1. Ana Sayfa
  2. Genel

Masterchef Türkiye’ye Damga Vuran Arabaşı Çorbası


Milyonlarca kişi tarafından severek izlene yarışma Masterchef Türkiye’de heyecan hat safhada. Yeni haftada ilk takım oyununu kazanamayan mavi takım yeni gün oyununu da kaybetti. Yeni günde yemek olarak et döner yapılmalıydı. Mavi takımda yer alan Konyalı Emre Büber döner tezgâhının başına geçerek marifetlerini sergiledi.

Türkiye’nin en sevilen lezzetlerden et dönere soslama ve marinasyon işlemi yaparak yeni bir tat getirmek isteyen Emre, bu kısımda vakit kaybedince dönerin pişmesi gecikti. Ayrıca jüri şefler de döneri pek beğenmedi. Yapılan yemekler de ilgi görmeyince mavi takım haftanın ikinci yenilgisini alıp dokunulmazlık oyunu oynadı.

Masterchef 2021‘de ses getiren ve şu ana kadar başarılı bir yarışma çıkaran, ailesi Avusturya’da yaşamakta olan ve hayatının büyük bölümünü Avusturya’da geçiren Emre Büber, geceye damga vuran yarışmacı olmuştur. Emre, yaptığı muazzam tabak ile şeflerin takdirini aldı.

Yarışmada her takım oyunlarında olduğu gibi yemeklerle günün yemeği unvanını sahip olan Emre Büber, ayrıca dokunulmazlık oyunlarında da yarışmada esip gürlemeye devam ediyor. Emre, son yaptığı Arabaşı Çorbası ile de şeflerin takdirini almaya başardı.

Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna’ya çorba hamurunun nasıl yenilmesi gerektiğini anlatırken de renkli anlar ortaya çıktı.

Oylamadan öncesinde hızını alamayan jüriler hamur tepsisini tadım masasında isteyip tepsinin orta kısmına tabağı yerleştirdiler. Emre sunduğu arabaşı çorbasıyla dokunulmazlığı alan isim olmuştur.

Yorum Yap