1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Çoğu Metali Buharlaştırabilecek Sıcak Bir Gezegen Keşfedildi


Dünyadan yaklaşık 490 ışık yılı uzaklıkta bulunan yeni keşfedilmiş bir gezegen olan TOI-1431b Güneş sistemimizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter’den üç kat daha büyük. 

Ancak bu TOI-1431b’nin en ilginç kısmı değil en ilginç kısım TOI-1431b oldukça sıcak. 

Toowoomba’daki Güney Queensland Üniversitesi Astrofizik Merkezi’nden Astrofizikçi Dr Brett Addison liderliğindeki küresel bir gökbilimci ekibi tarafından keşfedilen TOI-1431b, parlak yıldızına o kadar yakın ki iki buçuk günlük bir yörünge süresine sahip. Bu, sıcaklığının her keşfedilen en sıcaklar arasında olduğu anlamına gelir.

Addison ,”Aşırı sıcak Jüpiterler olarak bilinen bu tür olağanüstü sıcak gezegenler oldukça nadirdir” dedi. “Bu çok cehennem gibi bir dünya – gündüz sıcaklığı yaklaşık 2700c ve gece sıcaklığı 2300c atmosferinde hiçbir yaşam hayatta kalamaz. Aslında, gezegenin gece sıcaklığı şimdiye kadar ölçülen en sıcak ikinci sıcaklıktır!

TOI-1431b ilk olarak NASA‘nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) tarafından tespit edildi. Ardından Addison, gezegenin varlığını doğrulamaya yardımcı olmak için Kanarya Adaları’nda bulunan Stellar Observation Network Group (SONG) teleskopunu kullanarak veri toplamaya harcadı. 

Yorum Yap