1. Ana Sayfa
  2. Genel

Cumba Nedir? Mimaride Cumba Ne İşe Yaramaktadır?


Cumba, sözlük anlamına göre herhangi bir yapının cephesinden dışarı doğru uzanmakta olan etrafı kapalı balkon ya da çıkma anlamına gelmektedir.

Daha çok Osmanlı dönemindeki evlerde kullanılan ve o döneme ait evlerde sıkça rastladığımız Cumba, mimari bir terimdir. Yapıların dış görünüşlerine zenginlik kattığı düşünülen ve gösterişli detayları ile sokağa uzanmakta olan kapalı bir balkon görünümündedir.

Kelime anlamı “Çıkma” olan Cumba kelimesi dilimize İtalya’dan gelmiştir. Cumbanın Farsça’daki anlamı Şahniş olarak bilinmektedir. Şahniş, Şahın oturacağı yer ya da taht anlamına gelmektedir.

Cumba örneği.

Cumba Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla misafir ağırlamak için oturma odalarında odayla birleşik, üstü kapalı balkon görünüşünde olan ve insanların keyifli vakitler geçirdiği, dışarıyı izledikleri veya derin düşüncelere daldıkları bir mekan olarak gözümüzde canlanmaktadır. Günümüzde betonarme yapılara geçişimiz ile birlikte büyük ölçüde kullanımını yitiren bu detaya özellikle eski ahşap evlerde hala rastlamak mümkündür.

Cumbanın çoğunlukla kullanım amaçları aşağıdaki listede verilmiştir;

  1. Dışarıya doğru taşması sayesinde yapıların iç hacmini artırmak ve ek bir alan oluşturmak,
  2. Dışarıdan bakıldığı vakit yapıya zengin bir görünüm katmak ve yapının değerini artırmak,
  3. Cumbanın 3 köşeli cepheleri ve camları sayesinde içeriye daha fazla güneş ışığı almak.

Ayrıca cumbalı evlerden kapsamlıca bahsettiğimiz “Cumbalı Ev Nedir?” içeriğimize de göz atarak cumbalı yapılar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Yap