1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Doğal Seçilim Nedir?


Doğal seçilim nedir ile ilgili merak edilenleri bu içeriğimizde merak edilenleri cevaplayacağız. İçeriğimizi inceledikten sonra doğal seçilim nedir konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda Doğal seçilim ile ilgili daha fazla bilgi merak ediyorsanız, bunları bize yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Doğal Seçilim Nedir?

Doğal seçilim nedir ile ilgili kısaca bilgi verelim. Doğal seçilim, ‘en güçlü olanın hayatta kalması’ olarak bilinir. Doğaya en iyi adapte olan organizmalar hayatta kalabilir. Bilim adamları, organizmaların zaman içinde nasıl evrimleştiğine bakmak için fosilleri kullanırlar.

https://www.youtube.com/watch?v=Sulvf5C9Fk8
Oxford Üniversitesi’ndeki bir araştırma görevlisi, doğal seçilimin ne olduğunu açıklıyor.

Doğal Seçilim Nedir?
Doğal Seçilim Nedir?

Doğal Seçilim

Doğal seçilim, herhangi bir türün hayatta kalması için çevredeki değişikliklere veya organizmalar arasındaki rekabete tepki olarak zamanla değiştiği bir süreçtir.

Türün en çok istenen özelliklere sahip üyeleri, en iyi adapte olmuş yavruları üretebilirler. Bir tür tüm bu sürece uyum sağlayamazsa, nesli tükenme riski altındadır.

Evrim

Charles Darwin‘in evrim teorisi, farklı türlerin daha basit yaşam formlarından evrimleştiğini ve hayatta kalabilen organizmaların çevrelerine en iyi uyum sağlayanlar olduğunu öne sürmektedir.

Evrim, gerçekleşmesi binlerce, hatta milyonlarca yıl sürebilen yavaş bir süreçtir. Bilim adamları, organizmaların milyonlarca yıldır nasıl adapte olduklarına ve özelliklerinin nasıl değiştiğine bakmak için fosil kanıtlarını kullanmaktadırlar.

Bir tür çevresine yeterince hızlı adapte olamazsa, nesli tükenme riski altındadır. Bu birçok nedenden dolayı olabilir:

  • Avcılar
  • Yeni ortaya çıkan hastalıklar
  • Habitatların yok edilmesi
  • Ortamdaki değişiklikler
  • Kaynaklar için artan rekabet

Doğal Seçilim Nedir ile ilgili WikiPedia sayfasında paylaşılan bilgilerede göz atabilirsiniz. 
https://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fal_se%C3%A7ilim

Yorum Yap