1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

MHRS Nedir? Nasıl Randevu Alınır?


Merkezi Hekim Randevu Sistemi veya kısa adı ile MHRS, hastaların kendilerine uygun opsiyonları seçerek istedikleri hekime randevu almalarını sağlayan bir sistemdir. MHRS sistemine ek olarak bu işlemleri 182 MHRS çağrı sistemi ile de yapılabilir.

MHRS, 2013-2011 yılları arasında; Türkiye’de ”sağlıkta dönüşüm projesi” kapsamında gerçekleştirilen bir uygulama olarak, hastaların randevu işlemlerinde kolaylık sağlamak adına geliştirilmiştir.

ALO 182 Randevu Alma Hattı

MHRS, hastane randevusu almak internet aracılığı ile yapılabileceği gibi, ALO 182 randevu alma hattıyla da gerçekleştirilebiliyor. Peki ALO 182 ile nasıl randevu alınır?

  • Ev veya cep telefonunuzdan 182’yi arayın.
  • Hastanın TC Kimlik Numarasını verin.
  • Hangi zaman diliminde hangi doktordan randevu istediğinizi söyleyin.
  • Operatör hastaya doktorun yoğunluğuna göre uygun zaman diliminde yardımcı olacaktır.
MHRS Adım Adım Randevu Alma

MHRS üzerinden randevu almak için hasta, TC. Kimlik Numarası ve şifre ile giriş sağlayarak Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinden randevu alabilmektedir. Bunun için www.mhrs.gov.tr adresine erişebilir veya doğrudan aşağıdaki bağlantılara tıklayarak MHRS Erken Randevu Giriş sayfalarına ulaşabilirsiniz.

MHRS Mobil uygulamaları

MHRS Mobil uygulamalarını da yükleyerek, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • IOS ullanıcıları için MHRS Mobil App Store’dan indirmek
  • Android kullananlar için ise MHRS Mobil Play Store’dan indirmek
MHRS Erken Randevu alma? Adım adım rehber
  • Web adresinden MHRS hastane randevu almak isteyen vatandaşların yapması gereken ilk şey, üstte verdiğimiz bağlantılara tıklayarak  MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) sistemine giriş yapmak.
  • Sisteme giriş esnasında TC Kimlik Numaranızı ve MHRS şifrenizi girmelisiniz. Sistemde üyeliğiniz yoksa üye olmak istiyorum yazısına tıklayarak gerekli bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız halinde üyeliğiniz oluşuyor. MHRS şifreniz yok ise, aşağıdaki görselde ok ile işaretlenen yere tıklayarak e-devlet şifreniz ile de sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Sonraki bölümde yapmanız gereken şey randevu olacağınız ili ve hastaneyi seçmek olacaktır. Buradan hastanenin irtibat numarası, adresi ve hastanenin lokasyon bilgisine de ulaşılabilmektedir. Bu sayede size en yakın hastaneyi tercih etme şansınız bulunmaktadır.

Sizler için hazırladığımız bir MHRS Erken Randevu alma örneği aşağıdaki paragrafta bulunmaktadır.

Burada, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan, Dahiliye (İç Hastalıkları) Kliniğinden 9 Mayıs 2019 Perşembe günü için randevu aranmıştır. Ok ile gösterilen Randevu Ara butonuna basıldığında, MHRS en erken randevu alınabilecek doktorların listesi sıralanıyor (doktorların ismi örneğimizde kasten kapatıldı, siz seçtiğiniz doktorların ismini de görebileceksiniz).

Doktorun isminin üzerine tıklayarak muayene olacağınız da seçtikten sonra ise geriye yalnızca randevu gün ve saatini seçmek kalıyor.

Aşağıdaki görselde ok ile belirlenen yerler, doktorun randevu kabul ettiği saatler listelenmektedir. Gri renk olan saatler öncesinde alınmış olanları, mavi renkli olanlarsa doktorun müsait olduğu saatleri göstermektedir. Size uygun olan saati seçerek işleme devam edebilirsiniz.

Saat seçimini yapılınca akabinde MHRS üzerinden randevu işleminizi onaylayacağınız kısma geçmektesiniz. Burada ise randevunuzun hangi hastanede, hangi hekim ile, saat kaçta olduğu ve hasta bilgileri gibi tüm detaylar listelenecektir. Erken randevu bilgilerinizi kontrol ettikten sonra, Randevuyu Kaydet seçeneğine basabilirsiniz.

Randevu talebiniz bu şekilde belirlenmiş oluyor. Yapmış olduğunuz randevunuzu da aynı sisteme giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz.

MHRS Nedir? Nasıl Randevu Alınır?” konulu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarım bu yazı sizlere hastane randevusu alma konusunda yardımcı olmuştur. Diğer yazılarımız için blogumuzun ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap