1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Dekupe Ne Demek


Dekupe ne demek ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu içeriğimizde hazırladık. Birçok grafik tasarım alanında yeni başlamış veya bu alanla ilgilenen kişiler “dekupe etmek, dekupeli şekilde” gibi kavrama rastlıyor ve ne olduğunu araştırıyor. Bizlerde sizin için dekupe nedir ve ne demek bundan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Dekupe Ne Demek?

Dekupe ne demek konusuna bir örnek ile başlayalım. Özellikle e-ticaret, katalog ve dergi tasarımları gibi alanlarda dekupe kullanımı yaygındır. Elimizde bir fotoğraf var diyelim, bu fotoğraf vazo ile ilgili ve fotoğraftan sadece vazo kısmını alıp diğer tüm kısımların silinmesi yani ürünün temizlenmesi işlemi diyebiliriz.

Dekupe Ne Demek - Neden Önemlidir?
Dekupe Ne Demek – Neden Önemlidir?

Dekupe işleminde istediğimiz alanı profesyonel olarak kesilip alınması ve bunu sonrasında istenen yerlerde kullanılması diyebiliriz. E-Ticaret şirketleri özellikle bu alanda profesyonel olarak destek almaktadır. Görselin fotoğrafını çektikten sonra daha temiz bir görüntüye sahip olması için sadece ürünü fotoğraftan alırlar ve sonrasında kampanya bannerlerinde veya tasarımlarında kullanmak için kullanırlar.

Kısaca dekupe ne demek bundan bahsettik. Şimdi dekupe avantajları nedir ve neden önemlidir gibi konularda da bilgi verelim.

Dekupe Neden Önemli

Teknolojinin gelişmesi ve özellikle eticaret alanında gelişimler hızla arttığından dolayı en büyük önemi aslında e-ticaret siteleri için diyebiliriz. İnternet üzerinden satılan ürünlerde fotoğrafı en iyi şekilde öne çıkarılması gerekiyor. Bu alanda da düzenlenme ve dekupe önemi artıyor. Kurumsal firmalar genelde çekilen fotoğrafı olduğu gibi kullanmamaktadır. Özellikle dekupe ve düzenleme işlemleri yapmaktadır.

  • Dekupe edilmiş görseller nerelerde kullanılıyor?

E-Ticaret siteleri,
Katalog ve tanıtım belgeleri,
Dijital ve baskılı broşürler,
Kurumsal web sitesi – ürün tanıtım kısımları,
Ürün ve şirket tanıtım slaytları

Dekupe ne demek bunu öğrendiniz! Şimdi dekupe işlemi nasıl yapılır merak ediyorsanız, Youtube üzerinde yayınlanmış videolara göz atabilirsiniz. Ayrıca internet sitemizden Teknoloji ile ilgili kategoriyi ziyaret ederek daha fazla içeriği inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap