1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Felsefenin Alt Dalları Nelerdir?

Yazıplus tarafından hazırlanan bu açıklayıcı makalede Felsefenin Alt Dalları hakkında kısaca bilgi sahibi olacaksınız...


Merhaba, Yazıplus editörü olarak siz değerli ziyaretçilerimiz için günümüzde özellikle Felsefe alanında en çok araştırılan ve merak edilen bir konuyu ele almak istedim. Bu yazımda siz değerli takipçilerimize felsefenin alt dalları nelerdir? bundan bahsedeceğim. Öyleyse; hemen aşağıda maddeler halinde açıklıyorum.

  1. Epistemoloji (Bilgi Felsefesi)
  2. Ontoloji (Varlık Felsefesi)
  3. Estetik (Sanat Felsefesi)
  4. Bilim Felsefesi
  5. Din Felsefesi
  6. Siyaset Felsefesi
  7. Etik (Ahlak Felsefesi)
Felsefenin Alt Dalları

1. Epistemoloji (Bilgi Felsefesi)

Bilgi sorununu ele alır. Bilginin özünü, ilkelerini, yapısını, kapsamını ve kaynağını araştırır.

2. Ontoloji (Varlık Felsefesi)

Var olan şeyleri, varlıkların temellerini ve varlıklar arasındaki esas bağları sorgulayan felsefe dalıdır. Felsefe için varlık; fiziksel, zihinsel veya ruhsal olabilir.

3. Estetik (Sanat Felsefesi)

Güzel olanı (hem doğadaki, hem de insan yapısı) araştıran felsefe disiplinidir.

4. Bilim Felsefesi

Bilimlerin ortaya koyduğu kavram, kuram (teori) ve yasalarla bunların ait olduğu olayları inceler. Felsefe, bilim felsefesi aracılığı ile bilim üzerinde düşünme, bilimin mantığını oluşturma gereğini duyar.

5. Din Felsefesi

İnsanlık tarihi kadar eski olan dini, bir kavram olarak ele alarak, dinin özünü, ilkelerini, anlayışını sorgulayan, din üzerine düşünen felsefe dalı.

6. Siyaset Felsefesi

Toplumsal yaşam ve geçim sisteminin ilerleyişini inceleyen felsefenin alt dalı. Siyasal olayların ve kurumların oluşumunu; devlet ve devlet şekilleri, iktidar, egemenlik, meşruiyet gibi kavramları açıklamaya çalışır.

7. Etik (Ahlak Felsefesi)

Etik, ahlakı felsefi açıdan inceleyen ve açıklayan felsefi disiplindir. Ahlakın ne olduğunu, ahlakı davranışın nasıl oluştuğunu, iyi ve kötü davranışların nedenini inceler. Yani etik, insan davranışlarının ahlaki özünü ve yapısını inceler.

Sanırım artık felsefenin alt dalları nelerdir? sorusunun cevabını bulduk. Umarım makaleyi faydalı bulmuşsunuzdur. Eğer felsefeyle yakından ilgileniyorsanız “Felsefe Nedir? Felsefenin Alt Bölümleri Nelerdir?” adlı makalemize de göz atabilirsiniz. İyi bloglamalar.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ödevim için çok gerekliydiii teşekkürler :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir