1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Faydaları


Hindistan cevizinden üretilen Hindistan Cevizi Yağı , metabolizmayı hızlandıran, sindirimi iyileştiren, yağı azaltan ve ayrıca vücut sistemine K vitamini ve E vitamini sağlayan, vücut için en iyi besin kaynakları arasındadır. Hindistan cevizi yağı bir süredir tartışmalı bir konu olmuştur. Doymuş yağ oranı yüksek olduğu için sağlıksız bir yağ olduğu düşünülmüştür. Bununla birlikte, MCFA’lar (Orta Zincirli Yağ Asitleri) ile doludur ve çok sağlıklı yağlar olarak kabul edilirler. Öyleyse, hindistancevizi yağının sağlığa faydaları tehditleri geçersiz kılıyor mu?

Hindistan cevizi yağının size iyi gelmediği yaygın bir inançsızlıktır. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler, hindistancevizi yağı kullanmanın sağlıklı faydalarını konuşuyor. Tüketilebilecek en sağlıklı yağlar arasındadır.

İnsanların diğer yaygın pişirme yağları yerine hindistan cevizi yağını kullanmaları için en önemli nedenler aşağıda yer almaktadır.

1. Metabolizmanızı hızlandırır.

Vücutta enerjiye daha hızlı dönüşmesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırır ve bu da kilo kaybına neden olur. Metabolizmanızı hızlandırdığı için vücudun yağlardan daha verimli bir şekilde kurtulmasına yardımcı olur.

Kalori yakmanızı artırabilir. Hindistan cevizi yağının orta zincirli bir trigliserit olduğu düşünüldüğünde, çok hızlı bir şekilde çok fazla ısı ürettiği için enerjiye dönüştürülür. American Journal of Clinical Nutrition’da (AJCN) yayınlanan bir araştırmada, orta zincirli trigliseritler, uzun zincirli trigliseridlere kıyasla yemekten sonra 6 saat boyunca 3 kat daha fazla kalori yakıyor.

2. Omega 3 yağ asitlerine sahiptir.

Yemeklik yağların çoğu, Dünya genelinde çok fazla olan omega 6 yağ asitlerine sahiptir. Sağlıklı ve dengeli olmak için omega 6 yağlarını büyük ölçüde azaltmanız ve ayrıca çok daha fazla Omega 3 yağı yemeniz gerekir. Hindistan cevizi yağının bu sağlıklı omega 3 yağ asitleriyle dolu olduğundan bahsetmiyorum bile.

3. Diğer pek çok yağın sahip olmadığı sağlıklı faydaları vardır.

Araştırmalar, tüketildiğinde ve ayrıca cildinizde topikal olarak kullanıldığında antibakteriyel, mantar önleyici ve ayrıca anti-viral etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Oksitlenmiş yağlar kısa sürede küflendiğinde çok fazla yağ vücutta ciddi hasara yol açar. Hindistan cevizi yağı hızlı bir şekilde oksitlenmez ve ayrıca çoklu doymamış bitkisel yağlar gibi zararlı yoğun hasara neden olmaz. Bu hasarın, insan vücudundaki artritten kanser sorunlarına karşı artan duyarlılığa kadar birçok rahatsızlığın sorumlusu olması muhtemeldir.

Hindistan cevizi yağı, E vitamini gibi vücudun diğer besin maddelerini daha verimli bir şekilde emmesine yardımcı olur.

4. Size enerji sağlar.

Omega 3 yağ asitleri ve metabolizmayı hızlandırdığı tartışılmaz gerçeği nedeniyle, hindistancevizi yağına geçen birçok insan günlük yaşamlarında bir doz ekstra enerji hissediyor.

Bunun nedeni, hindistancevizi yağının metabolik hızları artıran ve aynı zamanda kilo kaybına neden olan doğal bir MCT kaynağı olmasıdır. Orta Zincirli trigliseridler, vücudun metabolik sürecini artıran ve enerji üreten termojenezi destekler.

Uzun süreli yorgunluk sendromu ve ayrıca fibromiyaljisi (FMS) olan birçok insan, diyetlerine hindistan cevizi yağı ve hindistancevizi eklemenin kendileri için de faydalı olduğunu keşfetti.

5. Cildinizde ve saçınızda kullanılabilir.

Direkt saçınızda ve cildinizde kullanabileceğiniz en iyi şeyler arasındadır. Kızarıklık gibi cilt rahatsızlıklarına kısa süreli rahatlık sağlar. Cildin daha genç bir görünüme kavuşmasına ve onarılmasına yardımcı olur. 

Ayrıca çeşitli cilt problemlerinin yanı sıra ciltteki maya enfeksiyonlarından etkilenen kişilere de yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

Bunun dışında cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir, hindistancevizi yağı cildi serbest ciddi hasarlardan koruyan antioksidan elementler taşır. Hindistan cevizi yağı da olağanüstü masaj yağı yapma eğilimindedir.

Hindistan cevizi yağı çok değerlidir; en yakın zamanda büyük şirketler hindistan cevizi yağı diyet takviyeleri üretmeye başlayacak. Siz de en kısa zamanda hindistan cevizi yağı tüketmeye ve pişirmeye başlayın.

Yorum Yap