1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Mono Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mono diyet, bu günlerde fitness fanatikleri arasında oldukça popüler hale geldi. Süper uygun fiyatlı olduğunu biliyoruz, ancak genel sağlığınız için iyi mi? Biz de tam olarak bunu ele alıyoruz.


Son zamanlarda aynada kendinize bakıp “Ne zaman bu kadar kilo aldım?” diye soruyor musunuz? İlk olarak, bedeninizi olduğu gibi sevmeli ve kabul etmeli ve kendinizi sevmek için kilo vermeyi (sadece isterseniz) düşünmelisiniz. Vücudunuzu olduğu gibi kucaklayın ve uygun besinlerle, düzenli egzersizle besleyin ve ancak o zaman kilo vermeyi düşünün. Kendinize baskı yapmak ve art arda diyet hevesleri denemek sadece stres seviyenizi artıracak ve kilo verme sürecinizi aksatacaktır.

Birçoğunuz ketojenik diyeti ve diğerlerini de duymuş olmalısınız. Bununla birlikte, ne kadar uygun fiyatlı olduğu göz önüne alındığında, son zamanlarda trend olan diyete mono diyet denir. Ama sizin için iyi bir diyet mi? Neyin iyi neyin kötü olduğuna geçmeden önce, mono diyetin ne hakkında olduğunu bilmek önemlidir.

Mono Diyet Nedir?

Mono diyet, insanların tüm öğünler için sadece bir tür yiyecek yediği monotrofik diyet olarak da adlandırılır. Örneğin, her öğün için yalnızca tavuk, brokoli, elma ve et gibi tek bir tür gıda veya yeşil sebze veya süt ürünleri yerler.

Bunu yapıp yapamayacağınızı kendinize sormadan önce, diyet ve beslenme alanında uzmanlaşmış diyetisyen Vidhi Chawla, mono diyet görüşünü şu sözlerle paylaştı. “Bu diyet herhangi bir bilimsel kanıtla desteklenmiyor ve Matt Damon, George Sitwell, Howard Hughes ve diğerleri gibi birçok ünlü kişi hızlı kilo kaybı için bu trendi izlemiş olsa da, doktorlar ve profesyoneller izlemiyor.”

“Bu diyetin profesyoneller tarafından teşvik edilmemesinin nedeni, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayabilecek hiçbir gıda maddesi veya gıda türünün olmaması ve kişinin belirli besin maddelerini çok fazla tüketmesi olabilir. Bu nedenle, kilo vermek isteseniz bile sağlık sorunları ve dengeli bir diyet önerilir. Bunun dışında enerji seviyelerini, kas kütlesini ve diğer faktörleri de etkiler.”

Mono Diyeti

Mono Diyet Hakkında Uzman Verileri

  • Bu diyetin sahip olduğu tek avantaj, fazla bir şey yapmadan hızlı kilo kaybına neden olmasıdır.
  • Mono diyeti uygulamak için uzun bir yiyecek listesi satın almak zorunda olmadığınız için basit ve uygun maliyetlidir.
  • Bu diyetin belirli bir süresi yoktur ve kişiden kişiye değişir. Genellikle insanlar kilo vermek için 1-2 hafta mono diyete devam etmeyi tercih ederler.
  • Mono diyette hemen hemen her türlü yiyecek tüketilebilir, ancak mono diyetin birkaç popüler örneği tavuk diyeti, tatlı patates diyeti, lahana çorbası diyeti ve yeni trend olan choco mono diyetidir.

Kilo vermenin çeşitli yolları vardır ve vücudunuz için en iyisi olacağını düşündüğünüzü denemek en mantıklısıdır. Konu diyet olduğunda, bir modayı takip etmektense bir uzmana danışmak ise her zaman en doğrusudur. Eğer “Doğru Diyet Nasıl Olmalı?” bilmiyorsanız bu konuda bilgi sahibi olmak için bu yazımıza hızlıca bir göz atabilirsiniz.

Eğer blog yazılarımızdan memnun kaldıysanız Youtube kanalımızı da takip edebilir ve videolarımızı izleyebilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere!

Yorum Yap