1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kim Milyoner Olmak İster’de Sorulan Marie Antoinette Kimdir?


1755’te Avusturya’nın Viyana kentinde doğan Marie Antoinette, henüz 15 yaşındayken Fransız kralı Louis XVI ile evlendi. Genç çift, kısa süre sonra, kötülenen Fransız monarşisinin tüm aşırılıklarını sembolize etti ve Marie Antoinette, çok sayıda kısır dedikodunun hedefi haline geldi. 1789’da Fransız Devrimi’nin patlak vermesinden sonra kraliyet ailesi, devrimci otoritelerin gözetiminde yaşamak zorunda kaldı. 1793’te kral idam edildi; daha sonra Marie Antoinette tutuklandı ve Fransız cumhuriyetine karşı uydurulmuş suçlardan yargılandı. 16 Ekim 1793’te suçlu bulunarak giyotine gönderildi.

Marie Antoinette: Erken Dönem

Kutsal Roma İmparatoru I. Francis ve güçlü Habsburg imparatoriçesi Maria Theresa’nın 15. çocuğu Marie Antoinette, Avrupa monarşileri için büyük bir istikrarsızlık çağı olan 1755’te Avusturya’nın Viyana kentinde doğdu. 1766’da, Fransız ve Habsburg tahtları arasındaki nispeten yeni ittifakı sağlamlaştırmanın bir yolu olarak Maria Theresa, genç kızının Fransa kralı Louis XVI ile evlenmesi sözünü verdi. Dört yıl sonra, Marie Antoinette ve Döfen (soyluluk unvanı) Viyana’da vekaleten evlendi. (15 ve 16 yaşlarındaydılar ve hiç tanışmamışlardı.) 16 Mayıs 1770’de Versailles’daki kraliyet kilisesinde lüks bir ikinci düğün töreni düzenlendi. İki genç evlenirken 5.000’den fazla misafir izledi. Bu, Marie Antoinette’in halkın gözündeki hayatının başlangıcıydı.

Biliyor muydunuz? Marie Antoinette’in ekmekleri yoksa aç köylülerin “kek yemeleri” gerektiğini söylediğine dair hiçbir kanıt yok. Bu bilgi filozof Jean-Jacques Rousseau’nun 1766 civarında (Marie Antoinette henüz 11 yaşındayken) yazdığı İtiraflar adlı eserinde yer alır.

Marie Antoinette: Versailles’da Yaşam

Bir halk figürü olarak hayat Marie Antoinette için kolay değildi. Evliliği zordu ve çok az resmi görevi olduğu için zamanının çoğunu sosyalleşmek ve abartılı zevklerini şımartmak için harcadı. (Örneğin, saray arazisinde arkadaşları ile köylü genç kızlar gibi davranabilmek ve vakit geçirebilmek için birkaç çiftlik inşa ettirmişti.) Bu davranışları, onun hakkında tuhaf, hatta pornografik söylentiler yayılmasına neden oldu. Üzerinden çok geçmeden, Fransa’nın tüm sorunları için Marie Antoinette’i suçlamak moda olmuştu.

Marie Antoinette: Fransız Devrimi

Aslında Fransa’nın geçirdiği zor dönemler genç kraliçenin suçu değildi. On sekizinci yüzyılın sömürge savaşları ve özellikle Fransızların sömürgeciler adına müdahale ettiği Amerikan Devrimi, Fransız devleti için muazzam bir borç yaratmıştı. Katolik Kilisesi (“Birinci Mülk”) ve soylular (“İkinci Mülk”) gibi Fransa’daki mülklerin çoğuna sahip olanlar, genellikle servetleri için vergi ödemek zorunda kalmazlardı; Sıradan insanlar ise yüksek vergilerle sıkışmış ve kraliyet ailesinin göze çarpan harcamalarına kızmıştı. XVI.Louis ve danışmanları daha temsili bir vergilendirme sistemi dayatmaya çalıştılar, ancak soylular direndi.

Aynı zamanda, sıradan Fransızlar için koşullar kötüleşti ve çoğu, monarşinin ve asaletin onlara karşı komplo kurduğuna ikna oldu. Marie Antoinette, öfkeleri için uygun bir hedef olmaya devam etti. Karikatüristler ve kitapçılar onu Fransız ulusunu zayıflatmak için elinden gelen her şeyi yapan bir “Avusturyalı fahişe” olarak tasvir ettiler. Ekim 1789’da, yüksek ekmek ve diğer mal maliyetlerini protesto eden Parisli bir kadın kalabalığı Versailles’a yürüdü, tüm kraliyet ailesini şehre sürükledi ve Tuileries’e hapsetti. Haziran 1791’de, Louis XVI ve Marie Antoinette, Paris’ten kaçtılar ve Avusturya sınırına doğru yola çıktılar. Kral ve Marie Antoinette artık Fransa halkı için bir hainden ibaretti.

Marie Antoinette: Terör

Kraliyet ailesi Paris’e döndü ve Louis XVI tahta geri getirildi. Ancak birçok devrimci, devletin en sinsi düşmanlarının soylular değil, hükümdarlar olduğunu iddia etmeye başladı. Nisan 1792’de, kral ve kraliçenin sadakatini test etmenin bir yolu olarak, Jakoben (radikal devrimci) hükümeti Avusturya’ya savaş ilan etti. Fransız ordusu bir kargaşa içindeydi ve savaş iyi gitmedi. Ağustos ayında başka bir kalabalık grup Tuileries’e baskın düzenledi, monarşiyi devirdi ve aileyi bir kuleye kilitledi. Eylül ayında devrimciler, kralcı tutsakları binlerce kişi ile katletmeye başladı. Marie Antoinette’in en iyi arkadaşlarından biri olan Princesse de Lamballe sokakta parçalandı ve devrimciler onun başını ve vücut kısımlarını Paris’ten geçirdiler. Aralıkta, Louis XVI, vatana ihanetten yargılandı; Ocak ayında idam edildi.

Princesse de Lamballe ölümü.

Marie Antoinette’e karşı yürütülen kampanya da aynı şekilde güçlendi. Temmuz 1793’te, Devrim Mahkemesi önünde onu cinsel taciz ve ensestle suçlamak zorunda kalan küçük oğlunun velayetini kaybetti. Ekim ayında vatana ihanetten mahkum edildi ve giyotine gönderildi. Öldüğünde 37 yaşındaydı.

Marie Antoinette: Miras

18. yüzyıl Fransa’sında devrim ve direniş hikayesi karmaşıktır ve iki tarihçi hikayeyi aynı şekilde anlatmaz. Bununla birlikte, çok açık bir şekilde devrimciler için Marie Antoinette’in önemi büyük ölçüde sembolikti. O ve etrafındaki insanlar, monarşi ve İkinci Mülkiyet ile ilgili yanlış olan her şeyi temsil ediyor gibiydiler: Kraliçe imajı, Marie’nin kendisinden çok daha etkiliydi.

Yorum Yap