1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Kripto Para Nasıl Alınır?


2011 yılında piyasaya sürülen kripto para, şifrelenmiş cüzdanlarda tutulan para birimidir. Son zamanlarda oldukça popüler olmasıyla beraber ilgileri üstüne toplamıştır. Bu nedenle birçok kişi yatırım yapmak için Bitcoin vb. tarzında kripto paralarını tercih etmektedir. Böylece Artışlarından dolayı yüklü miktarda yatırılıp, yüklü miktarda kazançlar elde edilmektedir. Bunun yanında zaman zaman düşüşler yaşandığından dolayı çok fazla zarar eden kişiler görülmektedir. Kazanç veya zarar etmek için belirli başlı borsa siteleri vardır. Kripto para nasıl alınır sorusunun cevabı yazının ilerleyen kısımlarında görebilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kriptografi yöntemi ile gizli tutulan, izlenemeyen paralara kripto para denir. İlk olarak 2008 yılında Bitcoin fikri ile ortaya atılmıştır. 2009 yılında ise piyasaya başarılı bir şekilde sürülmüştür. O zamanlarda madencilik yaygın değildir. Değer oldukça düşüktü ve birçok kişi ne olduğunu bile bilmiyordu. 2010 yılında ise Bitcoin madenciliği yapan bir kişi tarafından ilk ödeme gerçekleşti. 10.000 BTC ile Papa John’s adı verilen pizzacıdan iki adet pizza satın aldı. 2012 ve 2013 yılından itibaren ise daha fazla yaygın bir hale geldi. Bu yıllardan itibaren birçok yeni kripto borsası kurulmuştur. Borsalarla beraber ilerleyen dönemlerde birçok kişi daha fazla kripto para kullanımı yapmaya başladı. 2020 ve 2021 yılında pandeminin de etkisiyle daha fazla kişi aktif olarak kripto para kullanmaya başladı. Dünya üstünde bulunan belirli başlı bilindik borsalar ile kripto para nasıl alınır sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Satın almak için neredeyse yüzlerce borsa vardır. Fakat bunlardan bazıları son derece güvenli olmakla beraber birçok kişi tarafından sık sık kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları üzerinden basit bir şekilde kripto para satın alabilirsiniz.

Binance

Dünyanın en ünlü kripto paralarından biri olmasıyla beraber işlem hacmi en yüksek olan firmadır. Başta Türkler olmak üzere dünyadan birçok kişi borsa olarak Binance’yi tercih etmektedir. Binance üzerinden kolay bir şekilde kripto para almakla beraber uzun zamanlı olarak saklayabilirsiniz. Satın almak için sırasıyla şu adımların yapılması gerekmektedir:

-> İlk olarak https://www.binance.com/tr sitesine girmeniz gerekir. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan “Kayıt Ol” butonuna tıklayın. Eğer daha önceden bulunan bir üyeliğiniz varsa kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

-> Hesap oluştururken E-posta ve şifre istemektedir. İkisini de belirledikten sonra Gmail adresinize doğrulama amaçlı bir kod gelecektir. Kodu doğru bir şekilde 6 haneli olacak şekilde girin.

-> Başarılı bir şekilde hesap oluşturdunuz falan kripto para satın almak için yeterli işlemler bunlar değildir. Profil kısmından kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekmektedir. Bu nedenle alım/satım işlemi yapamazsınız. 

-> Profil/Ayarlar/ Temel bilgiler kısmından Kimlik bilgilerinizi ve yüzünüzü doğrulamasınız. Doğruladıktan sonra işlem yapabilme özelliğiniz açılacaktır.

-> Üst barda bulunan “Kripto Para Al” veya “Al-Sat” seçenekleri ile kripto para satın alma işlemi yapabilirsiniz.

Yorum Yap