1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kirazın Faydaları Nelerdir?


Kirazlar, güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik kaynağıdır. İyi görme, sindirim sağlığını destekler ve egzersiz öncesi mükemmel bir atıştırmalıktır.

Kirazlar, güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik kaynağıdır. İyi görme, sindirim sağlığını destekler ve egzersiz öncesi mükemmel bir atıştırmalıktır. Kirazın faydaları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Kirazın Yararları Nelerdir?

Kirazlar, güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik kaynağıdır. İyi görme, sindirim sağlığını destekler ve egzersiz öncesi mükemmel bir atıştırmalıktır. Bir çalışma, her gün en az 12 ons kiraz yiyen sağlıklı yetişkinlerin, soğuk suda 20 dakika kaldıktan sonra, yemeyenlere göre daha az ağrı çektiğini gösterdi. Kirazdaki bazı ağrı kesici bileşikler, kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilen antosiyaninlerdir. Ayrıca, süperoksit dismutaz adı verilen antioksidan enzim kirazlarda bulunur ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kirazlar Aktioksidan Açısından Zengindir!

Kirazlar, güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik kaynağıdır. İyi görme, sindirim sağlığını destekler ve egzersiz öncesi mükemmel bir atıştırmalıktır. Bir çalışma, her gün en az 12 ons kiraz yiyen sağlıklı yetişkinlerin, soğuk suda 20 dakika kaldıktan sonra, yemeyenlere göre daha az ağrı çektiğini gösterdi. Kirazdaki bazı ağrı kesici bileşikler, kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilen antosiyaninlerdir. Ayrıca, süperoksit dismutaz adı verilen antioksidan enzim kirazlarda bulunur ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Başka bir araştırma, altı ay boyunca her gün vişne suyu içen kişilerin, içmeyenlere göre önemli ölçüde daha az iltihaplanmaya sahip olduğunu buldu. Bunun nedeni, kirazlarda polifenol adı verilen yüksek düzeyde anti-inflamatuar bileşikler olabilir. Ayrıca, inme riskinin azalmasına yol açabilecek kalp hastalığına karşı koruma sağladığı da gösterilmiştir.

Başka bir araştırma, altı ay boyunca her gün vişne suyu içen kişilerin, içmeyenlere göre önemli ölçüde daha az iltihaplanmaya sahip olduğunu buldu. Bunun nedeni, kirazlarda polifenol adı verilen yüksek düzeyde anti-inflamatuar bileşikler olabilir. Ayrıca, inme riskinin azalmasına yol açabilecek kalp hastalığına karşı koruma sağladığı da gösterilmiştir. Kirazlar, antosiyanin adı verilen güçlü bir antioksidan içerdiğinden göz sağlığına fayda sağlayabilir. Bazı araştırmacılar, yaşlılarda körlüğün en yaygın nedeni olan makula dejenerasyonunu önleyebileceklerine veya yavaşlatabileceklerine inanmaktadır.

Kirazlar, antosiyanin adı verilen güçlü bir antioksidan içerdiğinden göz sağlığına fayda sağlayabilir. Bazı araştırmacılar, yaşlılarda körlüğün en yaygın nedeni olan makula dejenerasyonunu önleyebileceklerine veya yavaşlatabileceklerine inanmaktadır. Kiraz yemek, gelişmiş sindirim sağlığı ve daha iyi düzenlilik ile ilişkilendirilmiştir.

Yorum Yap