1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Emek Piyasasının Özellikleri Nelerdir?


Merhaba, daha önce Emek Piyasası ve Emek Piyasasının Unsurları‘ndan bahsetmiştim. Bu yazımda ise sizlere Emek Piyasası’nın özelliklerinden bahsetmek istiyorum. İyi okumalar.

1.Emek piyasası bir tane değildir

Emek piyasası bir tane değildir kendisi tek bir piyasadan oluşmamaktadır. Piyasalar, işlerin farklı özelliklerine göre, coğrafi alan bakımından, beceri bakımından farklılık göstermektedir.

2. Emek piyasası tarafları olan işçi ve işverenler yeterli bilgiye sahip değillerdir

İşverenler, işçilerin nitelikleri hakkında eksik bilgiye sahip iken, işçiler de işin özelliklerine, gereken nitelikleri bilmedikleri için yabancıdırlar.

3. Emek arzı heterojendir

Her insan ister işçi olsun veya olmasın yetenek, nitelik, motivasyon bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Her işçinin eğitim seviyesi ve öğrenme kapasiteleri farklıdır.

4.İstihdam sürekli bir ilişki yaratmaktadır

İşçi ve işveren arasındaki ilişki hizmet sözleşmesi dolayısıyla süreklidir. O süreç içerisinde işveren işçiyi korumak ve ücret ödemekle yükümlü iken, işçi de işi bizzat yerine getirmekle yükümlüdür.

5. İşçi tarafının pazarlık gücü azdır

İşçi, geçinmek için bir gelire muhtaç olmasında dolayı işveren karşısında gücü azdır yani pazarlık gücü azdır.  Ayrıca bu durum piyasadaki işlerin sayısı ile iş arayan kişilerin sayılarının denk olmaması durumunu da ifade etmektedir.

 

Yorum Yap