1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İdeal Saç Bakımı Nasıl Olmalı?


Koronavirüs salgını hem bizi evlere kapattı hem de kişisel bakım algılarını tamamen değiştirdi. Artık bir insanın güzelliğini belirleyen en büyük unsur, yüzün maskeden kalan kısımları oldu. Böylece bakımlı ve sağlıklı saçların önemi de kat kat artmış oldu. Peki doğal bir şekilde parlayan ve sağlıklı saçlara nasıl sahip olabiliriz?

Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel bakım, çevremizle ve yakınlarımızla olan ilişkimizi etkileyen aynı zamanda yaşamımız boyunca çok daha kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürmemizi sağlayan kişisel temizlik kurallarının bütünü olarak tanımlanabilir. Toplumumuzda yalnızca kadına özgü olarak görülse de her bireyin kişisel bakımına öncelikle kendisi için dikkat etmesi gereklidir.

Kişisel bakım genel olarak el ve ayak, vücut bakımı ve saç bakımı olarak sınıflandırılır.

Saç Bakımı Nedir?       

Saç bakımı, en önemli aksesuarlarımızdan saçımızın sağlığını korumak aynı zamanda güzel görünmesini sağlamak demektir.Yani iyi görünmek isteyen bir kişinin ilk odaklanması gereken yer saçlarıdır.

İdeal Bir Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bakım yalnızca saçın iyi görünmesini değil aynı zamanda sağlıklı olmasını da sağlayan temel unsurlardandır, peki saç bakımı nasıl olmalıdır? Öncelikle saçınızı çok iyi tanımalısınız, bilindiği üzere iki çeşit saç tipi vardır. Bunlar ince telli ve kalın telli olarak adlandırılır.

İnce Telli Saça Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınız bu kategorideyse çok şanslısınız. Doğru adımlarla sırma gibi saçlara sahip olabilirsiniz. İnce telli saç yapısına sahip insanların saçları oldukça narin ve çabuk yağlanır. Bu durum saç uçlarınızın çabuk kurumasına dolayısıyla kırılmasına yol açabilir. Saçlarınız çabuk yağlandığından şampuanınızı sık sık değiştirebilirsiniz ancak bunlar saç yağlanmanızı önleyecek unsurlar değildir. İnce telli saç yapısına ve yağlanmaya karşı kullanabileceğiniz şampuan çeşidi sülfatsız şampuanlardır. Sülfatsız şampuan saçı tam olarak kurutmaz ve kepek oluşumunu önler dolayısıyla bu şampuan türünü kullanmak saçınıza yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Şampuan seçimi kadar önemli diğer unsur saç maskesi olacaktır besleyici herhangi bir saç maskesi işinizi görecektir. Saçlarınız çok narin olduğundan çok sıcak sudan kesinlikle kaçınmalısınız. Saçlarınız çabuk dolandığından plastik tarak kullanmak pek mantıklı bir seçim olmayacaktır daha çok kemik tarak kullanmak gereklidir. Kırılmasını önlemek istiyorsanız saçlarınızı nemliyken taramalısınız. Aynı zamanda saç şekillendiricilerden uzak durmalısınız kullanmanız gereken durumlarda ısıdan koruyan ürünler saçlarınızı en az hasarla kullanmanızı sağlayacaktır. İnce telli insanlar seyrek saçlara sahiptirler bu yüzden saç bakımı yanı sıra saç kesimi de oldukça önemlidir. Saçlarınızı daha dolgun gösterecek kesimler ve doğru saç ürünleri sayesinde saçlarınız dipten uca sağlıklı ve güzel olacaktır.

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saç derisindeki yağın kaynağı, deri altında bulunan yağ bezelerinin salgıladığı sebumdur. Bu yağ aslında saç derisinin pH seviyesini düzenlemek ve saçı bakterilerden korumak adına oldukça önemlidir ancak saç yağlanması oldukça sık görülmesi sağlıklı saç derisi olduğu anlamına gelmez. Bu durumda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Saç bakım yağı

Kuru Saçlara Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru saç yapısına sahipseniz saç bakımınız oldukça sancılı geçecektir. Öncelikle saçlarınız sık ve kabarık olduğundan saçlarınız sizi yönlendirmektedir ancak doğru adımlarla bunu değiştirmek sizin elinizdedir. Saçlarınıza uygun şampuanı kullanmalısınız saçlarınızı kurutmaması ve temiz içerikli olması açısından sülfatsız şampuan saçınıza iyi gelecektir. Ancak bu tür şampuanlar saçlarınızı çok fazla kurutması durumunda silikon içermeyen saç maskeleri kullanmanız gerekebilir. Bu tür saç maskeleri saçı yatıştırır ve kabarmasını önler banyodan hemen sonra saçlarınızı %100 pamuk içerikli havlularla yahut tişört ile kurutmanız gereklidir. Bu saçınızın kabarmasının önüne geçmesine yardımcı bir adımdır. Saçlarınızı aşağıdan yukarıya doğru ve hafif nemliyken kurutmanız gerekir. Aynı zamanda çok sıcak su saçlarınıza zarar verebilir ılık suyla yıkanmak her zaman daha sağlıklıdır. Uyurken saçlarınızı sürtünmeden uzak tutmak amacıyla saten yastık kılıfları tercih edebilirsiniz. Eğer çok kabaran bir saç yapısına sahipseniz saç serumları, çeşitli yağlar veya keratin bakımı gibi alternatiflerden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap