NASA’dan Venüs Gezegeni Açıklaması

PIA23791-Venus-RealAndEnhancedContrastViews-20200608

NASA tarafından yapılan açıklamada “DAVINCI+” ve “VERITAS” adlarına sahip 2 keşif aracının 2028 ve 2030 yılları arasında Venüs gezegenine gönderileceği açıklamasında bulundu.

Venüs‘ün atmosferinde Asal Gazlar, Kimya Araştırması ve Görüntüleme” (DAVINCI+), adı verilen ilk görevde küre biçimli bir sonda gezegenin atmosferine paraşütle bırakılacak.

Bırakılacak olan sonra gezegen hakkında çeşitli bilgiler vererek Venüs gezegeninin atmosferinde gaz analizleri yapılacağı ifadelerine değinildi.

Bunun yanı sıra gezenin yüzeyindeki “tesserae” adı verilen kübik yer şekillerinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekecek.

“Venüs Emisyon, Radyo Dalgaları, İnterferometrik Sentetik Açıklık, Topografi ve Spektroskopi Ölçümleri” (VERITAS) adı verilen ikinci görevde ise gezegen yörüngesine gönderilecek keşif uydusu, gezegenin jeolojik tarihini anlamak için Venüs’ün yüzeyini haritalandırılacak ve Dünya’dan nasıl farklı geliştiğini araştıracak. Uydu, gezegenin jeolojik özelliklerini, sismik ve volkanik faaliyetleri inceleyecek.

NASA Bilim Görevleri Direktörü Thomas Wagner, yeni görevlerin Venüs’ün bulutlarından, yanardağlarına, atmosferinden çekirdeğine kadar yeni bilgiler sağlayacağını belirterek, “Gezegeni yeniden keşfetmiş gibi olacağız.” ifadelerini kullandı.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version