1. Ana Sayfa
  2. Video

Huawei Matebook 13 2020 Ürün İncelemesi: Dizüstü Değil Dizüssü!


Türkiye’deki teknoloji tutkunları ile rakiplerine oranla oldukça geç tanışan Huawei, aradaki bu farkı Türkiye pazarına sunduğu uygun fiyatlı ama çok kaliteli ürünlerle kapatmayı başardı. İlk olarak akıllı cep telefonları ile Türkiye pazarında adından söz ettiren marka daha sonra tablet ve son olarak da laptop modelleri ile ülkemizdeki pazar payını son yıllarda oldukça genişletmiş durumda. Zaman zaman Google ile anlaşmazlıklar yaşasa da Türk teknoloji kullanıcılarının güvenini kazandığı için çok büyük kayıpları olmadı.

Uygun fiyata her zaman üst segmentteki ürünleri uygun fiyata kullanıcıya sunmayı hedefleyen markanın en iddialı ürünlerinden bir tanesi de Huawei Matebook 13 2020’dir. Hem tasarımıyla hem de donanımıyla göz dolduran bu laptopu biraz daha yakından inceleyelim.

Ekran ve Gövde

Huawei Matebook 13 2020’a insan ilk baktığında kesinlikle ekranına bir vuruluyor diyebiliriz. Hem tasarımsal olarak hem de görüntü kalitesi olarak ilk görüşte kullanıcıyı etkilemeyi başaran Matebook 13, kullanıcıya  29 cm eni, 21 cm de boyu olmak üzere yaklaşık %88 ekran vücut oranı sunuyor. Ekranın kenarlarının metal ile yuvarlanması ise belki de ekranın en cezbedici noktası diyebiliriz.

Hem ekran kenarlarında hem de klavye çevresinde tamamen metalin hakim olduğunu tecrübe ediniyorsunuz. Bu tecrübe size muhteşem bir dokunma ferahlığı sunuyor diyebiliriz. Mat görünen alüminyum gövdenin en güzel özelliği ise cihaz üzerinde bir parmak izi bırakmamasıdır. Eğer cihaz temizliğine önem veriyorsanız ve cihaz üzerindeki parmak lekeleri sizi rahatsız ediyorsa sizin laptopunu kesinlikle Huawei Matebook 13 2020 olmalı diyebiliriz.

Görüntü ve Ekran

Huawei MateBook 13 model adından da anlaşılacağı üzere 13 inç’lik bir ekrana sahip. Cihazın 3:2 en/boy oranlı IPS ekranı 2k olarak bilinen 2144×1536 çözünürlüğe sahip bir görüntü sunuyor kullanıcısına. Bu yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesine baktığımızda Huawei’in  cep telefonundaki tecrübesini burada da gösterdiğini söyleyebiliriz.

Ekranın kenar çizgilerinin çok ince olması özellikle video izleme ve oyun oynama işlemlerinde kusursuz bir görüntü kalitesi sunduğunu söyleyebiliriz.

Donanım

Huawei Matebook 13 2020’nin en iddialı özelliği kuşkusuz sahip olduğu donanım diyebiliriz. 13” ekrana sahip bir laptop’un hem üstün özellikli olması hem de uygun fiyata olması onu her zaman rakiplerinin bir değil iki adım önde olmasını sağlar. Huawei Matebook 13 de bunun en iyi örneklerinden bir tanesidir diyebiliriz.

AMD Ryzen 5 işlemciyle karşımıza çıkan Huawei’in küçük devi 2.10 GHz işlemci hızına sahip. Sadece bu donanım özelliği bile başlı başına onu büyük ekranlı laptoplarda bile olmayan bir özelliği olduğunu gösteriyor. 4 çekirdekli işlemcisi bulunan Huawei Matebook 13 2020‘de 8 GB’lik bellek bulunuyor.

Tasarım ve Ölçüler

Cihazın tamamen metal bir gövdesi olduğunu söylemiştik. Bu gövde kusursuz denilebilecek kadar güzel bir tasarım ile birleştiğinde ise ortaya çok zevkli bir kullanım tecrübesi çıkıyor. 1,3 kg ağırlığındaki cihaz sadece 14,9 mm inceliğe sahip. İnce cihazların en büyük dezavantajlarından bir tanesi olan darbelere karşı hassas olma özelliğini bu cihazda görmeyiz. Çünkü cihaz tamamen metal bir gövdeye sahip olduğu için bu gövde cihazı darbelere karşı büyük oranda korumaktadır.

Pil ve Şarj

Huawei’in muhteşem tasarıma sahip cihazı pil ve şarj performansı ile de teknoloji tutkunlarını etkilemeyi başarmış durumda. Tam dolu bir şarjla cihaz yaklaşık 8-9 saat kullanım imkanı sunarken. Sadece 15 dakikalık bir şarjla da 2,5 saat kullanım sağlıyor ki bu acil işler için kullanılabilecek bir laptop anlamına geliyor.

Eğer yazımız hoşunuza gittiyse ve kişisel Youtube kanalımızdan ürünün sessiz ve altyazılı inceleme videosunu izlemek isterseniz aşağıya bırakıyorum. Kanalımıza abone olarak gelecek videolardan da haberdar olabilirsiniz, farklı incelemelerde görüşmek üzere.

Kanalımıza abone olmayı unutmayın :)

Eğer videoyu düzgün görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap