1. Ana Sayfa
  2. Gezi

Mostar Köprüsü Nerede?


Mostar köprüsüne, basitçe Stari Most (Mostar Köprüsü) denir. Mostar Köprüsü Bosna Hersek‘in Mostar Şehrinde, Neretva Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. Yalnızca Eski Köprüyü görmek için bile Mostar şehri görülmeye değer.

Mostar Köprüsünün Tarihi

1482’den 1878’e kadar olan Osmanlı yönetimi döneminde, kasaba çok önemli bir hale geldi. Osmanlı tasarımının klasik bir örneği olarak kabul edilen Mostar Köprüsü de dahil olmak üzere birçok etkileyici İslam eseri inşa edildi.

1566 yılında Türk mühendis Mimar Hayreddin tarafından köprülerin çökmesine neden olan birçok başarısız denemeden sonra inşa edilmiştir. Köprü, 1993’te Osmanlı ve Avusturya-Macaristan yönetimi ve iki Dünya Savaşı boyunca 427 yıl ayakta kaldı.

Mostar Köprüsü Neden Yıkıldı?

Köprü, 9 Kasım 1993’te Bosna savaşı sırasında şehrin yukarısındaki tepeden Hırvat paramiliter topçu mermileri tarafından yıkıldı.

Mostar Köprüsü Ne Zaman Yeniden İnşa Edildi?

Yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrardan açıldı. Aynı malzemeyi (nehirden taş toplama) ve teknolojiyi mümkün olduğunca Osmanlı yapım tekniklerini kullanarak kullanmaya çalıştılar. UNESCO, köprüyü 2005 yılında Dünya Mirası listesine ekledi.

Yeniden yapılanma; Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Eğitim, UNESCO, Ağa Han Kültür Vakfı ve Dünya Anıtlar Fonu tarafından finanse edildi. Bu örgütler, Mostar Köprüsü ve tarihi Mostar şehir merkezinin yeniden inşasını denetlemek için bir koalisyon oluşturdu.

Mostar Köprüsü Ne Kadar Yüksek?

Mostar’daki Eski Köprü’nün tam yüksekliği, yılın farklı zamanlarında suyun yüksekliğine göre değişebilir, ancak köprü genellikle nehrin yaklaşık 20 metre yukarısındadır.

Mostar’da Ne Kadar Kalmalısınız?

Mostar çevresinde çok sayıda günübirlik geziler var ancak orada birkaç gün ayırmak istemiyorsanız ve sadece köprüyle ilgileniyorsanız, bir gün bir gece fazlasıyla yeterli. Köprüyü ve eski şehri kalabalıktan uzak görmek için mümkünse gece görmenizi öneririz. 

Mostar’a Ne Zaman Gidilir?

Mostar yıl boyunca ziyaret edilebilir. Yazın en yoğun olduğu ilkbahar ve sonbahar arasında en popüler olanıdır. İlkbahar ve sonbaharda yağmur olasılığı daha yüksektir ancak yaz günleri de çok sıcak olabilir.

Yorum Yap