitaminler enjekte edilir. Böylece hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Derinin altındaki cildi yenileyen ve leke gideren maddeler böylece lekelerin yok olmasını sağlar.

Mezoretapi skar tedavisi için 3 hafta aralık ile 5-6 seans sıkıntılı bölgeye uygulanır. Cilt gençleştirme mezolift işlemi ise zaman ile güneşin zararlı etkisi ve kollajen kaybı ile birleşen durum içindir. Bu durumda vitaminler, antioksidanlar, bağ doku maddeleri cildin altına enjekte edilir. Haftalık 2-4 seans uygulanır. Böylece yenileyici etkiler kısa sürede ortaya çıkar gençleşme, sıkılaşma ve parlaklık veren bir yöntemdir. 

Yorum Yap