1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kadınlarda Saç Ekimi Hakkında En Çok Merak Edilenler


Merhabalar, bu yazımızda kadınlarda saç ekimi hakkında hastaların en çok merak ettiği sorulara yanıt bulacağız. Sizler için özenle araştırdığımız ve çeşitli klinikler üzerinden destek alarak hazırladığımız bu makale umarım sorularınıza yanıt bulmanıza yardımcı olur.

Başkalarının Saçı Ekilebilir mi?

Hayır, tek yumurta ikizinizden başka kimseden saç alamazsınız. Bunun nedeni, saçınızın köklerinde canlı hücreler bulunması ve diğer tüm hücreleriniz gibi sizin de onlara gömülü olan kendi benzersiz genetik kodunuz olmasıdır. Vücudunuz ekilen saçlar aracılığıyla başka birinin genetik koduyla karşılaşırsa, onu reddediyor olacaktır. Greft seçimi kişinin kendi kafa derisidir. İkinci tercih hastanın kendi vücut kılları olacaktır.

Saç Ekimi Başarısız Olabilir mi?

Hastanın sağlık durumunun iyi olması, ameliyat öncesi ve sonrası doktorun belirttiği talimatlara uyması ve en ideal saç ekimi yönteminin seçilmesi koşuluyla başarısızlıkla sonuçlanan saç ekimlerinin yüzde olarak düşük olduğu söylenebilir. Deneyimli bir doktor ve profesyonel bir ekip tarafından saç ekimi işlemi yapıldığında sonuçlar kaçınılmaz olarak doğal görünecektir.

Saç ekiminden iyi sonuç almak doğru planlamaya bağlıdır. Doğru planlamayı saç çizgisinin hastanın yüz hatlarıyla uyumlu olacak şekilde belirlenmesi olarak açıklayabiliriz. Ancak hastanın saç kalitesi ve donör bölgedeki saç yoğunluğu da işlemin sonuçlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Uygulamanın ilk yıllarında saç ekimi işlemleri doğal olmayan ve tıkalı bir görünüme neden olabilir. Günümüzde saç ekimi en modern saç ekim yöntemleri olarak öne çıkan Soft FUE ve DHI teknikleri ile yapılmaktadır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Stres, travma, hormonal bozukluk veya hepsinden önemlisi genetik faktörler de dahil olmak üzere saç dökülmesine veya saçın incelmesine yol açabilecek çeşitli nedenler vardır. Cesaret probleminizi çözmek için birçok seçeneğiniz var, çünkü günümüzde çeşitli ilaçlar ve saç tedavileri yaygın olarak mevcut. Ancak saç dökülmesi yaşayan çoğu kişi saç ekimini ömür boyu süren bir işlem olduğu için tercih etmektedir. Her zaman böyle midir? Sonuçlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Saç ekimi 1950’li yılların başından beri uygulanan bir operasyondur. Özellikle FUE tekniğinin tanıtılması ve yaygınlaştırılmasından sonra popülaritesi son yıllarda giderek arttı ve patladı. Günümüzde Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), işlemden sonra daha az iz kalması nedeniyle diğer yöntemlerden çok daha yaygındır. Cerrah, mikro iğneler kullanarak donör bölgeden (başınızın arka alt kısmı) saç köklerini çıkarır. Greftlerin alındığı yerlerden küçük kesiler yapılır ve ardından saçlar, kalınlaşan bölgede açılan kesilere ekilir.

Operasyondan sonra saçlarınızın çıkmadığını, hatta döküldüğünü gördüğünüzde panik yapmayın. Bunun nedeni saç ekimi işleminden birkaç hafta sonra meydana gelen şok dökülmedir. İlk sonuçları görmek için yaklaşık altı aya kadar beklemeniz gerekir ve bu süreden sonra ekilen yeni saçların yoğun bir şekilde büyümeye başladığı ortaya çıkar.

Doğru şekilde yapılan saç ekimi ömür boyu sürebilir. Bunun nedeni, hasat edilen greftlerin genetik olarak dökülmeye karşı dirençli olmasıdır. Ancak bu sonucu etkileyen birkaç faktör vardır: hastanın yaşı, yaşam tarzı tercihleri, saç tipi ve saç dökülme tipi. Çoğu durumda sadece bir prosedür gereklidir, bazılarında iki veya daha fazla, bu nedenle her vakanın farklı olduğunu anlamak son derece önemlidir.

Yine de saç ekimi, saç dökülmesi sorununa en iyi ve uzun süreli çözüm olmaya devam ediyor. Türkiye, bu tür bir prosedür denince akla ilk gelen ülke kesinlikle Türkiye’dir. Türkiye’de sağlık turizmi dünyanın her yerinden birçok insanı kendine çekmekte ve ülkemizde yapılan birçok tıbbi işlem arasında saç ekimini de içermektedir. Bazı verilere göre Türkiye’de her yıl üç yüz binden fazla kişiye saç ekimi operasyonları uygulanmaktadır. Karşılaştırmak gerekirse, Hindistan gibi bir ülkede bu tür operasyonların yıllık sayısı yaklaşık iki yüz bini buluyor.

Saç Ekimi için Önerilen Bir Yaş Var mı?

Saç ekimi için yasal yaş 18’dir. Yalnızca erkek hastalarda sakal ekimi için hastaların en az 20 yaşında olması beklenir. Bunun nedeni sakal kıllarının 20’li yaşların ortalarına kadar hatta daha sonrasına kadar uzamaya devam etmesidir.

Yorum Yap