1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Dışarıda Daha Uzun Egzersiz Yapmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu


Sağlıklı olmanın en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. Spor yapmak, özellikle dışarıda yapılırsa, kişinin fiziksel ve zihinsel iyiliği için çok faydalı olabilir. Bazı egzersizler ve açık hava aktivitelerinin zorlukları olsa da, dışarıdaki temiz havayı hiçbir şey yenemez.

Dışarıda Daha Uzun Egzersiz Yapmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Açık hava etkinlikleri ne kadar eğlenceli olursa olsun çok yorucu olabilir. Birçok insan, açık hava etkinliklerinin getirdiği ek zorluklar nedeniyle bunu çok yorucu buluyor.

Örneğin, bir koşu bandında koşarken, daha düz bir yüzeye maruz kalırsınız ve ayrıca iç mekandasınız, bu da sizi hava koşullarından korur. Dışarıda koşarken, daha engebeli arazilerle karşılaşırsınız ve bu da egzersizinizi daha zahmetli hale getirir.

Eklenen zorluk, insanların açık hava etkinlikleri yapmaya devam etmesini zorlaştırıyor. Bazı insanlar pes ettiklerinde sağlıksız besleniyor ve zararlı alışkanlıklar ediniyor. Uzun vadede acı çekmemeniz için mümkün olduğunca erken iyi alışkanlıklara geçmek sağlığınız için daha iyi.

Burada, özellikle yoğun dış mekan etkinlikleri yapıyorsanız, dışarıda daha uzun süre egzersiz yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Stresi Yönetin

Stres, insanların egzersiz yaparken uzun sürmemesinin en önemli faktörlerinden biridir. Bazıları aşırı yorgun hissedebilir, bazıları ise hiç motive olmayabilir. Uzun bir antrenmana başlamadan önce stres seviyenizi yönetmeye çalışın. 

Yeterli Uyuyun

Çoğu yetişkinin gecede ortalama yedi ila sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Vücudun güçlenmesi ve iyileşmesine yardımcı olmak için doğru miktarda uykuya sahip olmak çok önemlidir. Uyumakta güçlük çeken insanlar genellikle aktivite yapmakta zorlanırlar.

Sağlıklı Yemek Yiyin

Çok fazla sağlıksız yiyecek yemek, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi pek çok hastalığa katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, doğru yemek yemeyi eyleme geçirmek o kadar kolay değildir çünkü bazen duygusal nedenlerden dolayı çok fazla sağlıksız yiyecek yeme eğiliminde olursunuz.

Doğru yiyeceği yemek, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayarak enfeksiyonlar ve belirli hastalıklarla savaşma yeteneğini artıracaktır. Doğru beslenme, yorucu egzersizler yaparken size kritik enerji artışını da sağlayacaktır.

Güç ve Kondisyon

Güç ve kondisyon , vücudun yoğun aktivitelere ayak uydurmasını sağlar. Triatlonlar, maratonlar ve diğer ilgili aktiviteler kemiklerinize ve kaslarınıza büyük bir baskı uygulayabilir.

Dışarıda olmak, formda ve aktif kalmanın en iyi yollarından biridir. Spor salonuna gitmek ve egzersiz yapmak yararlı olsa da, dışarıdaki ortamın getirdiği ek zorluklar egzersiz seanslarınıza yardımcı olur. Kendinizi olabildiğince dışarı atmaya çalışın.

Yorum Yap