1. Ana Sayfa
  2. Genel

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tetikleyicilerden kaçınıp sağlıklı alışkanlıklar edinseniz bile, yine de migren atakları yaşayabilirsiniz. İşte rahatlamanızı sağlayacak bazı yöntemler...


Bir migren atağı başladığında, tek istediğiniz rahatlamak olacaktır. Fakat bazı insanlar için migren ilacı almanın ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Ancak, ilaç etkisini göstermeye başlayana kadar migrenin etkisini kısaltmak veya semptomları daha katlanılabilir kılmak için yapabileceğiniz başka bir şey var mı? Bu yazımızda migrenin etkilerini azaltacak bazı yöntemleri derledik. Okumaya devam edin.

1. Sessiz, Karanlık Bir Odada Dinlenin

Migreni olan birçok kişi, baş ağrısını daha da kötüleştirebilecek ışık ve sese duyarlılık bildirmektedir. Bir araştırmaya göre, ışığın neden olduğu ağrı, uyku-uyanıklık döngülerini ve ışığa karşı tepkisini korumaya yardımcı olan, özünde ışığa duyarlı retina ganglion hücreleri (ipRGC’ler) olarak adlandırılan, gözdeki bir grup ışığa duyarlı hücreye kadar takip edilebilir. Sıçanlarda, bu hücreler ağrıyı ileten beyin hücrelerinde birleşir.

Işığa maruz kalma, ipRGC hücrelerini ve ağrı ileten hücreleri aktive eder ve hücreler birkaç dakika boyunca aktif halde kalır. Araştırmacılar, bu mekanizmanın baş ağrısı ağrısının ışıkta kötüleşmesinin ve karanlıkta kaldıktan 20 ila 30 dakika sonra iyileşmesinin nedeni olabileceğini öne sürüyorlar.

Uzmanlar, karanlık ve sessiz bir odaya giderseniz uyuyabilirsiniz, diyor. “Tüm baş ağrıları uykuya yanıt vermez,” diye belirtiyor, ancak uyku sırasında beyninizde salınan kimyasallar ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, seslere karşı hassassanız, onları engellemenin yardımcı olabileceğini söylüyor.

2. Başınıza veya Boynunuza Sıcak veya Soğuk Kompres Uygulayın

Alnınıza veya boynunuzun arkasına sıcak veya soğuk bir kompres yerleştirin. Soğuğun uyuşturma etkisi olabilir. Uzmanlar, “Beyni migrenden uzaklaştırıyor” diyor. “Baskı koyduğunuz diğer sinir uçlarını uyarıyorsunuz.”

Michigan Health Üniversitesi’ne göre cildinizi korumak için cildinizle buz torbası arasında bir bez bulundurun ve ticari bir soğuk paket kullanıyorsanız, kimyasalların kaçabileceği ve potansiyel olarak gözlerinize zarar verebileceği hiçbir sızıntı olmadığından emin olun.

Uzmanlar, bazı kişilerin sıcak kompres tercih edebileceğini söylüyor. Isı, gergin kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ılık bir banyo veya duş almayı deneyebilirsiniz.

3. Yeterince Sıvı Aldığınıza Emin Olun

Migrenli yaklaşık üç kişiden biri dehidrasyonun baş ağrıları için bir tetikleyici olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, ataklar arasında susuz kalmamak, bazılarını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Nörologlara göre migrenin geldiğini hissettiğinizde, yeterince sıvı alımının migren atağınızın süresini kısaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. “Çok su içmek yardımcı olabilir” diyor.

Yeterince su içmekte sorun mu yaşıyorsunuz? Sade bir bardak suyun içerisine birkaç dilim limon veya misket limonu ile tatlandırmayı veya az miktarda meyve suyu eklemeyi deneyin. Suyunuz daha lezzetli olduğunda, daha fazla içebilirsiniz.

4.Masaj ile Rahatlayarak Vücudunuzu Gevşetin

Masaj, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilir. Bunun size yardımcı olup olmayacağı kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Migren yaşayan bazı kişiler dokunmaya karşı aşırı hassas olabilir ve masaj kendilerini daha kötü hissettirebilir.

Bu özellikle, insanların dokunmaya ve tipik olarak ağrılı olmayan diğer uyaranlara karşı çok hassas olduğu migrenin oldukça yaygın bir semptomu olan kişiler için geçerlidir.

5. Meditasyon Yapmayı Deneyin

Uzmanlar, migreni olan her 10 kişiden 8’i stresin baş ağrılarının tetikleyicisi olduğunu bildiriyor.

Farkındalık meditasyonu, şu anda neler olduğuna odaklanarak insanların stresi farklı şekilde yönetmesine yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, bu tür bir farkındalığı uygulamanın bir kişinin strese tepki verme ve migren yönetimine yardımcı olma yeteneğini değiştirip değiştiremeyeceğini belirlemeye çalışıyorlar. Uzmanlar tarafından yürütülen JAMA Internal Medicine’de yayınlanan 2020 tarihli bir araştırma, farkındalık meditasyonunun bazı bireylerde engelliliği, yaşam kalitesini ve depresyonu iyileştirerek migrenin genel yükünü tedavi etmeye yardımcı olabileceğini keşfetti.

6. Lavanta Kokusu

Lavanta kokusu, stresi azaltmaya yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkiye sahip olmasıyla bilinmektedir. İran Hemşirelik ve Ebelik Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir klinik araştırma, lavanta esansiyel yağı ile dört haftalık aromaterapinin bir grup doğum sonrası kadında stres, kaygı ve depresyonu iyileştirdiğini keşfettiler.

Lavanta yağı da özellikle migren tedavisinde kullanılmak üzere incelenmiştir. Avrupa Nörolojisinde yayınlanan küçük bir çalışma, migren atağı yaşayan kişilerde lavanta esansiyel yağının kullanımını değerlendirdi. Plasebo kontrollü çalışmada, 15 dakika boyunca lavanta yağını soluyanlar, solumayanlara göre baş ağrısı şiddetinde daha fazla azalma bildirdiler.

7. Migren Ataklarını Egzersiz ile Önleyin

Migren atağı sırasında egzersiz yapmak ağrıyı daha da kötüleştirebilir, ancak ataklar arasında egzersiz yapmak, sahip olduğunuz atak sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Uzmanlar, ”Aerobik egzersiz açısından, hastalarımıza genellikle yürüyerek başlamalarını ve bunu düzenli olarak yapın” diyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre düzenli egzersiz, stresi azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye de yardımcı olabilmektedir.

Daha fazla içeriğimizden haberdar olmak isterseniz mail aboneliği oluşturabilirsiniz. Bu sayede yeni içeriklerimizden anında haberdar olursunuz.

Ayrıca Youtube’da teknoloji kanalımıza erişmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap