1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Erken Çocukluk Döneminde Hareket Eğitimi


Erken çocukluk döneminde özellikle 3 ila 6 yaş arası çocuklar için gelişimsel olarak uygun hareket ve etkinlik programlarını ifade etmek için “hareket eğitimi” terimi yaygın olarak kullanılmaktadır. Hareket etmek ve en önemlisi doğru hareket etmek bir çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi oldukça önemlidir.

O yaşlarda çocuklara kazandırılan fiziksel hareketler çocukların ileriki yaşamlarını şekillendirir. Disiplin ve sorumluluk becerilerini de geliştirir ve ileriye taşır.

Eğitimcinin misyonu burada çok önemlidir. Öncelikle kazalara mahal vermeyecek şekilde ortam düzenlemesi yapmalıdır. Öğrencinin etkinliğe gönüllü katılımını sağlamalıdır ve bireysel farklılıklara önem vermelidir.

  1. Etkinlik videosu:

Paylaştığım videoda görülüyor ki eğitmen sıra ile öğrencilerini kurduğu parkurda çeşitli hareket ve aletlerle hareket eğitimi vermektedir. Parkurda çeşitli kas gruplarına yönelik aktivite alanları var. Denge tahtası, trambolin, tırmanma merdiveni, koşu engelleri ile bireyin fiziksel ve zihinsel becerilerine katlı sağlamıştır. İlk gördüğümüz bireyin sadece fiziksel gelişimine katkı sağlıyormuş gibi olsa da aslında hız, çabukluk, konsantre, denge, el göz koordinasyonu gibi motor yeterliliği alanına da katkı sağlar. V e bireyin komutlara uyarak özdisiplinini kazanmasını sağlar.

Eğitimcinin dikkat etmesi gereken önemli bir husus da herhangi bir kaza/ yaralanmaya mahal vermeyecek şekilde ortam düzenlemesi yapmasıdır. Denge tahtasında geri geri yürürken bir önlem alınmamış, yanlara minderler konulabilirdi. Tırmanma merdivenin altındaki trombolin oldukça tehlikeli yerde duruyor. Çocuğun elleri yukarıdaki tuttuğu aparattan kaysa oldukça ciddi yaralanma meydana gelebilirdi.

Eğitimci çocuğun kıyafetlerinin uygunluğunu önemsememiş. Fiziki etkinlik yapabilecek uygun kıyafet tercih etmeliydi.

Dış mekanda gerçekleştirilen eğitimde herhangi bir güvenlik önlemi, ortam düzenlenmesi yapılmamış. Bireylerin kıyafetlerinin ilk videoda olduğu gibi fiziksel eğitime uygun olmadığı gözlemleniyor.

Videonun 2 bölümünde (03.00’ dk. Dan itibaren) yapılan etkinlik bir yarışa döndürülmüş. Küçük yaş grubundaki çocuklar için yarışmadan ziyade ortaklaşa iş misyonu olmalıdır. Kazanmak/kaybetmek kavramlarını daha tam oturtamamış bireyler için uygun değildir.

Bazı etkinliklerin öğrencilere tam olarak açıklanıp, gerekirse model olarak gösterilmesi gerektiği anlaşılıyor. Videoda çocuklar birçok hareketi (örn. Slolom) yapmakta güçlük çekiyor veya yanlış yapıyor.

  • Etkinlik videosu :

Öğrencilerin kıyafetleri etkinliğe uygundur. Eğitim ortamı herhangi bir yaralanmaya mahal vermeyecek şekilde düzenlenmiştir. Çocukların fiziki eğitim yaptığı alan boşaltılmıştır.

Eğitime başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmıştır. Eğitim anında eğitmen çocukların bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurduğu anlaşılıyor. Şınav hareketinde hareketi tam olarak yapamayan çocukları zorlamıyor, yapabildikleri kadarını kabul ediyor.

Eğitimci 02.30’ dan itibaren yeni etkinliğe geçince model olarak öğrencilere parkuru ve yapmaları gereken aktiviteleri tanıtıyor. Grubu 2 ye bölmesine rağmen onları yarıştırmıyor. İki grubunda bitirmesini bekleyip sonra sıradaki öğrencilere parkuru başlatıyor. Etkinlik sonunda eğitimci öğrencilerden kullanılan materyalleri kaldırmalarını istiyor. Bununla da sorumluluk ve iş disiplini becerisini kazandırmaya yönelik çalışmaya örnek gösterebiliriz.

Yorum Yap