1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kosta Rika, Kovid-19 Aşısını Çocuklar İçin Zorunlu Hale Getiren İlk Ülke Oldu


Yeni bir sağlık bakanlığı talimatına göre, Kosta Rika‘daki beş yaş ve üstü çocukların COVID-19 aşısı olmaları gerekiyor ve bu, Orta Amerika ülkesini çocuklar için böyle bir gerekliliği ilk benimseyen ülkelerden biri haline getiriyor.

Kovid-19’u, çocuk felci ve çiçek hastalığı da dahil olmak üzere, çocuklar için yıllardır aşıların gerekli olduğu diğer bulaşıcı hastalıklar listesine ekleyecek.

Sağlık Bakanı Daniel Salas geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir bildiride, “Temel aşı programımız, reşit olmayan nüfusta acı ve sağlık sonuçlarına ve hatta ölümlere neden olan birçok virüsün bastırılmasını mümkün kıldı.” dedi.

Kosta Rika’daki koronavirüs enfeksiyon oranları, resmi verilere göre yaklaşık 5,1 milyonluk bir nüfustan toplam 7.000’den fazla onaylanmış COVID-19 ölümüyle son zamanlarda düşüş eğilimi göstermektedir.

Şimdiye kadar, ülkedeki 12 ila 19 yaşındakilerin yaklaşık dörtte üçü en az bir doz aşı alırken, tüm Kosta Rikalıların yaklaşık %54’ü tam olarak aşılanmıştır.

Kosta Rika, Mart 2022 tarihi itibariyle 12 yaş altı tüm çocukların aşı olması için yeter kadar dozda aşı edinmek için Pfizer’la bir anlaşma imzaladı. Kosta Rika’nın Pfizer ile imzaladığı anlaşma, 3,5 milyon doz aşıyı kapsamaktadır. Bu rakamın 1,5 milyon dozu 5-11 yaş arası çocuklara uygulanacak. Geriye kalan aşılarla da bağışıklığı düşük veya ileri yaşlardaki bireylere takviye doz olması için uygulanacak.

Yorum Yap