1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Koronavirüs Mutasyon Sonrası Artık Daha Mı Ölümcül?


Koronavirüsün hızla yayılan yeni bir varyantı konusundaki endişeler üzerine Pazar günü açıklanan Avrupa seyahat kısıtlamalarının telaşı merakı artırdı ve mutasyonun Amerikalıları etkileyebileceği endişesini artırdı.

Birleşik Krallık’taki yetkililerin Cumartesi günü yaptığı açıklamanın ardından, mutasyonun ilk önce diğerlerinden yüzde 70 daha hızlı yayıldığını tespit etmesinden sonra, Google’ın mutasyonla ilgili aramaları aniden yükseldi. 

Ancak Amerikalı halk sağlığı uzmanları ve federal yetkililer, mutasyonun daha bulaşıcı görünmesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde tespit edilen diğerlerinden daha tehlikeli olmadığını söylüyor.

Virüs varyasyonları yeni bir şey değil ve uzmanlar, yeni koronavirüsün grip kadar mutasyona uğramadığını söylüyor, bu da yeni türlere ayak uydurmak için her yıl bir aşının geliştirilmesi gerekeceği anlamına geliyor.

Mutasyon Nerede Tespit Edildi?

Aralık ayında, İngiliz araştırmacılar, Güneydoğu İngiltere’deki enfekte insanlardan örnekler toplarken mutasyonun yaygınlığını keşfettiler. Hızlı yayılma göstermekteydi.

Araştırmacılardan biri ve Birmingham Üniversitesi’nde mikrobiyal genomik profesörü olan Nick Loman, Washington Post’a “Bu tür, oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıktı” dedi.

Yetkili Aşılar Virüsün Bu Türüne Karşı Etkili Olmaya Devam Edecek Mi?

Şu an itibariyle uzmanlar, mutasyonun FDA tarafından yetkilendirilmiş Pfizer ve Moderna aşılarına dirençli olduğuna dair hiçbir gösterge olmadığını söylüyorlar.

Başkan seçilen Joe Biden’ın genel cerrah adayı Vivek H. Murthy, NBC’nin “Meet the Press” programında sunucu Chuck Todd’a “Geliştirilen aşıların bu virüse karşı da etkili olmayacağına inanmak için hiçbir neden yok” dedi. . ” “Sonuç olarak, eğer evdeyseniz ve bu haberi duyuyorsanız, önlem açısından yaptığımız şeyi değiştirmez.”

Çoğu Amerikalı için aşı ulaşılamaz durumda olsa da, sosyal mesafe alma ve maske takma gibi rehberliklere uymak, bulaşmayı önlemenin en pratik yolu olmaya devam ediyor.

Yorum Yap