İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. NASA’nın Voyager 2 Mart Ayından Bu Yana Bir Merhaba Gönderdi

NASA’nın Voyager 2 Mart Ayından Bu Yana Bir Merhaba Gönderdi

featured

Voyager 2 , biri NASA’nın en iyi seyahat uzay aracı, son sekiz aydır Dünya ile iletişim kuramıyor olmuştur. Voyager 2, yıldızlararası uzayın kenarında tek başına dolaşıyor, Dünya’dan yaklaşık 11.6 milyar mil uzaklıkta veri topluyor ve bize geri gönderiyor. 

Avustralya’daki derin uzay istasyonu 43 (DSS43) ile iletişim kurabilen tek radyo anteni, NASA bir dizi donanım yükseltmesini tamamlarken çevrimdışı oldu. NASA’ya göre , DSS43’teki bazı vericiler 47 yıldan fazla bir süredir değiştirilmedi . Yeni donanımı test etmek için, çanak Voyager 2‘yi 29 Ekim’de birkaç komutla ping attı. Mart ayının ortasından bu yana ilk kez bir sinyal uzay aracına ışınlanıyordu.

Sonda çok uzakta olduğu için, iletişim ekibinin bir cevap için 34 saatten fazla beklemesi gerekti. 

Yeterince, Voyager 2 komutları sorunsuz bir şekilde aldı ve bir “merhaba” gönderdi.

Neyse ki, Voyager 2, Mart ayından bu yana Dünya’da meydana gelen tüm korkunç şeylerden  mutlulukla habersiz görünüyor  .

NASA‘nın Derin Uzay Ağı, Dünya’ya bağlı bilim insanlarının uzay araçları ve güneş sistemindeki gezicilerle iletişim kurmasını sağlıyor. Ağ, ABD, İspanya ve Avustralya’da bulunan üç büyük teleskoptan oluşuyor. 

Ancak ABD ve İspanyol teleskopları, yörüngesi nedeniyle Voyager 2 ile iletişim kuramıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Şu anda özel bir üniversitede Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programı okuyorum. Uzun bir zaman Yazı+ için içerik ürettim. Artık emekliyim.

Yorum Yap