İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Elon Musk ve SpaceX Bugün SN15 Prototipini Fırlatacak

Elon Musk ve SpaceX Bugün SN15 Prototipini Fırlatacak

featured

Musk’ın Starship roketinin en son versiyonu bugün Teksas’tan fırlatacak.

Bugün, SpaceX’in en yeni Starship‘in lansmanı için fırlatılması için beklenen tarihti. Uzay şirketinin yeni nesil roket prototiplerinin dört başarılı test uçuşunun ardından uçuşunun hepsi iniş aşamasında dramatik patlamalarla sona erdikten sonra, SpaceX gezegenler arası aracının yeni bir versiyonu olan SN15‘e geçiyor.

Elon Musk’ın uzay şirketi, SN8 prototiplerinin SN11 üzerinden yüksek irtifa test uçuşları gerçekleştirdi ve Musk’ın “büyük yükseltmeler” olarak adlandırdığı şeyleri SN15’e entegre etmeyi uzun zamandır planladı. Şimdi şirket, hiçbir zaman tam olarak monte edilmeyen SN12, SN13 ve SN14’ü atlıyor ve SN15 uçuşu için çalışıyor.

Elon Musk, SN15’in “yapılar, aviyonikler / yazılımlar ve motorlar genelinde yüzlerce tasarım geliştirmesine sahip olduğunu” söyledi, umarız SpaceX’in inişi şu ana kadar hızlı bir sökme işlemi yapmadan yapmasını engelleyen bazı sorunları kapsayacak yükseltmeler de dahildir.

SN15 ilk testlerden geçti ve Elon Musk başlangıçta tweet attı amacın geçen ay başlatmak olduğunu , ancak bu hedefi geçtiğimiz günlerde başaramamıştı. Geçen Perşembe, FAA, SN15, SN16 ve SN17’yi kapsayan bir fırlatma lisansını onayladığını açıkladı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Şu anda özel bir üniversitede Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programı okuyorum. Uzun bir zaman Yazı+ için içerik ürettim. Artık emekliyim.

Yorum Yap