1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Grip Aşısı Koronavirüs’ten Bizleri korur mu ?


Basitçe söylemek gerekirse, cevap hayır. Brezilya’dan yapılan araştırma, grip aşısının koronavirüse karşı ne kadar etkili olacağını test etmek için klinik bir denemeden ziyade grip aşısının COVID-19 sonuçlarını nasıl etkileyebileceğine dair verileri analiz eden gözlemsel bir çalışmaydı. Yazarlar, grip aşısının Covid-19’dan daha az ölümle ilişkili olduğunu bulmuş olsalar da, virüsü kapmadan önce genleri ve sağlık durumu dahil olmak üzere hastanın sonucunu etkileyen birçok değişken olduğunu kabul ediyorlar.

Bulaşıcı hastalıklar Doktoru, çalışma hakkındaki görüşü sorulduğunda, “Böyle bir çalışmadan herhangi bir sonuç çıkarmak için biraz erken. Bulaşıcı hastalıklar ve bağışıklık dünyasında her zaman teorileştirdiğimiz şeylerden biri. başka enfeksiyonlara yardımcı olabilecek bir aşı alarak bağışıklık sistemini harekete geçiriyor olmanızdır, ancak bu tamamen teoriktir.” açıklamasında bulundu. 

Bahsettiği kavrama seyirci bağışıklığı deniyor ve çalışmadaki sonuçları açıklayabileceğini belirtiyor. “Bu Çalışmada diğer faktörlere karşı ne ölçüde olduğunun belirsiz olduğunu düşünüyorum.

Yorum Yap