1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili Anlamı Nedir?


Mevlid Kandili yaklaşıyor. Mevlid Kandili her sene rebiülevvel ayının 12’nci gününe denk gelmektedir. Müslümanlar bu zamanda çokça ibadet etmekte, sevdiklerine bu günün anlam ve önemine dikkat çekmek adına mesajlar göndermekteler. Birlik ve beraberliğin çoğaldığı Mevlid Kandili bu sene 17 Ekim’e denk gelmektedir. Mevlid Kandilinde ne oldu? Mevlid Kandili’nin anlamı nedir? Mevlid Kandiliyle ilgili merak edilenler…

Mevlid Kandili’nin fazileti ve anlamıyla ilgili araştırmalar hızlandı. Mevlit’in sözlükte doğum yeri ve zamanı anlamına gelmektedir. Hz. Muhammed’in dünyaya gelişi rebiülevvel ayının 12’nci gününde idrak edilmekte olan bu kandil, İslam dünyasında çokça önemli gün ve geceleri arasında bulunmaktadır. Bu senenin son kandilinde Müslümanlar çokça ibadet edecekler.

Mevlid Kandili’nde Ne Oldu?

Hazreti Muhammed’in (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denilmektedir. Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi sebebeiyle rebiyülevvel ayının 12’nci gününde Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer almaktadır. Dünyanın hemen her kesiminden Müslümanlar, her yıl bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.


Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamında olan mevlit, Müslüman kültüründe, Hazreti Muhammed’in doğumunu, bunun için yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmede kullanılmaktadır.

Yorum Yap