1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

NFT (Non-Fungible Token) Nedir? NFT Hakkında Bilinmesi Gerekenler


NFT Nedir?

Temel düzeyde NFT, mülkiyeti sanat eserleri, gayrimenkul, müzik veya videolar gibi benzersiz fiziksel veya dijital öğelere bağlayan dijital bir varlıktır. 

NFT’ler modern zaman koleksiyonları olarak kabul edilebilir. Çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve herhangi bir öğenin dijital bir mülkiyet belgesini temsil ederler. NFT’ler, varlığın türünün tek örneği olmasını sağlayan, kripto para birimlerinin arkasındaki aynı teknoloji olan bir blok zincirine güvenli bir şekilde kaydedilir. Teknoloji ayrıca NFT’lerin değiştirilmesini veya taklit edilmesini zorlaştırabilir. NFT’leri gerçekten ele almak için, ekonomik değiştirilebilirlik kavramına aşina olmak faydalı olacaktır.

NFT satmak sanat dünyasında kazançlı bir iş oldu. İşte duymuş olabileceğiniz birkaç örnek:

  • Dijital sanatçı Beeple, Christie’s müzayedesinde “Everydays — the First 5000 Days”i 69.3 milyon dolara sattı .
  • LeBron James’in “Cosmic Dunk #29″un 20 saniyelik bir video klibi 208.000 dolara satıldı.
  • Sotheby’nin ilk küratörlüğünde NFT satışında bir CryptoPunk NFT 1.8 milyon dolara satıldı .
  • Twitter CEO’su Jack Dorsey, 2,9 milyon dolara satılan ilk tweet’inin NFT’sini açık artırmaya çıkardı.

NFT’ler Nasıl Çalışır? 

Diğer blok zincirleri (Flow ve Tezos gibi) de NFT’leri desteklemesine rağmen, birçok NFT Ethereum ağında oluşturulur ve saklanır. Herkes blok zincirini inceleyebildiği için, NFT sahipliği kolayca doğrulanabilir ve izlenebilirken, jetonun sahibi olan kişi veya kuruluş takma adlı kalabilir. 

Sanat eseri, oyundaki öğeler ve canlı yayından hareketsiz görüntüler veya videolar gibi farklı dijital ürünler için NBA Top Shots, en büyük NFT pazarlarından biridir. Sahipliği aktaran NFT blok zincirine eklenirken, dijital öğenin dosya boyutu önemli değil çünkü blok zincirinden ayrı kalıyor.

NFT’ye bağlı olarak, telif hakkı veya lisans hakları satın alma işlemiyle birlikte gelmeyebilir, ancak durum böyle değildir. Sınırlı sayıda baskı satın almanın size görsel üzerinde münhasır haklar vermemesine benzer şekildedir.

Temel teknoloji ve konsept ilerledikçe, NFT’ler sanat dünyasının ötesine geçen birçok potansiyel uygulamaya sahip olabilir. 

Örneğin, bir okul, derece almış öğrencilere bir NFT verebilir ve işverenlerin başvuranın eğitimini kolayca doğrulamasını sağlayabilir veya bir mekan, etkinlik biletlerini satmak ve izlemek için NFT’leri kullanabilir ve potansiyel olarak yeniden satış dolandırıcılığını azaltabilir.

NFT’ler ve Kripto Para Birimi Arasındaki Fark Nedir?

NFT’ler ve kripto para birimleri, aynı temel blok zinciri teknolojisine dayanır. NFT pazar yerleri, insanların bir kripto para birimiyle NFT satın almalarını da gerektirebilir. Ancak, kripto para birimleri ve NFT’ler farklı amaçlar için oluşturulur ve kullanılır.  

Kripto para birimleri, değer depolayarak veya mal alıp satmanıza izin vererek para birimi olarak hareket etmeyi amaçlar. Cryptocurrency belirteçleri, dolar gibi fiyat para birimlerine benzer değiştirilebilir belirteçlerdir. NFT’ler, dijital ürünler üzerinde sahiplik gösterebilen ve hakları aktarabilen türünün tek örneği jetonlar oluşturur.

NFT Nasıl Satın Alınır?

Çevrimiçi borsalardan veya pazar yerlerinden NFT’ler satın alabilir, satabilir, takas edebilir ve oluşturabilirsiniz. Yaratıcı veya mevcut sahibi belirli bir fiyat seçebilir. Veya bir açık artırma olabilir ve NFT’ye teklif vermeniz gerekir.

  • Foundation : İçerik oluşturucuların zaten platformun bir parçası olan diğer içerik oluşturucular tarafından davet edilmesini gerektiren, topluluk tarafından seçilen bir pazar yeri. 
  • Nifty Gateway : Ünlü markalar, sporcular ve içerik oluşturucularla çalışan sanat odaklı bir pazar yeri. 
  • OpenSea : Çok çeşitli koleksiyonlar için NFT’leri bulabileceğiniz ilk ve en büyük pazar yerlerinden biri. 
  • Rarible : Sanata vurgu yapan bir dizi NFT sunar. Üyeleri ödüllendirmek için kendi RARI belirtecini kullanır.
  • SuperRare : Dijital sanatın küratörlüğünü yapmaya ve sunmaya odaklanan bir pazar yeri.

Kaydolma işlemi pazara göre değişebilir. Genellikle, NFT’leri eter (Ethereum’un yerel kripto para birimi) gibi bir kripto para birimini kullanarak satın alırsınız, ancak fiyat dolar olarak da listelenebilir. Pazar yerine bağlı olarak, her işlemle ilişkili farklı ücretler olabilir.

Yorum Yap