1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İş İnsanı Özdemir Bayraktar Hayatını Kaybetti


BAYKAR Yönetim Kurulu’nun başkanlığını sürdüren Özdemir Bayraktar vefat etti. Milli SİHA için önemli isimlerden Bayraktar, yarın (19 Ekim) öğle namazıyla beraber Fatih Camii’nde cenaze töreni ve akabinde İstanbul’ da toprağa defnedilecektir.

Özdemir Bayraktar Kimdir?

Aslen Trabzon Sürmeneli olan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi mezunudur. 1967 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Bölümünü kazanan Bayraktar, 1972’de mezun olmuştur. Ayrıca mezuniyetin akabinde içten yanmalı motorlar hususunda yüksek lisans çalışmasını da bitirmiştir.

1984’te otomotiv sektörüne yönelik millileştirme projelerine katkıda bulunmak adına BAYKAR Makine şirketinin kuruluşunda yerini almıştır. Bir adet matkap makinası ile başladığı bu yolda talaşlı imalat sektöründe çokça kendisine ait makine tasarımları ve imalatı ayrıca kullandığı parçaları da yine kendisini üretme ve işleme de rol oynamıştır.

Hayatı boyunca mühendislik bilgileri ve yeteneği sayesinde BAYKAR tarafından özgün ve milli olarak yapılan bütün ürünlerin tasarımlarını çizen Bayraktar, Bayraktar AKINCI TİHA ve BAYRAKTAR TB2 tasarımlarının sahibidir.

Özdemir Bayraktar, kendi bilgi ve değerlerinden hayatı boyunca taviz vermeden ve bu değerleri koruyarak büyük titizlikle çalışmıştır.

Yorum Yap